PUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA nr 5 im. MIKOŁAJA KOPERNIKA w RADOMSKU

Z ŻYCIA SZKOŁY 2016/2017 - ARCHIWUM -


Zakończenie roku szkolnego 2016/2017.
12.06.2017 r. SKO podsumowała przeprowadzone konkursy. Miały one na celu zachęcenie uczniów do systematycznego i świadomego oszczędzania na indywidualnych książeczkach oszczędnościowych oraz szerzenie wiedzy ekonomicznej dotyczącej działalności banku i produktów bankowych. W konkursie plastycznym pt. "Dokąd pojadę za zaoszczędzone pieniądze.?" I miejsce przyznano Mateuszowi Kubali z klasy II. II miejsce zajęli Nikola Bojarska z kl. II i Oskar Orziński z kl. I. III miejsce zajęli Antonina Zielińska i Felix Krawczyk z kl. I. "Mistrzem Oszczędzania" został KACPER SMOLAREK z klasy II. We współzawodnictwie międzyklasowym "Najlepsza w oszczędzaniu" okazała się klasa III. Nagrody dla uczniów w konkursach ufundował ESBANK Bank Spółdzielczy w Radomsku.
5 czerwca najmłodsi uczniowie naszej szkoły: klasa 1 i oddział przedszkolny udali się w poszukiwaniu przygody do ogrodu zoologicznego ZOO SAFARI  w Borysewie. Celem wycieczki było wzbogacenie wiadomości na temat dzikich zwierząt żyjących w różnych rejonach świata, zapoznanie z warunkami ich życia oraz kształtowanie umiejętności grzecznego i kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych. Pod opieką naszych Pań ruszyliśmy w długi spacer po Zoo, a potem na przejażdżkę zookolejką. Podziwiać mogliśmy nie tylko najgroźniejsze drapieżniki świata: białe lwy, białe tygrysy bengalskie, hieny, zebry, bawoły afrykańskie, krokodyla syjamskiego czy wilki, ale również gatunki „świata wodnego”. Główną atrakcją była foka Dawid. Dzieci mogły zobaczyć ją w całej okazałości w porze karmienia. 
Zawitaliśmy także do Mini Zoo, gdzie każdy z nas miał okazję pogłaskać niesforne kózki, alpaki, kucyki, świnie wietnamskie, lamę i króliki. Zabaw ze zwierzątkami sprawiła dzieciom wiele radości. Zoo Safari było super!
Program polega na duchowej adopcji osieroconego dziecka lub wychowującego się w ubogiej rodzinie, a będącego pod opieką Oratorium św. Michała Archanioła w Nguelemendouka. Przystępując do programu opłaca się wyżywienie i pomoc w nauce konkretnemu dziecku.
W związku ze 150. rocznicą urodzin Władysława Stanisława Reymonta Zespół Szkolno-Gimnazjalny nr 3 w Radomsku 6 czerwca zorganizował na placu 3 Maja happening ph. "Urodziny Reymonta na Reymonta". Można było na nim zobaczyć m.in. przedstawicieli radomszczańskich szkół, którzy prezentowali wykonane przez siebie ludowe wycinanki inspirowane twórczością Reymonta. To właśnie z nich - na szachownicy znajdującej się na placu 3 Maja - została ułożona wielka radomszczańska ludowa wycinanka. Wycinanka naszej szkoły została wykonana na zajęciach plastycznych w kl. III pod kierunkiem p. A. Rakowskiej i A. Rudek.
W Miejskim Domu Kultury w Radomsku 4 czerwca 2017 r. odbyło się uroczyste otwarcie wystawy pokonkursowej i wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego „Moja rodzina, mój dom, moje miasto”, ogłoszonego w ramach obchodów XVIII Radomszczańskich Dni Rodziny. Wśród 212 prac nadesłanych na konkurs  znalazło się dwóch laureatów z naszej szkoły: Szymon Ratecki zajął III miejsce w kategorii kl. IV – VI i Oliwier Wilk otrzymał wyróżnienie w kategorii kl. I – III. Gratulujemy! Uczniowie wykonali prace pod kierunkiem p. A. Rakowskiej i D. Kaczmarczyk.
W tym roku Dni Radomska rozpoczęły się świętowaniem Dnia Dziecka. W czwartkowe popołudnie barwny korowód uczniów radomszczańskich szkół przeszedł ulicami Radomska, przy magistracie dzieci odebrały z rąk prezydenta Jarosława Ferenca klucz do miasta, a następnie ruszyły w kierunku Parku Solidarności, gdzie czekało na nie mnóstwo atrakcji. W korowodzie brali udział również przedstawiciele  naszej szkoły, dziewczynki ubrane w kwieciste sukienki i  wianki na głowie prezentowały się bardzo ładnie. Dziękujemy uczestnikom korowodu i rodzicom za przygotowanie strojów. Opiekunowie: A. Rakowska, E. Janik, A. Spałka.
01.06.2017 r. - Kopernikiada.
31.05.2017 r. uczniowie klasy 4. udali się do "Miasteczka ruchu drogowego" w Radomsku, celem uczestnictwa w praktycznym sprawdzianie na kartę rowerową, organizowanym przez Komendę Powiatową Policji w Radomsku oraz WORD w Piotrkowie Trybunalskim. Serdecznie dziękujemy rodzicom - Państwu Olczykom - za dostarczenie rowerów. Gratulujemy uczniom pomyślnego wyniku!
25.05.2017r. dzieci z klasy 2. zaprosiły swoje mamy na uroczystość z okazji Dnia Matki. Były wiersze, piosenki, zabawy oraz własnoręcznie wykonane portrety i upominki. Spotkanie zakończył słodki poczęstunek.
Tajemnice przyrody” to hasło V powiatowego Konkursu Ekologiczno-Przyrodniczego dla dzieci 5,6-letnich z oddziałów przedszkolnych, do którego przystąpiło 7 drużyn. Ideą konkursu jest zaszczepienie już od najmłodszych lat świadomości proekologicznej. Sprzyjająca pogoda umożliwiła przeprowadzenie konkursu na boisku szkolnym. Zadania konkursowe znajdowały się na pięciu stacjach: WODA, POWIETRZE, ENERGIA, LAS, ŚMIECI. Uczestnicy zmagali się z zadaniami dotyczącymi tych tematów. Wyniki konkursu przedstawiają się następująco: zwyciężyła drużyna z PSP nr 2 w Radomsku, II miejsce wywalczyła drużyna z PZSG  Kietlin, III miejsce przypadło ZSG nr 3 w Radomsku, wyróżniono drużyny: SP Blok Dobryszyce, PSP nr 9 i PSP nr 5 w Radomsku oraz PZSG Płoszów.
Dziękujemy sponsorom: PGK w Radomsku, Urząd Miasta Radomska – Wydział Ochrony Środowiska, Gminna Spółdzielnia „SCH” Kodrąb, Nadleśnictwo Lasy Państwowe w Radomsku oraz Wydawnictwo Edukacyjne MAC za wsparcie finansowe i rzeczowe. Wszystkich zawodnikom oraz ich opiekunom gratulujemy! Organizatorki konkursu: P. Danuta Kaczmarczyk i P. Elżbieta Janik dziękują uczniom klasy I za piękne przedstawienie.
Apelem o tematyce ekologicznej, który przygotowała klasa IV zainaugurowano Tydzień Ekologiczny. Przebiegał on pod hasłem "Rośliny wokół nas". Każda z klas przygotowała z tej okazji prezentację. Klasa I i II zgromadziły rośliny łąkowe, klasa III. rośliny żywieniowe, klasa IV rośliny przyprawowe, klasa V rośliny lecznicze, a klasa VI chwasty.Na prezentacje składały się rośliny żywe, zdjęcia, albumy, a nawet degustacja niektórych roślin. Celem tego przedsięwzięcia było zapoznanie uczniów z nazwami, wyglądem i właściwościami leczniczymi roślin spotykanych w otoczeniu człowieka. Poza tym uczniowie wszystkich klas stworzyli kompozycje kwiatowe w skrzynkach, które ukwiecą okna na górnym korytarzu.
23 maja 2017 r. uczniowie klasy 3. i 4. w MDK w Radomsku z rąk prezydenta miasta Pana Jarosława Ferenca odebrali nagrodę za 3. miejsce, które zajęła nasza szkoła w II edycji konkursu „Elektrosprzęt w dobre ręce”. Organizowatorem jest PGK Sp. z o.o. w Radomsku. Wszystkim uczniom i rodzicom, którzy wzięli udział w zbiórce elektrośmieci serdecznie dziękujemy!
Wiktor Chobot z oddziału przedszkolnego zajął 2. miejsce w plenerowym konkursie plastycznym „Wiosenne malowanie”, który odbył się w zagrodzie tatarskiej. Konkurs organizowało  Publiczne Przedszkole nr 9. W konkursie brała udział także Lena Świtaniak z oddziału przedszkolnego przy naszej szkole.
15 maja uczniowie klasy II i III uczestniczyli w wycieczce do Krakowa i zabytkowej kopalni soli w Wieliczce. Pokonując podziemną trasę oglądali podziemne komory poeksploatacyjne, podziemne jezioro i unikalne kaplice z niepowtarzalnymi rzeźbami i płaskorzeźbami solnymi, z najpiękniejszą kaplicą św. Kingi, usytuowaną 101m. pod ziemią. Podczas spaceru po Krakowie zobaczyli Wzgórze Wawelskie z Zamkiem Królewskim i Katedrą. Najwięcej emocji wzbudził legendarny smok wawelski ziejący ogniem. Na Starym Mieście dzieci zobaczyły Kościół Mariacki i usłyszały hejnał. W Podziemiach Rynku Głównego udały się w multimedialną podróż w czasie, podczas której oglądały wystawę "Śladem europejskiej tożsamości Krakowa" ukazującą tętniący życiem średniowieczny Kraków.
12 maja 2017 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomsku odbył się  II finał konkursu ”Żywa okładka”, zorganizowany w ramach programu ogłoszonego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej „Książki naszych marzeń”. Jednym z organizatorów  konkursu była nasza szkoła,  ZSG nr 1 i pracownicy MBP. To konkurs czytelniczo-plastyczny, którego głównym zamierzeniem było spojrzenie na książkę z trochę innej strony. Czytelnik zanim zajrzy do książki, pierwszy kontakt ma z okładką. Celem konkursu było odwzorowanie okładki poprzez scenę z udziałem uczniów. Dzieci musiały użyć rekwizytów, zamieścić na "okładce" tytuł książki i autora, przygotowywały także informację o autorze i wybranej książce oraz zachęcały innych do sięgnięcia po lekturę.
Spośród 6 zgłoszonych na konkurs grup uczniów, które prezentowały "okładki", jurorzy wyłonili następujących laureatów:   Laureaci II Międzyszkolnego Konkursu pt.: "Żywa okładka": I miejsce - PSP nr 2 w Radomsku, II miejsce - PSP nr 4 w Radomsku i PSP nr 6 w Radomsku, III miejsce - PSP nr 5 w Radomsku, Wyróżnienie - PSP nr 1 w Radomsku. Gratulujemy! Scenografię i dzieci  występujące w konkursie przygotowały p. Agata Spałka i Agnieszka Rakowska.
10 maja "Dniem moro" w naszej szkole!
W dniu 9 maja 2017 r. uczniowie klasy 1. z naszej szkoły zostali nagrodzeni w Międzyszkolnym Konkursie Logopedyczno-Plastycznym „Jedno Słowo-Kilka Znaczeń”. Konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem, wpłynęło 98 prac ilustrujących słowa, które mają wiele znaczeń. 1. miejsce zdobyła Antonina Zielińska, natomiast wyróżnienia otrzymali: Oskar Orziński, Nikola Ostrosz i Oliwier Wilk. Uczniowie wykonali prace pod kierunkiem pań: Danuty Kaczmarczyk i Marleny Dygudaj. Gratulujemy naszym młodym artystom!
W dniach 26.04-27.04.2017 r. odbyła się w naszej szkole XIII edycja DBI. Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. W ramach tego wydarzenia zespół ds. wychowawczych zorganizował kampanię informacyjną na którą składały się: prezentacja dla kl. III-VI, gazetka przedstawiająca elementarz podstawowych haseł i zachowań związanych z bezpieczeństwem online, akcja poszukiwania i skanowania kodów, konkurs na plakat promujący DBI, oraz quiz wiedzy.  Podczas tej edycji DBI chcieliśmy zwrócić uwagę na rolę każdego użytkownika internetu w budowaniu bezpiecznego i przyjaznego środowiska online.
Każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co robi w sieci i w jaki sposób z niej korzysta. Podczas obchodów DBI szczególnie podkreślony został potencjał internetu, który dzieci mogą wykorzystać zarówno w edukacji, kontaktach z rówieśnikami jak również jako formę twórczej rozrywki. Laureaci konkursów: „Złap kod bezpieczeństwa” - Julia Szewczyk, „Plakat promujący DBI” – Magdalena Gębicz, „Quiz wiedzy” – Karol Bajorek. Gratulujemy! DBI zorganizował zespół ds. wychowawczych w składzie: Michał Wolski, Agnieszka Rakowska, Elżbieta Janik.
28 kwietnia odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji Święta Narodowego Konstytucji III Maja. Krótką część artystyczną z tej okazji przygotowali uczniowie klasy III pod kierunkiem Pani Anny Rudek.
We wtorkowe przedpołudnie 25 kwietnia 2017 r. w Turnieju Scrabble o Puchar Prezydenta Miasta Radomska, w grupie uczniów szkół podstawowych najlepszym zawodnikiem okazał się uczeń PSP nr 7 Sebastian Klimczak. W rywalizacji szkolnych klubów scrabble, zwycięstwo odnieśli uczniowie PSP nr 5 i otrzymali nagrodę w postaci elektronicznego zegara do gry w szachy i scrabble. Przedstawiciele naszego szkolnego klubu scrabble: Michał Stańczyk, Natalia Podawca, Szymon Ratecki, Wiktor Perczak, Magdalena Gębicz. W zawodach wzięło udział 27 zawodników. Gratulujemy!
25 kwietnia 2017 r. w ZSG nr 2 w Radomsku odbył się VI Międzyszkolny Konkurs Recytatorski dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej objętych terapią logopedyczną "Wierszyki ćwiczące języki". "My - dzieci lubiące się śmiać" to hasło tegorocznej edycji. Naszą szkołę reprezentowało 3. uczniów: Kacper Kapica (I), Jakub Konopka (II) i Jakub Wewióra (III). Uczniowie recytowali utwory poetyckie pełne uśmiechu i radości, bogate w słowa "ćwiczące język". Wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe. Chłopców do konkursu przygotowała logopeda Marlena Dygudaj z pomocą wychowawców i rodziców.
Dnia 25 kwietnia 2017 r. w Zespole Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska w Radomsku odbyły się XIII Radomszczańskie Obchody Dnia Ziemi "W kierunku natury", organizowane dla radomszczańskich szkół podstawowych pod patronatem Starosty Powiatu Radomszczańskiego. Obchodom towarzyszyły: konkurs piosenki ekologicznej "W kierunku natury", konkurs fotograficzny "Bioróżnorodność". Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w tych konkursach. Największym sukcesem zakończył się dla zespołu wokalnego z naszej szkoły konkurs piosenki ekologicznej. Uczennice A. Twardowska, M. Kosela, K. Gałwiaczek i N. Pukacz pięknie zaprezentowały "Piosenkę biedronki" Majki Jeżowskiej i zajęły I miejsce. Do konkursu - zespół - przygotował p. M. Wolski.
W dniu 13 kwietnia 2017 r. rozstrzygnięto XI Międzyprzedszkolny Konkurs Plastyczny "Wielkanocna pisanka". W kategorii, „Palma wielkanocna” dzieci z oddziału przedszkolnego zdobyły wyróżnienie. Zbiorowo wykonały palmę z gałązek wierzby, bukszpanu i kwiatów z bibuły pod kierunkiem pań: U. Dyktyńskiej i A. Rakowskiej. Gratulujemy sukcesu małym artystom!




7 kwietnia 2017 r. w naszej szkole rozpoczął się XIII Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny. Wzięli w nim udział uczniowie ze szkół podstawowych w Radomsku i Bloku Dobryszyce. Pierwsza część składała się z dyktanda z różnymi trudnościami ortograficznymi. Druga część składała się z testu ortograficznego. Pierwsze miejsce zajęła Milena Tomalka ze Szkoły Podstawowej w Bloku Dobryszyce, pod opieką pani Elżbiety Latko. Drugie miejsce zajęła Natalia Gonera z PSP nr 4, pod opieką Barbary Orsicz. Jury konkursowe wyłoniło dwa trzecie miejsca: Igor Mielczarek z PSP nr 3, pod opieką Grażyny Szczekockiej oraz Natalia Czaińska z PSP nr 1, pod opieką Barbary Gnoińskiej. Gratulujemy zwycięzcom! Organizatorzy konkursu: Pani Dyrektor Alicja Gaborska, Pani Jolanta Zasempa i Pani Marlena Dygudaj.
6 kwietnia. Wkrótce opis.
3 kwietnia 2017 r. w sali kameralnej Miejskiego Domu Kultury w Radomsku świętowano Dni Autyzmu przygotowane przez Stowarzyszenie Rodziców i Opiekunów Osób Niepełnosprawnych "Koniczynka". Nasza szkoła aktywnie włączyła się w przygotowania tego wydarzenia. Główne role w przedstawieniu odgrywały dzieci z autyzmem, wśród których byli również uczniowie klasy 1. naszej szkoły. Dla każdego chętnego przygotowana została specjalna kabina, która umożliwiała spojrzenie na świat tak, jak patrzą na niego chorzy na autyzm. Po wejściu do niej ludzie byli atakowani ostrymi światłami, drażniącymi dźwiękami, na ręce zakładane były im obciążniki, zaś na szyję drażniąca obroża. Wszystkie te nieudogodnienia towarzyszyły chętnym podczas wykonywania prostych ćwiczeń, jak np. przeczytanie tekstu.
Dokładnie tak odbierają świat autystyczne dzieci, które są bardzo czułe na dźwięki, na światło. Tak wygląda świat, w którym przyszło im żyć, w którym zostały zmuszone funkcjonować. Wśród uczestników spotkania była pani dyrektor, nauczyciele oraz uczniowie klasy 4. naszej szkoły, którzy na co dzień pracują i przebywają z takimi dziećmi. Spotkanie pozwoliło - chociaż przez chwilę - zrozumieć dlaczego dzieciaki autystyczne zachowują się inaczej, dlaczego czasem są inne. To wspaniała lekcja życia i tolerancji.
W Lekkim Tonie o Bon Tonie to temat tegorocznego projektu edukacyjnego "Tygodnia z pisarzem" realizowanego corocznie w klasach I-III i Oddziale Przedszkolnym. Głównym celem było zapoznanie ucznia z literaturą dziecięcą przekazującą treści związane z zasadami savoir vivre. W pierwszym dniu uczniowie obejrzeli wystawę pozycji książkowych poświęconych temu tematowi, obejrzeli przedstawienie o grzeczności przygotowane przez klasę III. W drugim dniu odgrywali scenki tematyczne "Jak zachowujemy się w różnych sytuacjach szkolnych". W trzecim dniu odbył się XX Szkolny Konkurs Recytatorski. Podsumowaniem tygodnia były konkurencje sportowe z zachowaniem zasady fair play.
"Dobre Obyczaje czyli w LeKKimToniE o BoN ToniE" to temat XX edycji Szkolnego Konkursu Recytatorskiego dla oddziału przedszkolnego i klas I-III. 05.042017r. uczniowie - recytatorzy - prezentowali utwory takich pisarzy jak: A. Frączyk, A. Fredro, T. Śliwiak, M. Strzałkowska. Wszyscy uczestnicy pokazali artyzm i ciekawą interpretację wierszy. Lauretami tegorocznej edycji zostali w kategorii klas O-I: I miejsce Sebastian Smurzyński (wiersz "Moi mili"); II miejsce Jakub Cichoń (wiersz "Szanuj starszych"); III miejsce Wiktor Chobot (wiersz "Grzeczne słówka"). W kategorii klas II-III: I miejsce Wiktor Makowski (wiersz "Paweł i Gaweł"); II miejsce Daria Koper (wiersz "Jurek ogórek"); III miejsce Weronika Poteralska (wiersz "Pokazywanie języka").  
Laureaci konkursu otrzymali nagrody książkowe, a pozostali uczestnicy pamiątkowe dyplomy. Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy! Organizatorzy Anna Rudek i Małgorzata Olczyk.
30 marca cztery uczennice z klas najmłodszych reprezentowały naszą szkołę w międzyszkolnym konkursie recytatorskim "Świat wokół nas". Tegoroczna edycja konkursu z cyklu „Humor w poezji dziecięcej” dała im możliwość zaprezentowania swoich umiejętności i była okazją do wspaniałej zabawy. W kategorii 0-I najlepiej zaprezentowała się Antonina Zielińska uczennica klasy I, recytując wiersz Kazimierza Przylepy pt. "Zosia" zajęła I miejsce. Wyróżnienie za wiersz "W Ślimakowie" Wandy Chotomskiej zdobyła Wiktoria Bogacka z oddziału przedszkolnego. W kategorii klas II-III uczennica klasy II Maria Dobosz za piękną recytację wiersza J. Brzechwy "Żuraw i czapla" otrzymała również I miejsce.
Klasę III reprezentowała Martyna Mendelska, wystąpiła z wierszem pt. „Rozmowa". Gratulujemy sukcesów naszym wspaniałym recytatorkom i ich rodzicom!
27 marca w Miejskim Domu Kultury w Radomsku odbył się Konkurs Recytatorski dla klas I – IV szkół podstawowych. Naszą szkołę reprezentowały: Antonina Zielińska uczennica klasy I, Maria Dobosz – kl. II oraz dwie uczennice klasy IV: Natalia Podawca i Aleksandra Koch. W kategorii klas I–II - spośród 23 recytatorów - laureatką II miejsca została Maria Dobosz. W kategorii klas III-IV Natalia Podawca zajęła III miejsce, a Aleksandra Koch zdobyła wyróżnienie. Gratulujemy wszystkim uczestniczkom tego konkursu oraz ich rodzicom!
Przed porankiem teatralnym 26 marca 2017 r. w Miejskim Domu Kultury w Radomsku odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu plastycznego na „Kartkę Świąteczną - „Wielkanoc 2017” i wręczenie nagród laureatom. W kategorii klas I – III – wpłynęło 175 prac, wyróżnienie otrzymał Kacper Smolarek. W kategorii klas IV – VI- wpłynęło 49 prac, III miejsce zdobył Marcin Tkacz a wyróżnienie otrzymał Norbert Pukacz, uczniowie wykonali prace pod kierunkiem p. Agnieszki Rakowskiej. Laureatom serdecznie gratulujemy i dziękujemy pozostałym uczestnikom konkursu, prace były naprawdę piękne i pomysłowe.
Wyjątkową datą w kalendarzu szkolnym stał się Pierwszy Dzień Wiosny, który w tym roku obchodziliśmy w niecodzienny sposób. Tego dnia uczniowie ubrani w kolory wiosny, zostali zaproszeni wraz z wychowawcami do sali gimnastycznej, gdzie odbyły się potyczki klasowe. Wszyscy świetnie się bawili rozwiązując rebusy, zagadki, rywalizując w rzutach do celu i w dmuchaniu piórek na czas. Nie mogło zabraknąć tradycyjnego topienia Marzanny i powitania radosnej Wiosny. Uroczystość uświetniły laureatki konkursu piosenki „Europa w piosence” prezentując nam swoje zwycięskie piosenki.
"Dzień rock'a" w naszej szkole!
15 marca 2017 r. w ZSG nr 3 w Radomsku (PSP nr 4) odbył się konkurs piosenki pt. "Europa w piosence". Naszą szkołę reprezentowały dziewczynki z klas 4. i 5.:
III miejsce Agnieszka Twardowska & "Abba bis" w składzie: Agnieszka Twardowska, Małgorzata Kosela, Nikola Pukacz, Patrycja Pukacz (ABBA - Super trouper),
II miejsce Oliwia Jasitczak (Alvaro Soler - Sofia),
I miejsce Magdalena Gębicz (Indila -
Dernière Danse).

Gratulujemy naszym uczennicom i ich rodzicom!
14.03.2017 r., dzieci z klasy II uczestniczyły w zajęciach sportowych na ściance wspinaczkowej w Powiatowej Hali Sportowej.  Była to możliwość sprawdzenia swojej kondycji fizycznej a także odwagi. Zachęcamy rodziców do takiej formy spędzania czasu wolnego ze swoimi pociechami. Gwarantowana dobra zabawa!
Sebastian Smurzyński otrzymał puchar najlepszego bramkarza podczas Turnieju Piłki Halowej dla rocznika 2009. Rozgrywki odbyły się w Wojsławicach 11 marca 2017 r. Sebastian gra w UKS Rap Radomsko. Gratulujemy uczniowi klasy I!
Lekcja języka polskiego dla klas III-VI.
Nietypowy Dzień Kobiet w klasie I. 8 marca gościł w naszej klasie klaun, który zabawiał nas swoimi sztuczkami. Z balonów wyczarowywał różne zwierzaki i przedmioty. Największym zainteresowaniem - oczywiście wśród chłopców - cieszyły się szable. Na zakończenie uczniowie sami tworzyli balonowe pieski. To była super zabawa!!!

Dzień 8 marca dzieci z oddziału przedszkolnego spędziły bardzo wesoło. Niespodziewanie odwiedził je klaun, który z balonów wyczarował zwierzęta, kwiaty, serduszka i szable dla chłopców. Była okazja, by każde dziecko samodzielnie wykonało balonowego pieska. W tym dniu wszyscy bawili się wspaniale!
Antonina Zielińska uczennica klasy 1. zdobyła nagrodę za udział w Mistrzostwach Województwa Łódzkiego w pływaniu. Zawody odbyły się 7 marca 2017 r. w Radomsku. Gratulujemy!
28 lutego odbyła się XI edycja Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego klas III Uroki Zimy”. Uczestnicy podczas 2. godzin lekcyjnych wykonywali prace metodą collagu, łącząc różne materiały i techniki. Mali artyści stworzyli oryginalne i niepowtarzalne prace plastyczne. W konkursie tym wyróżnione zostały nasze dwie uczennice: Natalia Januszewska i Julia Wiecha. Udział w konkursie brała również Weronika Poteralska. Gratulujemy!
W dniu 28.02.2017 r. odbył się I Międzyszkolny Konkurs Pięknego Czytania dla klas II „Książka, mój przyjaciel'' .Organizatorami konkursu były p. Małgorzata Olczyk i p. Agata Spałka. W konkursie uczestniczyli uczniowie z dziewięciu szkół podstawowych z terenu Radomska oraz ze szkoły podstawowej w Dobryszycach. Jury przyznało następujące nagrody: I miejsce Jakub Broszkowski PSP nr 8, II miejsce Piotr Bałut PSP nr 6 i Natalia Dziadkiewicz PSP nr 2, III miejsce Olga Zatoń PSP nr 9, Martyna Maciejewska PSP nr 2 oraz Maria Dobosz z PSP nr 5. Gratulacje!
28.02.2017 r. w Muzeum Regionalnym im. S. Sankowskiego w Radomsku odbyła się uroczystość wręczenia nagród w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym pt. "Reymontowskie pejzaże", zorganizowanym przez ZSG nr 3 pod kierunkiem p. Elżbiety Nowak. Celem konkursu było m. in. przybliżenie dzieciom i młodzieży sylwetki polskiego noblisty oraz popularyzacja jego twórczości, a zadanie polegało na kompozycji plastycznej, inspirowanej opisem krajobrazu z dowolnie wybranego utworu Władysława Stanisława Reymonta.
Na zaproszenie odpowiedziało wiele szkół. Nadesłano 164 prace z różnych stron Polski. Jury wybrało do oceny i oceniło 93 prace; w kategorii klas IV-VI szkoły podstawowej - 54 a w kategorii klas I-III gimnazjum - 39. Przy wyborze i ocenie prac członkowie jury brali pod uwagę: zgodność z tematem i regulaminem konkursu, poziom artystyczny kompozycji, oryginalność, pomysłowość, pracochłonność i estetykę wykonania, stopień zilustrowania wybranego fragmentu tekstu Władysława Stanisława Reymonta, samodzielność wykonania pracy. W konkursie brały udział uczennice kl. V: Kamila Gałwiaczek, Maja Modrzejewska i Aleksandra Muskała, która zajęła III miejsce. Gratulujemy!
28.02.2017 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej miało miejsce rozstrzygnięcie Powiatowego Konkursu "Mistrz Kaligrafii". Uczennica naszej szkoły – Nikola Bojarska, otrzymała nagrodę za zajęcie III miejsca w kategorii klas II – III. Gratulujemy!
24 lutego odbył się w naszej szkole uroczysty apel rozpoczynający obchody Dni Patrona Szkoły Mikołaja Kopernika, w których wzięła udział cała społeczność uczniowska oraz nauczyciele. Któż nie zna nazwiska tego wielkiego polskiego uczonego? Od 47 lat patronuje on naszej szkole stając się wzorem do naśladowania dla jej uczniów i absolwentów. W trakcie przedstawienia uczniowie przedstawili kilka scenek z życia Mikołaja Kopernika, który już od najmłodszych lat interesował się astronomią. Kolejnym etapem projektu o Mikołaju Koperniku było rozwiązywanie przez uczniów łamigłówek. W poniedziałek, na długiej przerwie, na dolnym korytarzu wszyscy zainteresowani mogli rozwijać swoje umysły poprzez rozwiązywanie zadań o różnym stopniu trudności.
Mikołaj Kopernik to nie tylko wielki astronom czy matematyk ale również ekonomista. W środę nasze działania skupiły się wokół hasła „Oszczędność i praca wszystkich wzbogaca”. Członkowie Szkolnej Kasy Oszczędności przedstawili inscenizację pt. „Trzy świnki”, zachęcając dzieci do oszczędzania i gromadzenia pieniędzy w banku i spełniania swoich marzeń. Na zakończenie p. dyrektor Alicja Gaborska wręczyła uczniom książkowe nagrody za wykonane plakaty o patronie szkoły Mikołaju Koperniku.
Dyskoteka z okazji Dnia Kobiet
24 lutego SU zorganizował dyskotekę z okazji Dnia Kobiet. Zadbaliśmy o piękną dekorację a prowadzący o dobrą muzykę. Każdej z obecnych dziewcząt zadedykowali jej ulubioną melodię. Mimo, iż zainteresowanie dyskoteką nie było duże, wszyscy przybyli uczniowie dobrze się bawili i nikt nie podpierał ściany.
23 lutego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomsku uczennica klasy I Antonina Zielińska odebrała nagrodę za zdobycie wyróżnienia w XII edycji ogólnopolskiego konkursu plastycznego "Z górki na pazurki - moje ferie". Prace wykonała pod kierunkiem p. Danuty Kaczmarczyk. Gratulujemy sukcesu Antoninie oraz jej rodzicom!
Już po raz jedenasty zorganizowano Radomszczańskie Zapusty. W środę 22 lutego, uczniowie naszej szkoły uczestniczyli - jak co roku - w  barwnym korowodzie, przebierańców. Impreza rozpoczęła się na placu 3 Maja przy fontannie, później przebierańcy przemaszerowali ulicą Reymonta, Żeromskiego i Piłsudskiego do Miejskiego Domu Kultury, gdzie mogli obejrzeć przedstawienie ostatkowe w wykonaniu uczniów z PSP nr 3 oraz posmakować pysznych pączków i faworków. W tym roku imprezie towarzyszył także konkurs plastyczny, którego tematem było zilustrowanie korowodu zapustników. Praca wykonana przez uczennice kl. IV zajęła II miejsce. Gratulujemy!
Rada Rodziców przy PSP nr 5 w Radomsku serdecznie dziękuje sponsorom Balu Karnawałowego'2017.

17 lutego w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Kota. Dzieci przebrały się za te sympatyczne zwierzęta, odbył się quiz o kotach „czy znasz swojego kota?” - w czasie przerw między lekcjami. Odbył się konkurs na selfie ze swoim kotem.
Dzień świętego Walentego, czyli popularne Walentynki obchodzą nie tylko dorośli. To też ważny dzień dla starszych i młodszych uczniów. Aby młodej, nowej tradycji stało się za dość również i my obchodziliśmy Dzień Zakochanych. Już od rana członkowie Samorządu Uczniowskiego przygotowali stoisko Walentynkowych Słodkości, na którym uczniowie mogli kupować smaczne, pięknie udekorowane babeczki, czerwone galaretki i ciasteczka w kształcie serc. Czynna była także Poczta Walentynkowa. Sympatyczne listonoszki miały mnóstwo pracy przy roznoszeniu „miłosnej korespondencji”. Zwieńczeniem Walentynkowego dnia była popołudniowa dyskoteka, na której świetnie bawiła się prawie cała społeczność szkolna.
Dzień Babci i Dziadka w klasie  drugiej.
Dnia 9 lutego 2017 r. Pani Dyrekor Alicja Gaborska wręczyła - uczniom, którzy osiągnęli bardzo dobre wyniki w nauce w 1. półroczu bieżącego roku szkolnego - dyplomy. Gratulacje dla nagrodzonych!

Dzień 9 lutego 2017r. w naszej szkole był "Dniem stroju biurowego".
Uczniowie klasy II, jeszcze przed feriami, postanowili przygotować dla młodszych kolegów niespodziankę - inscenizację pt. "Proszę Państwa, oto Rok". Występ odbył się w świetlicy szkolnej w piątek, 3.02.2017 r. Dzieci samodzielnie nauczyły się ról i przygotowały barwne stroje. Uczniowie przygotowali inscenizację pod kierunkiem wychowawcy Pani Małgorzaty Olczyk.
13 stycznia 2017 r. nasi uczniowie "oddali się karnawałowemu szaleństwu". Tańce, zabawy, smaczny i zdrowy poczęstunek. "Karnawał'2017".
Jasełka'2016. Zapraszamy do galerii!
Święta Bożego Narodzenia kojarzą nam się nie tylko z miłością, spokojem ale także pięknie udekorowanym domem. W naszej szkole również postanowiliśmy wprowadzić świąteczny nastrój poprzez dekorowanie naszych sal klasowych elementami świątecznymi. Samorząd Uczniowski zorganizował konkurs na „Najpiękniej, świątecznie udekorowaną klasę”.Ocenie podlegał wkład pracy (elementy dekoracji wykonane własnoręcznie), kreatywność, estetyka oraz wrażenie ogólne. Konkurs bardzo integrował klasy, gdyż wszyscy uczniowie z zapałem zabrali się do wspólnej pracy, prześcigając się starannością i pomysłowością w dekoracji, czego efekty mogliśmy podziwiać w ostatnim przedświątecznym tygodniu. Każda sala była pięknie ozdobiona. 
Nie brakowało w nich bombek, gwiazdek, choinek, aniołków, łańcuchów czyli tego wszystkiego, co kojarzy się ze Świętami Bożego Narodzenia. W dniu rozstrzygnięcia konkursu 20 grudnia 2016 r. w sali lekcyjnej klasy IV i VI Jury konkursowe, powitane zostało przez św. Mikołaja i Śnieżynki, częstujące pierniczkami i słodkościami oraz płynącymi cichuteńko kolędami. Niemalże jednogłośnie zwycięzcami konkursu zostali uczniowie klasy VI, którzy otrzymali bon o wartości 200 zł ufundowany przez Samorząd Uczniowski z przeznaczeniem na dowolny cel. II miejsce zajęli uczniowie klasy I, a III miejsce – klasa II. Wszystkim rodzicom, uczniom i wychowawcom dziękujemy za zaangażowanie. 
Tuż przed świętami bożego narodzenia wzięliśmy udział w miejskim konkursie "Najpiękniejsza Choinka Szkolna". W internetowym plebiscycie zajęliśmy 2 miejsce. Serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy oddali głos na naszą choinkę!
Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Radomsku wspólnie z uczniami naszej szkoły zorganizowali w dniu 7 grudnia b.r. akcję prewencyjną ph. "Jabłko czy cytryna?". Celem tych nietypowych działań było przypomnienie wszystkim użytkownikom ruchu drogowego zasad mających wpływ na bezpieczeństwo na drogach i szczególne uwrażliwienie ich na zachowanie ostrożności w okolicach szkół i przejść dla pieszych.  Funkcjonariusze kontrolowali prędkość z jaką poruszali się kierowcy, sprawdzali czy podróżujący samochodem mają zapięte pasy bezpieczeństwa, a także czy posiadają ważne ubezpieczenie. Kierujących, którzy jechali prawidłowo, a ich pojazd był sprawny, dzieci nagradzały rumianym jabłkiem. Niestety część kontrolowanych kierowców otrzymała plaster cytryny, który trzeba było zjeść...
Przed świętami Bożego Narodzenia Esbankuś po raz kolejny odwiedził naszą szkołę, aby wręczyć nagrody w konkursie plastyczno- technicznym,, Portfelik na grosiki”. Konkurs ogłosiła Szkolna Kasa Oszczędności w celu propagowania wśród uczniów potrzeby oszczędzania i właściwego gospodarowania posiadanymi funduszami własnymi. Najładniejsze portfeliki wykonali: Maja Rączkowska z kl. I, Marysia Dobosz z kl. II, Natalka Januszewska i Piotr Olczyk z kl. III. ESBANK Bank Spółdzielczy w Radomsku ufundował nagrody rzeczowe dla laureatów.
13 grudnia 2016 r. pracownice Działu Ochrony Środowiska po raz kolejny odwiedziły naszą szkołę. Tym razem o segregowaniu odpadów i recyklingu dowiedzieli się uczniowie klas I-III. Celem spotkania było uświadomienie konieczności dbania o środowisko naturalne Ziemi oraz zrozumienie, że segregacja odpadów domowych w miejscu ich powstawania jest najskuteczniejszą metodą odzyskiwania surowców wtórnych.Dodatkową atrakcją spotkania był konkurs polegający na wyłowieniu jak największej liczby odpadów i właściwym ich posegregowaniu. Po prezentacji odbyły się warsztaty plastyczne, które miały na celu pokazać, co to jest recykling. Uczniowie bardzo chętnie na nowo "przetwarzali" kartonowe rolki na kolorowe ozdoby świąteczne.
13 grudnia 1981 roku na terenie całego kraju wprowadzono stan wojenny. W bieżącym roku minęło 35 lat od tego wydarzenia. Czołgi na ulicach, aresztowania, godzina milicyjna, popłoch i kontrole. Cieszymy się, że to historia i pamiętamy o ofiarach. Punktualnie o godzinie 12 w naszej szkole rozległ się dzwonek.  Nauczyciele prowadzący w tym czasie lekcje przeprowadzili z uczniami pogadanki na temat stanu wojennego. W środę 14 grudnia uczniowie naszej szkoły spotkali się na apelu, podczas którego w przystępny sposób,  z wykorzystaniem mapy mentalnej, zapoznani zostali z najważniejszymi  pojęciami związanymi ze stanem wojennym.  Odczytano również  wspomnienia rodziców i krewnych  zebrane wcześniej przez naszych uczniów. Obchody przygotowały panie: Urszula Dyktyńska, Jolanta Ostojska i Elżbieta Janik.
08.12.2016 r. odbyła się wycieczka do Teatru Lalek Arlekin w Łodzi na przedstawienie pt. „Przygody Misia Rymcimci”. Ta barwna opowieść o przygodach małego misia w łagodny i zabawny sposób dotyka spraw najważniejszych: tolerancji, odpowiedzialności, relacji dzieci z rodzicami i zaufania. W wycieczce uczestniczyli uczniowie klas I – III i oddziału przedszkolnego. Wszyscy uczestnicy byli zachwyceni „gadającymi” kukiełkami oraz piękną scenerią. Duże wrażenie wywarło też ogromne, ruchome drzewo znajdujące się w holu teatru. Przeprowadzone przez aktorów warsztaty wprowadziły uczniów w fascynujący świat działań teatralnych. Wyjazd do teatru wzbudził w dzieciach wiele pozytywnych emocji, o czym świadczyły uśmiechy i komentarze po zakończonym przedstawieniu.
W ramach projektu "Owoce i warzywa w szkole" w klasie III 07.12.2016 r. odbyła się "Lekcja Zdrowia" poprowadzona przez pracowników Agencji Rynku Rolnego. Głównym celem projektu jest upowszechnianie prawidłowego odżywiania u najmłodszych Polaków. Część teoretyczna obejmowała prezentację "Piramidy Zdrowego Żywienia". Część praktyczna oparta była na przygotowaniu przepysznych szaszłyków owocowo - warzywnych, kolorowych kanapeczek i koreczków oraz pełnego witamin koktajlu. Wszystkie te zdrowe pyszności nawet "największe niejadki" spożywały z ogromnym apetytem. To bardzo cieszy i pozwala z optymizmem patrzeć jak dzieci przekonują się do tego, że zdrowe posiłki i przekąski są też i bardzo smaczne. 
Na koniec wszystkie dzieci otrzymały Dyplomy Uczestnictwa i drobne upominki. Zdrowymi przekąskami została też poczęstowana społeczność szkolna. Najlepszym podziękowaniem były słowa uznania za estetykę i smak. Uczniowie klasy wraz z wychowawczynią panią Anną Rudek serdecznie dziękują pracownikom Sekcji Informacji i Promocji Agencji Rynku Rolnego.
6 grudnia pod kierunkiem pań Anny Rudek i pani Małgorzaty Olczyk Mali Mistrzowie naszej szkoły wzięli udział w Turnieju MikołajkowymU św. Mikołaja". Zabawę sportową rozpoczęliśmy tańcem „Świąteczne porządki", a następnie Mali Mistrzowie zdawali test sprawnościowy na pomocnika św. Mikołaja. Wszyscy poradzili sobie z nim doskonale. Kolejne konkurencje (ozdabianie listu, pakowanie prezentów, jazda saniami, dostarczanie prezentów) przebiegały przy dużych emocjach ale w sportowej rywalizacji. Wszystkim dopisywał dobry humor. Panowała radosna atmosfera.
W tym roku 30 listopada odbyła się już piąta edycja zabaw i konkursów związanych z kulturą krajów anglojęzycznych pod tytułem Red Nose Day. Tytuł  ten zaczerpnęliśmy z charytatywnego angielskiego wydarzenia mającego na celu zbiórkę pieniędzy zgromadzonych z przychodów za zorganizowane przedstawienia i kiermasze na cele społeczne. W naszej szkole uczniowie co roku poznają inne regiony i elementy z kultury krajów Wielkiej Brytanii, Ameryki Północnej, Australii czy Nowej Zelandii. Co roku część dochodu zgromadzonego z kiermaszów przekazywana jest na zakup wyposażenia szkolnego lub na Szkolne Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, natomiast tegoroczne obchody poświęcone były nauce i zabawie w oparciu o przedstawienie na kanwie "Opowieści wigilijnej" Ch. Dickensa.
Ogólna myśl  przyświecająca organizatorom to nauka miesięcy w języku angielskim oraz rozpropagowanie różnych zabaw obchodzonych w kolejnych miesiącach roku. Wiązało się to z modyfikacją oryginalnego scenariusza i wprowadzeniu 'teatru interaktywnego'. Publiczność aktywnie brała udział w zaproponowanych formach rozrywki. Jedną z głównych atrakcji był też konkurs  Royal Ascot Hat Day, na który uczniowie intensywnie przygotowywali się od miesiąca. Z tej okazji udało nam się zaprosić do współpracy panią Katarzynę Nowakowską z ZUWIKA DESIGN - Artystycznej Pracowni Modniarskiej. Pani Katarzyna wsparła nas w trudnym wyborze najlepszych kapeluszy. Ponadto zaprezentowała uczniom swe projekty i po przedstawieniu spotkała się z uczniami opowiadając im o swej pracy i profesji ginącej na rynku, gdyż rękodzieło jakim jest modniarstwo zostaje wypierane przez masową produkcję. Jej projekty często wysyłane są za granicę m.in. do Anglii, a także biorą udział w licznych targach i pokazach. Przedstawienie i wszystkie zabawy przygotowali uczniowie klasy 5.  PSP Nr 5 w Radomsku pod pieką pań A. Krawczykowskiej, M. Dygudaj i M. Olczyk.
29 listopada odbyło się spotkanie klas IV-VI z terapeutą uzależnień Panem Markiem Kotlickim. Spotkanie to wynik współpracy, jaką szkoła nawiązała z Fundacją Wzajemnej Pomocy Alterantywa, a jego celem jest m. in. prowadzenie działań profilaktycznych i interwencyjnych, uwzględniających priorytety MEN. Tematyka spotkania: szkodliwy wpływ środków psychoaktywnych na organizm człowieka. Pan Marek Kotlicki został zaproszony przez naszego pedagoga szkolnego Panią Agnieszkę Rakowską.
W czerwcu włączyliśmy się do II edycji zbiórki „Okulary dla Afryki”, którą organizuje Klinika OKULUS i dr Iwona Filipecka, ambasadorka fundacji Dzieci AFRYKI i pomysłodawczyni zbiórki oraz akcji „Okuliści dla Afryki”. Udało nam się zebrać 22 pary okularów korekcyjnych i 8 par słonecznych. W dniu 23 listopada 2016 r. odpowiednio zapakowane okulary wysłaliśmy do Kliniki OKULUS w Bielsku – Białej, która jest wolontariuszem Fundacji Dzieci Afryki. Stamtąd zostaną przekazane do podopiecznych Fundacji Dzieci Afryki. Dziękujemy dzieciom i ich rodzicom za włączenie się do akcji.
Andrzejki to idealny czas na zabawę, dlatego Samorząd Uczniowski zorganizował w naszej szkole 25 listopada 2016 r. dyskotekę, obfitującą w atrakcje andrzejkowych wróżb. W zabawie tłumnie uczestniczyli uczniowie wszystkich klas. Co do oprawy muzycznej -  DJ’e spisali się na medal, prezentując świetnie zróżnicowane, starsze i najnowsze przeboje. Jednym słowem – dla każdego coś miłego. Ponadto organizatorzy zaskoczyli uczestników nie lada niespodzianką, zapraszając instruktorkę zumby, która prowadziła godzinne zajęcia taneczne. Zabawa była bardzo udana!
23.11.2016 r. Magdalena Gębicz i Oliwia Jasitczak uczennice klasy IV naszej szkoły, zajęły I  miejsce w II Radomszczańskim Festiwalu Piosenki o Zdrowiu, organizowanym przez Polski Czerwony Krzyż. Gratulujemy!
23 listopada uczniowie klas IV-VI naszej szkoły uczestniczyli w prelekcji pracownika PGK w Radomsku pt. "Niskim emisjom mówimy stop". Uczniowie dowiedzieli się, jak szkodliwe jest działanie dymów z domowych kotłowni na nasze zdrowie, szczególnie wtedy, gdy spalane są odpady. Prelegentka poinformowała, jak można samodzielnie uzyskać informacje o stanie jakości powietrza w naszym mieście oraz jak należy reagować, gdy zauważamy proceder spalania odpadów w domowych paleniskach
15 listopada 2016 r. dzieci z oddziału przedszkolnego pod opieką p. Urszuli Dyktyńskiej oraz p. Agaty Spałki odwiedziły Miejską Bibliotekę Publiczną. Uczestniczyły w spotkaniu z pisarką Urszulą Kozłowską – autorką około 200 książeczek dla dzieci zawierających: wiersze, bajki i legendy. Podczas spotkania pt. „Bawić dzieci mam ochotę, więc tęczowe rymy plotę” pisarka ciekawie opowiadała o swojej twórczości literackiej. Czytała też wybrane wiersze i odpowiadała na pytania dzieci. Na koniec spotkania mali czytelnicy mogli zakupić książki, do których autorka wpisywała autografy.
W naszej szkole od wielu lat działa SKO. Aby zainteresować szersze grono uczniów tą formą oszczędzania opiekunowie Szkolnego Koła Oszczędzania panie: Danuta Kaczmarczyk i Urszula Dyktyńska zaprosiły w dniu 16 listopada  do naszej szkoły przedstawicieli Esbanku Banku Spółdzielczego w Radomsku. W lekcjach bankowych brali udział uczniowie klas I, VI i oddziału przedszkolnego. Tematem zajęć było poszerzenie wiedzy uczniów dotyczącej: funkcjonowania banku, historii polskiego pieniądza, walucie obowiązującej w Polsce oraz w europejskich krajach. Pracownicy banku w ciekawy i przystępny sposób zapoznali uczniów z różnymi sposobami oszczędzania: w domu, w banku, w SKO. 
Dla najmłodszych została również przygotowana niespodzianka: spotkanie z misiem „Esbankusiem”, który rozdał uczniom symboliczne upominki i wywołał wśród nich wiele radości. Liczarka pieniędzy oraz przyrząd do sprawdzania autentyczności polskich banknotów wzbudziły ogromne zainteresowanie dzieci. Bardzo dziękujemy przedstawicielom banku za ciekawą prezentację i profesjonalnie przygotowaną lekcję.
10.11.2016 r. w naszej szkole upłynął pod znakiem obchodów Narodowego Święta Niepodległości oraz Uroczystego Ślubowania uczniów klasy I.  W bieżącym roku szkolnym do grona uczniów PSP nr 5 w Radomsku dołączyli wychowankowie Pani Danuty Kaczmarczyk. Cytat z tekstu piosenki "Jesteśmy Polką i Polakiem, dziewczynką fajną i chłopakiem, kochamy Polskę z całych sił ..." - był mottem przewodnim uroczystości, w której przygotowanie zaangażowali się starsi koledzy i koleżanki z klasy IV. Uroczystość ślubowania uświetnili swą obecnością: przewodniczący Rady Miejskiej Jacek Gębicz, prezydent Radomska Jarosław Ferenc i zastępca prezydenta Małgorzata Kańska-Kipigroch, którzy obdarowali pierwszoklasistów drobnymi upominkami. 
8 listopada 2016 r. dzieci z oddziału przedszkolnego przyłączyły się do akcji "Śniadanie Daje Moc". W tym dniu przygotowały samodzielnie zdrowe śniadanie. Były to przepyszne, kolorowe kanapki z serem, wędliną i warzywami. Takie śniadanie to energia na cały dzień. Celem zajęć było zwiększanie świadomości nt. zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka. Akcja "Śniadanie Daje Moc” została połączona z zajęciami prowadzonymi przez pielęgniarkę szkolną i konkursem plastycznym ”Zdrowe przekąski”. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki.
Dnia 26 października odbyły się warsztaty  medialne „Historia mediów – od malarstwa jaskiniowego od Internetu” . W warsztatach wzięli udział uczniowie klas IV-VI. Podczas zajęć uczniowie poznali historię mediów wizualnych od malarstwa jaskiniowego od współczesności. Obejrzeli interesującą projekcję filmu. Następnie uczniowie pracowali w grupach, tworząc mapę-oś czasu z zaznaczeniem ważnych wydarzeń medialnych w dziejach ludzkości. Uczniom nie brakowało zapału i chęci do zabawy.
25.10.2016 r. w naszej szkole odbyła się XI edycja powiatowego konkursu "Policyjna Akademia Bezpieczeństwa". Naszą placówkę reprezentowała drużyna z klasy drugiej, przygotowywana przez Panie Małgorzatę Olczyk i Agatę Spałkę. Konkurs sprawdzał wiedzę uczestników o bezpieczeństwie oraz ich sprawność fizyczną. Nasi reprezentanci zajęli II miejsce. Gratulujemy!
Muzeum Regionalne im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku oraz Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju przygotowały w tym roku wystawęDzieje papieru i papiernictwa”. 25.10.2016r uczniowie klasy V naszej szkoły uczestniczyli w -
- poświęconych technice pozyskiwania papieru - warsztatach organizowanych podczas trwania tejże wystawy. 

21.10.2016 r. w naszej szkole odbył się Międzyszkolny Konkurs Przyrodniczy "Formy obszarowej ochrony przyrody w Polsce – parki narodowe”.W konkursie wzięli udział uczniowie klas IV-V z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Radomsku, Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 w Radomsku, Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Dobryszycach, Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 w Radomsku.W konkursie wiedzy o polskich parkach narodowych najlepsi okazali się uczniowie Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Dobryszycach, II miejsce zajęli uczniowie naszej szkoły, III – miejsce uczniowie PSP nr 1. Uczniowie tych szkół, w konkursie plastycznym wykonali plakaty parkach narodowych.
Najpiękniejsze plakaty wykonali:
1 
miejsce - Sophia Gubalska  ZS-P w Dobryszycach,

2 miejsce - Martyna Jurek PSP nr 5, Grzegorz Kaczmarek PSP nr 1,
3  miejsce -  Andżelika Sitecka ZS-P w Dobryszycach, Klaudia Wisniewska ZS-P w Dobryszycach.
Uczestnicy konkursu i widzowie bawili się w gry edukacyjne i kalambury tematycznie związane z konkursem.
Konkurs zorganizowały p. M. Olczyk i p. J.Ostojska.  
19.10.2016 r. "Dzień dresu". 
13.10.2016 r. Październik to ważny miesiąc w życiu społeczności uczniowskiej, obchodzimy bowiem święto szkoły, Dzień Edukacji Narodowej. W naszej szkole, w tym roku 13 października, uczniowie słowami piosenki "Niech zginą kłopoty, przepadną zmartwienia, niech Wam sprzyja dobry los! Serdeczne życzenia, gorące życzenia od serca do serca wprost!" z repertuaru E. Hulewicza złożyli swoim nauczycielom, pracownikom i zaproszonym gościom najpiękniejsze życzenia. W prezentowanych wierszach wyrażali swoją wdzięczność oraz podziękowania za trud i serce. Dużo radosnych chwil dostarczyły też prezentowane przez uczniów humorystyczne scenki z życia szkoły. 
6 października w naszej szkole z okazji Światowego Dnia Zwierząt i Miesiąca Dobroci dla Zwierząt odbyła się wystawa zwierząt hodowanych w domu. Dzieci - z pomocą rodziców - przyniosły swoich ulubieńców, aby pokazać i opowiedzieć, jak opiekują się tymi zwierzętami. Dzieci były dumne ze swych podopiecznych i chętnie o nich opowiadały. Prezentowały właściwe postawy wobec zwierząt i stały się przykładem dla innych.
30 września klasy III i IV uczestniczyły w warsztatach ceramicznych w "Ceramilandii" w miejscowości Wrząca niedaleko Łodzi. Program warsztatów ceramiki składał się z części dydaktycznej oraz praktycznej, która obejmowała czynny udział w dekorowaniu oraz lepieniu  figurek z gliny. Własnoręcznie ozdobione figurki i donice uczniowie dostali na pamiątkę do domu. Ponadto, uczniowie spędzili miło czas integrując się w Parku Rozrywki Ceramilandii, który był pełen atrakcji od 'Krokodyla połykacza' poprzez trampoliny do flipperów włącznie. Wszyscy opuściliśmy obiekt "zdrowo zmęczeni" i zadowoleni.
Miło nam poinformować, że uczniowie naszej szkoły odnieśli sukcesy w XIII edycji ogólnopolskiego konkursu plastycznego pt. „Pocztówka z wakacji”. Na konkurs napłynęło łącznie 1169 prac z niemal każdego zakątka Polski. W kategorii I, na którą napłynęło 568 prac wyróżnienia zdobyli: Oliwier Wilk z I klasy i Liliana Bińczyk z klasy II. W kategorii III, spośród 154 nadesłanych prac wyróżniona została praca Julii Szewczyk, uczennicy klasy VI. Uczniowie wykonali prace pod kierunkiem p. Danuty Kaczmarczyk i p. Agnieszki Rakowskiej. Uroczyste podsumowanie konkursu nastąpiło 19.10.2016r. o godz. 11:00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomsku. Gratulujemy sukcesu naszym artystom!
27.09.2016 r., z okazji Dnia Chłopaka, klasa II uczestniczyła w warsztatach kulinarnych, w Pizzerii ,,Fenix" w Radomsku. Uczniowie, pod czujnym okiem pracowników lokalu, samodzielnie przygotowali pizze, które później z wielką radością i smakiem, zjedli. Wszyscy zadowoleni i bardzo najedzeni opuszczali lokal.
25 września Poczet Sztandarowy naszej Szkoły uczestniczył w uroczystości związanej z odsłonięciem tablicy upamiętniającej rozbicie Aresztu Miejskiego w Radomsku przez żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego. Żołnierze KWP pod dowództwem Jana Rogulki, ps. Grot, zdobyli areszt miejski w Radomsku uwalaniając z niego 59 osób. Niestety, jeszcze w kwietniu piotrkowskie UB dokonało aresztowania 17 uczestników akcji. Pokazowy proces odbył się 7 maja w sali kina radomszczańskiej ,,Kinemy”. Winy uznano za dowiedzione i 12 z oskarżonych żołnierzy skazano na karę śmierci. Pozostała piątka, jako ,,mniej aktywna”, otrzymała wyroki po 15 lat więzienia. Opiekę na Pocztem sprawowały Panie: Agata Spałka i Elżbieta Janik.
19 września 2016 r. klasa V udała się na wycieczkę do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Dzieci wykonywały doświadczenia, budowały machiny latające i mosty. Brały udział w pokazie wysokich napięć oraz oglądały Bulwary Wiślane, Stare Miasto, Bibliotekę Uniwersytecką. Dzięki wyjątkowej Pani przewodnik, klasa V przeżyła niezapomniane chwile.

We czwartek, 1 września 2016 roku zaczął się nowy rok szkolny. W naszej szkole odbyła się Akademia, którą przygotowali uczniowie klasy VI, wychowankowie Pana Damiana Proszowskiego. Gośćmi specjalnymi była delegacja Urzędu Miasta Radomska na czele z Panem Prezydentem Jarosławem Ferencem.
















































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































PSP nr 5 im. Mikołaja Kopernika w Radomsku,  ul. Narutowicza 207, 97-500 Radomsko, tel. (044) 682 63 92, e-mail: psp5r-sko@wp.pl