PUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA nr 5 im. MIKOŁAJA KOPERNIKA w RADOMSKU

- Z ŻYCIA SZKOŁY 2009/2010 - ARCHIWUM -
Za nami kolejny Piknik Rodzinny. Poniżej kilka fotek:
Radomka - nasza rzeka. Kliknij w link pod fotografią i zobacz jaką pracę pod kierunkiem Pani Jolanty Ostojskiej przygotowały uczennice klasy VI. Praca wysłana została na Ogólnopolski Konkurs
"DRUGIE DNO H2O"
Do otwarcia pracy potrzebny jest zainstalowany program Adobe Reader, który pobrać możesz np. z tej strony.
Od 1 lutego 2010r. odbywają się zajęcia dodatkowe w ramach Projektu edukacyjnego „Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy”, w których biorą udział wszyscy uczniowie klasy I. Udział w nich sprawia uczniom wiele radości oraz daje szansę na rozwój umiejętności kluczowych, w oparciu o założenia teorii inteligencji wielorakich Howarda Gardnera. II etap projektu realizowany jest przez Panią mgr Danutę Kaczmarczyk pod hasłem „Z krasnalem Hałabałą poprzez świat”. W trakcie zajęć pozalekcyjnych uczniowie korzystają z zestawu środków dydaktycznych, które są zebrane w Dziecięce Ośrodki Zainteresowań. Poniżej krótka fotorelacja z przebiegu zajęć.05.05.2010 Pani Jolanta Ostojska zorganizowała podsumowanie Tygodnia Ekologicznego. Przeprowadzono między innymi konkursy na najciekawszy "Strój ekologiczny" oraz "Piosenkę ekologiczną". Pierwszą nagrodę w konkursie "Strój ekologiczny" otrzymała Weronika Kierlik z klasy IV. Weronika brała również udział w konkursie "Piosenka ekologiczna". Tu też nie dała szans konkurencji i otrzymała pierwszą nagrodę. Wszystkim uczestnikom - a szczególnie zwycięzcom konkursów - gratulujemy!

04.05.2010. Akademia z okazji 219. rocznicy uchwalenia Konstytucji III Maja. Imprezę przygotowała Pani Małgorzata Olczyk z klasą drugą.
W środę, 28 kwietnia 2010r. rozpoczął sie w naszej szkole TYDZIEŃ EKOLOGICZNY. Uczniowie klasy V pod kierunkiem Pani Jolanty Ostojskiej przygotowali inscenizację, przedstawiono film o segregacji odpadów oraz ogłoszono konkursy związane z ekologią. Podsumowanie Tygodnia Ekologicznego - za tydzień - 5 maja 2010r.

28.04.2010 roku odbył się w naszej szkole XIII Konkurs Recytatorski dla klas O-III. Temat tegorocznego konkursu to - Fryderyk Chopin – muzyczne inspiracje w poezji dla dzieci ,,Dziękujemy Ci Panie Chopinie”. Organizatorkami były Anna Rudek i Małgorzata Olczyk. Konkurs składał się z dwóch etapów:
Etap I: 
Wykonanie w klasach za pomocą środków wyrazu plastycznego i literackiego prac inspirowanych utworami muzycznymi Fryderyka Chopina.
1. Wystawa prac plastycznych:
- Kl. O – I - ,,Bukiet dla Pana Chopina”;
- Kl. II – ,,O czym opowiada nam muzyka Pana Chopina?’’.
2. Praca literacka (kl.III) – ,,Dziękujemy Ci Panie Chopinie”’’
Etap II:
Indywidualna recytacja tekstu literackiego związanego z tematem: ,,Muzyka wokół nas”.

Konkurs miał na celu:

Popularyzację muzyki i postaci Fryderyka Chopina na podstawie wierszy i utworów muzycznych w związku z ,,Rokiem Chopinowskim’’, kształtowanie wrażliwości literacko – językowej i muzycznej, dostrzeganie piękna świata muzyki i poezji, czerpanie pozytywnych wzorów z postaci znanych Polaków – Fryderyk Chopin, rozwijanie sprawności manualnej uczniów, wyrabianie nawyku zgodnego i kulturalnego współzawodnictwa.

Laureatami tegorocznej edycji konkursu byli: W kategorii klas O-I:
I miejsce – Damian Miler;
II miejsce – Aleksandra Broszkowska;
III miejsce – Alicja Soczyńska.
W kategorii klas II-III:
I miejsce – Aleksandra Konieczna;

II miejsce – Zuzanna Kaczmarczyk;

III miejsce – Bartłomiej Szwaja.
 


27 kwietnia 2010 odbył się IX Międzyszkolny Konkurs Matematyczny dla uczniów klas V.

14 kwietnia odbył się Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny dla uczniów klas V- VI, którego organizatorem była Pani Jolanta Zasempa. W konkursie wzięło udział 12 uczniów z 6 szkół naszego miasta. Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice z klasy VI Patrycja Nems i Agnieszka Miler. Konkurs składał się z dwóch etapów: dyktando (ogólnie obejmujące wszystkie zasady pisowni) i test sprawdzający znajomość reguł ortograficznych. Celem konkursu było propagowanie kultury języka polskiego oraz szerzenie nawyków pracy nad poprawnością ortograficzną.
I miejsce - Kamil Tymiński z PSP nr 4,
II miejsce - Katarzyna Zielińska z PSP nr 2,
III miejsce - Joanna Bober z PSP nr 3.
Nad przebiegiem konkursu czuwała komisja konkursowa składająca się z nauczycieli języka polskiego pracujących w szkołach miasta Radomska.


 

W dniu 22 kwietnia 2010 w naszej szkole odbył się I MIĘDZYSZKOLNY KONKURS CZYTELNICZO-PLASTYCZNY "KSIĄŻKI MOJEGO DZIECIŃSTWA" Lucy Maud Montgomery
"Ania z Zielonego Wzgórza". Organizatorkami konkuru były: nauczyciel bibliotekarz - Pani Agata Spałka i nauczyciel plastyki - Pani Agnieszka Rakowska.
Celem konkursu było:
- kształtowanie i rozwijanie zainteresowań czytelniczych;
- rozwijanie umiejętności pracy w zespole;
- zachęcanie do przeczytania książki L. M. Montgomery "Ania z Zielonego Wzgórza";
- rozwijanie wyobraźni i wrażliwości estetycznej, inspirowanej przeczytaną ksiażką;
- prezentacja dziecięcej twórczości plastycznej.

Konkursowi towarzyszyła wystawa poświęcona autorce książki, przygotowana przez nauczyciela bibliotekarza z ZSG nr 2 - Panią Ewę Brzuchanię.
W konkursie wzięło udział 6 szkół: PSP nr 1; PSP nr 2; PSP nr 4; PSPS nr 5; PSP nr 9; PSP nr 10.
Ocenie podlegała znajomość książki i biografii autorki, interpretacja wybranego fragmentu książki oraz praca plastyczna. Komisja konkursowa, w skład której weszli nauczyciele przygotowujący do konkursu przyznała następujące miejsca:
I miejsce - PSP nr 2
II miejsce - PSP nr 1
III miejsce - PSP nr 4
Nagrody zostały ufundowane przez Wydział Edukacji i Wychowania Urzędu Miasta w Radomsku, a także przez sposnorów, dzięki którym mieliśmy możliwość zorganizowania konkursu:
- Bank Spółdzielczy w Radomsku;
- Przedsiąbiorstwo "Tost";
- Anna i Tadeusz Łacisz;
- Aleksandra i Karol Zuterek;
- MET - PRIM;
- Grosik - Maszczyk;
- Zofia i Jan Kustalik;
- Piekarnia ze Strzałkowa - Pan J. Broniszewski;
- Firma Zbyszko;
- LUX - BUD - Pan S. Olejarczyk.
Wszystkim sponsorom serdecznie dziękujemy!

W sobotę, 10 kwietnia 2010 roku miała miejsce największa współczesna polska tragedia. W Federacji Rosyjskiej, nieopodal lotniska wojskowego w Smoleńsku doszło do katastrofy polskiego samolotu prezydenckiego Tupolew - 145M.  

96 osób, w tym prezydencka para - Maria i Lech Kaczyńscy - zginęło podczas próby lądowania samolotu. Mieli wziąć udział w uroczystościach 70. rocznicy zamordowania polskich oficerów przez NKWD w Katyniu.

W poniedziałek, 12 kwietnia Pani Dyrektor - Alicja Gaborska - zorganizowała apel poświęcony tej tragedii. Uczciliśmy minutą ciszy ofiary katastrofy, odśpiewaliśmy Mazurka Dąbrowskiego. Przez cały tydzień - do niedzieli 18 kwietnia - trwała żałoba narodowa.  

30 marca 2010 r. z inicjatywy Pań Marleny Dygudaj i Danuty Kaczmarczyk odbyło się przedstawienie z okazji przywitania wiosny:Dzień 22 marca 2010r. dniem otwartym w naszej szkole:W naszej szkole działa koło plastyczne. Głównym celem zajęć jest rozbudzanie kreatywnej postawy uczniów wobec sztuki, tworzenie możliwości samodzielnego podejmowania działań twórczych, rozwój wyobraźni i ekspresji plastycznej. Dzieci rozwijają swoje doświadczenia warsztatowe, doskonalą pracę indywidualną i grupową, dbają o estetyczny wygląd szkoły wykonując dekoracje okolicznościowe. Poznają nowe techniki, np. decoupage - prace wykonane tą techniką są sprzedawane na kiermaszach świątecznych koła plastycznego, uzyskany dochód przeznaczany jest na dalsze materiały i pomoce plastyczne. Podczas dni otwartych mozna było kupić prace plastyczne wykonane przez nasze szkolne artystki.

12 lutego 2010r. - ostatkowa, walentynkowa dyskoteka:

12 lutego 2010r. odchodziliśmy Święto Patrona Szkoły - Mikołaja Kopernika. Uczniowie oddziału przedszkolnego oraz klas I-III, a następnie klas IV-VI uczestniczyli w specjalnie na tę okazję przygotowanej lekcji multimedialnej. Organizatorzy imprezy - Pani Anna KKrawczykowska i Pan Damian Proszowski w ciekawy sposób przybliżyli uczniom sylwetkę Mikołaja Kopernika, a uczniowie mieli szansę wziąć udział m. in. w quizie nt. układu słonecznego. W przygotowaniu imprezy swój udział mieli także uczniowie klasy V.12 lutego 2010r. w naszej szkole pojawiła się "Poczta Walentynkowa". Z okazji nadchodzącego Dnia św. Walentego każdy mógł  za jej pomocą przesłać liścik swej ukochanej osobie. Organizatorem "poczty" była Pani Agata Spałka, a "listonoszkami" zostały uczennice klasy IV.10 lutego 2010r. reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w IV Radomszczańskich Zapustach'2010. Organizatorami imprezy są Zespół Szkolno-Gimnazjalny nr 7 w Radomsku oraz Urząd Miasta Radomska.  Każda szkoła przedstawiła w parku krótką inscenizację, następnie barwnym, zapustowym korowodem przeszliśmy do MDK, gdzie na scenie zaprezentował się - w tym roku - Zespół Szkolno-Gimnazjalny nr 1 z Radomska. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie i uczennice klas IV oraz V wraz z opiekunami - A. Rakowską, A. Spałką i M. Wolskim.10 lutego 2010r. w naszej szkole obchodziliśmy DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU. Uczniowie wzięli udział w spotkaniu z Panią Anetą Komorowską - sierżantem Komendy Powiatowej Policji w Radomsku. Wystawili również krótkie przedstawienie propagujące bezpieczny sposób korzystania z internetu. Przez cały tydzień Rodzicom wręczana była ulotka nt. "Bezpiecznego internetu". Jak bezpiecznie korzystać z zasobów sieci? - Zapraszamy wszystkich Uczniów oraz Rodziców na bezpieczną i wolną od wirusów stronę www.sieciaki.pl.15 stycznia odbył się w naszej szkole Dzień Pluszowego Misia, pod hasłem ,,Witamy w Misiolandii". Na imprezę zorganizowaną w świetlicy szkolnej zaproszeni zostali, za okazaniem specjalnego biletu, uczniowie kl.0-III. Uczniowie zabrali ze sobą swoich przyjaciół- pluszowe misie, które stanowiły wyjątkową dekorację sali. W tym dniu łączyliśmy zabawę z nauką. Dzieci poznawały historię najsławniejszych misiów na świecie: Paddingtona, Uszatka, Fazzyego czy Puchatka. Uczestniczyły w konkursach i zagadkach dotyczących misia- bohatera niezliczonych książek i bajek dla najmłodszych. Były też piosenki i wiersze, a w kąciku Kubusia Puchatka na wszystkich czekał pyszny miodek i chrupki. Dzień Pluszaka zakończył konkurs rysunkowy ,,Portret ulubionego misia" i wystawa prac zwycięzców, czyli wszystkich dzieci. Organizatorki : A. Spałka, A. Rakowska.
Nasza szkoła zakwalifikowała się do realizacji Projektu edukacyjnego "Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy", współfinansowanego przez Europejski Fundusz Społeczny i budżet państwa. Udział w nim daje dzieciom szansę na rozwój umiejętności w obrębie kompetencji kluczowych, w oparciu o założenia teorii inteligencji wielorakich Howarda Gardnera. I etap Projektu realizowany był przez panią mgr Małgorzatę Olczyk w klasie II. Podczas zajęć pozalekcyjnych, uczniowie korzystali ze specjalnie dobranego na potrzeby Projektu zestawu środków dydaktycznych, zebranych w Dziecięce Ośrodki Zainteresowań. Uroczyste zakończenie I etapu nastąpiło dnia 11.12.2009r. Dzieci zaprezentowały przybyłym gościom wykonane podczas zajęć  prace i zaprosiły do obejrzenia przedstawienia pt. "Szewczyk Dratewka".
 
18 grudnia (w piątek) o godzinie 1800 odbyły się w naszej szkole JASEŁKA przygotowane przez uczniów i nauczycieli. Czynny udział w imprezie wzięli również nauczyciele i pracownicy PSP nr 5 w Radomsku.  Naszą szkolną imprezę swą obecnością zaszczycili: Prezydent Miasta Radomska - Pani Anna Milczanowska oraz Naczelnik Wydziału Edukacji i Wychowania - Pan Zbigniew Solarik.

Wigilia w klasie V.


7 grudnia 2009 r. podopieczni Pana Damiana Proszowskiego wzięli udział w Mikołajkowym Turnieju o Puchar Prezydenta Miasta Radomska. Zawodnicy mieli do pokonania szereg konkurencji, m.in. bieg z pałeczką, bieg slalomem z kozłowaniem piłki, toczenie piłki lekarskiej, skakanie z piłką lekarską, rzut do kosza, skok w dal, wyścigi na czworaka, podanie przez siatkę. Reprezentacji naszej szkoły udało się wywalczyć II miejsce. Nagrody wręczyli Prezydent Miasta Radomska - Pani Anna Milczanowska - oraz Naczelnik Wydziału Edukacji i Wychowania - Pan Zbigniew Solarik. Gratulacje!!!Sobotnie popołudnie 28 listopada spędziliśmy na stadionie w Bełchatowie oglądając mecz ekstraklasy PGE GKS Bełchatów – LEGIA Warszawa. Mimo naszego żywiołowego dopingu, drużyna PGE GKS poniosła porażkę 0:1. Wyjazd na mecz należy uznać za udany. Bardzo podobała nam się atmosfera na stadionie i piękna oprawa przygotowana przez kibiców bełchatowskiej drużyny.

We wtorek 24 listopada razem z Panią Krystyna Krzciuk uczniowie naszej szkoły brali udział w uroczystych obchodach 90-lecia Polskiego Czerwonego Krzyża. Na zaproszenie Pni prezes Małgorzaty Lewandowskiej do MDK w Radomsku przybyły między innymi władze miasta i powiatu. W związku  z obchodami 90. rocznicy powstania PCK ogłoszony został konkurs plastyczny w różnych kategoriach wiekowych. W kategorii klas IV-VI  II miejsce zajęła Aleksandra Cebulska, a wyróżnienia otrzymały Karolina Pisarek i Julia Nowak.

Ola Karolina Julia
Jak co roku odbywał się w naszej szkole tydzień z twórczością dla dzieci. Tym razem dzieci obcowały z wierszami Wandy Chotomskej. Poznały jej życie i oglądały wystawę poświęconą pisarce. Malowały obrazy inspirowane muzyką poważną. Każda klasa przygotowała inscenizację jednego z humorystycznych utworów Wandy Chotomskiej i przedstawiła je w KABARECIE NA JEDNEJ NODZE.  W ramach TYGODNIA Z TWÓRCZOŚCIĄ WANDY CHOTOMSKIEJ uczniowie brali udział w konkursie polegającym na uważnym słuchaniu wierszy przedstawianych przez dzieci i odpowiedzi na pytania dotyczące tych wierszy. Najlepiej spisali się uczniowie oddziału przedszkolnego. To oni wykazali się najlepsza uwagą i pokonali swoich starszych kolegów. Zwieńczeniem całego tygodnia będzie spotkanie z pisarką w dniu 14 grudnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomsku.

20 listopada 2009 r. o godzinie 1200  w naszej szkole (podobnie jak we wszystkich szkołach w Polsce) odbyła się uroczystość z okazji 20. rocznicy uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka. Uroczystość szkolną przygotowała Pani pedagog - Małgorzata Olejniczak wraz z uczniami klasy VI. Na zakończenie imprezy do nieba poleciały balony - z napisanymi prawami dziecka - przygotowane przez dzieci. 13 listopada 2009 r. odbyła się uroczysta Akademia z okazji Narodowego Dnia Niepodległości. Imprezę przygotowali uczniowie klas IV i V pod kierunkiem Pań: Jolanty Zasempy i Agaty Spałki oraz Pana Michała Wolskiego.29 października obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Miesiąc Święto Bibliotek Szkolnych.
Z tej okazji przygotowano różne niespodzianki dla uczniów:

- uczniowie zmienili się w postacie bajkowe,

- na wypożyczających czekała słodka niespodzianka,
- w bibliotece przygotowano wystawy nowości książkowych i gazetkę z autografami autorskimi,
- na każdej lekcji nauczyciele wracali do książek swego dzieciństwa czytając uczniom fragment ulubionych książek,
- rodzice przypominali swoje ulubione książki z lat szkolnych,
- najlepsi czytelnicy z klas otrzymali nagrody,
- tego dnia każdy mógł podarować książkę na rzecz biblioteki szkolnej,
- można było zakupić również ciekawe pozycje na kiermaszu książek.

W obchody święta włączyli się również nauczyciele wcielając się - ku zadowoleniu uczniów - w postacie: Baby Jagi, Smerfa Łakomczucha, Pippi i księżniczki.17 października wręczono nagrody za udział w ogólnopolskim konkursie "Zachowaj trzeźwy umysł". Nagrodzeni uczniowie z naszej szkoły to Kaja Kusek i Krystian Sosnowicz (oboje z kl. V). Uczniowie pracowali pod kierunkiem Pani Małgorzaty Olejniczak.

14 października w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji obchodów Dnia Edukacji Narodowej.Obchody Dnia Edukacji Narodowej połączone zostały z uroczystym Ślubowaniem Uczniów klasy I:


Nauczycielom i pracownikom życzenia złożyła Pani Dyrektor Alicja Gaborska:oraz Naczelnik Wydziału Edukacji i Wychowania Pan Zbigniew Solarik:

13 października uczniowie naszej szkoły, z inicjatywy Pana Damiana Proszowskiego wzięli udział w Radomszczańskim Tygodniu Sportu.
11 września br. uczniowie klasy szóstej wystawili dla klas O-III inscenizację bajki pt. Kopciuszek. Uczniowie przygotowali przedstawienie wraz z wychowawcą -  Panią Krystyną Krzciuk.1 września 2009 roku o godzinie 1000 rozpoczął się nowy rok szkolny. Uczniowie klasy VI pod kierunkiem Pani Krystyny Krzciuk przygotowali na tę okazję krótką i dowcipną część artystyczną pt. "Migawki ze szkolnej ławki". Wszystkim uczniom sukcesów w nauce w nowym roku życzyła Pani Dyrektor Alicja Gaborska.


PSP nr 5 im. Mikołaja Kopernika w Radomsku,  ul. Narutowicza 207, 97-500 Radomsko, tel. (044) 682 63 92, e-mail: psp5r-sko@wp.pl