PUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA nr 5 im. MIKOŁAJA KOPERNIKA w RADOMSKU

| Aktualności   |   Z życia szkoły   |   Dziennik elektroniczny   |  Linki   |  Kontakt  |     

- Z ŻYCIA SZKOŁY 2017/2018 - Archiwum -
22 czerwca 2018 r. zakończył się rok szkolny 2017/2018. W sali gimnastycznej naszej szkoły odbyła się uroczystość. Klasa VI pod kierunkiem wychowawcy Pani Krystyny Krzciuk przedstawiła dowcipny program artystyczny. Najplilniejsi uczniowie otrzymali z rąk Pani Dyrektor i innych nauczycieli nagrody za bardzo dobre wyniki w nauce, wzorowe zachowanie oraz za inne szczególne osiągnięcia. 
W tym półroczu klasa piąta realizowała program wczesnej profilaktyki antyalkoholowej pt.: „Program Domowych Detektywów – Jaś i Małgosia na tropie”. Materiały przygotowane do programu opracował Instytut Psychiatrii i Neurologii pod redakcją Haliny Ostaszewskiej w oparciu o cykl programów „The Slick Tracy Home Team Program” z Uniwersytetu w Minnesocie, USA. „Program Domowych Detektywów jest skoncentrowany na problematyce picia alkoholu. Opiera się na przekonaniu, że normą jest stan, w którym młodzież szkolna nie pije alkoholu. Wobec tego nastolatkom wchodzącym w okres dojrzewania przekazuje się zdecydowany komunikat „NIE PIJ”.
Ten komunikat przekazywany był uczniom zarówno na zajęciach w szkole w trakcie 10-tygodniowej realizacji programu, jak i w materiałach przekazywanych do wspólnej pracy z rodzicami w domu. Skuteczność tego programu w dużym stopniu uwarunkowana jest od aktywnego uczestnictwa rodziców i wzmacnianiu przez nich takich postaw i zachowań, które mogą uchronić nastolatków od pierwszych prób picia alkoholu. Nauka poprzez zabawę to podstawowe założenie programu, tak więc uczniowie brali udział w skeczach, quizach i ankietach. Przygotowali samodzielnie prezentacje w oparciu o zgromadzone w trakcie programu materiały. Przeprowadzili wśród uczniów klas V-VII ankiety i opracowali je na 'Wieczór Jasia i Małgosi'. W ankietach tych sprawdzali jaka jest opinia uczniów na zaproponowane kary za jazdę pod wpływem alkoholu. Kulminacyjnym punktem programu był 'Wieczór Jasia i Małgosi' w dniu 20 czerwca, na który uczniowie zaprosili swych rodziców. W tych Domowych Drużyn wspólnie analizowaliśmy nasze wyniki ankiet, prezentacje i zorganizowaliśmy zabawy integrujące nasze zespoły. Jednym z elementów programu było wypełnienie tzw. „Kapsuły czasu” - uczniowie dostali listę pytań, na które odpowiedzieli w trakcie programu, a następnie została ona zamknięta i schowana w sejfie szkolnym na rok czasu. W przyszłym roku uczniowie będą mogli sprawdzić czy zostali wierni swym postanowieniom, czy może któreś z ich marzeń spełniło się i jak bardzo zmienia się ich pogląd na życie po zaledwie roku przerwy. Program ten został bardzo pozytywnie przyjęty zarówno przez uczniów jak i rodziców przysparzając im również wiele zabawy i wspólnych tematów do omówienia integrując ich przy okazji.
19 czerwca 2018 r. Kochasz dzieci, nie pal śmieci!
15 czerwca 2018 r. dzieci z oddziału przedszkolnego i z klas I-III uczestniczyły w spotkaniu podsumowującym działalność Szkolnej Kasy Oszczędności, na które przybył przedstawiciel ESBANKU Banku Spółdzielczego w Radomsku. Bank wspiera szkołę w edukacji ekonomicznej uczniów oraz kształtuje w nich umiejętność systematycznego oszczędzania na indywidualnych książeczkach oszczędnościowych. Przedstwiciel Banku wręczył nagrody w konkursach organizowanych w szkole: "Mistrz Oszczędzania", "Najlepsza klasa w oszczędzaniu", "Śmieszna moneta". We współzawodnictwie międzyklasowym najlepsza w oszczędzaniu okazała się klasa III.  
"Mistrzem Oszczędzania" w roku szkolnym 2017/2018 został Jakub Grabarczyk z klasy III. W konkursie plastycznym "Śmieszna moneta" nagrodzeni zostali: Jakub Łyp - I miejsce, Maja Rączkowska i Oliwier Wilk - II miejsce, III miejsce Adam Gaj i Jakub Cichoń. Dziękujemy ESBANKOWI za ufundowanie nagród i gratulujemy wszystkim oszczędzającym w SKO. Zachęcamy do gromadzenia swoich oszczędności i spełniania marzeń.
14 czerwca uczniowie klas II i III pod opieką pań: Małgorzaty Olczyk, Danuty Kaczmarczyk i Jolanty Zasempy uczestniczyli w ciekawej wycieczce w Góry Świętokrzyskie. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni. Ten Park Etnograficzny ukazał uczniom jak został odtworzony typowy układ osadniczy wiosek z różnych subregionów Kielecczyzny. W ruinach zamku w Chęcinach wysłuchali historii tego miejsca, przymierzali rycerskie przyłbice, na baszcie próbowali spotkać Białą Damę. Potem czekała ich wspaniała niespodzianka - podróż do świata nauki i techniki.
To za sprawą wizyty w Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu koło Chęcin, gdzie poprzez doświadczenia, z wykorzystaniem nowoczesnych interaktywnych eksponatów zdobywali wiedzę.  W Zagnańsku podziwiali Bartka - olbrzymi dąb-staruszek. Drzewo to liczące według różnych źródeł 700 - 1000 lat uznawane jest w Polsce za pomnik przyrody. Ten zakątek Polski zauroczył wszystkich uczestników.
13 czerwca w PSP nr 2 w Radomsku odbyło się rozstrzygnięcie międzyszkolnego konkursu "Świat bez dopalaczy, narkotyków i substancji psychoaktywnych", zorganizowanego w ramach Wojewódzkiej Kampanii pt. "Dopalaczom mówimy STOP- wybieramy zdrowie", koordynowanej przez Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Radomsku. W kategorii praca literacka pt. "Ten dzień zmienił moje życie" II miejsce zajęła uczennica kl. VI Aleksandra Muskała. Serdecznie gratulujemy! Opieka merytoryczna - A. Rakowska.
Dzień Dziecka w naszym mieście rozpoczął się barwnym korowodem, który przeszedł ulicami miasta na boisko MOSIR przy ulicy Kościuszki. Tam czekało wiele atrakcji: gry i zabawy, konkursy, strefa bezpłatnych dmuchańców, karuzele, występy taneczne, pokazy sportowe i inne. Rozstrzygnięto również konkurs "Radomsko jak malowane", w którym dwie główne nagrody w kategorii kl. VII i gimnazjów przypadły naszym uczennicom: Joannie Dzierżanowskiej (miejsce I) oraz Aleksandrze Kaczmarek (II miejsce). Gratulacje! W korowodzie brało udział 22 uczniów z naszej szkoły, wszyscy świetnie bawili się, korzystając z przygotowanych przez organizatorów atrakcji. Dziękujemy uczniom za reprezentowanie naszej szkoły na miejskiej imprezie z okazji Dnia Dziecka.
Kopernikiada'2018.
29.05.2018 r. w PSP nr 7 odbył się XIII Międzyświetlicowy Konkurs "Świetlicowe potyczki", przeznaczony dla uczniów kl. I – VI, pod hasłem: "Marszałek Józef Piłsudski". Konkurs składał się z pięciu etapów: prezentacji plakatu, krzyżówki, pytań ze słoja, uzupełnianki i konkurencji sportowych. Nasza, 6–osobowa drużyna w składzie: M. Kosela, K. Gałwiaczek, M. Stańczyk, Warda, K. Lonczak i J. Cichoń zajęła I miejsce. Gratulujemy! Drużynę przygotowały: A. Spałka, A. Rakowska i E. Janik.
29 maja 2018 r. w naszej szkole odbył się koncert "Wiosenne granie". Młodzi artyści zaprezentowali swoje muzyczne oraz atkorskie talenty. Imprezę zorganizowali:  Rada Rodziców oraz nauczyciele PSP nr 5.  Dziękujemy Rodzicom za wsparcie w kwestii organizacji poczęstunku.
Kto chciałby zostać strażakiem? Na to pytanie mogą odpowiedzieć uczniowie klasy II, którzy 24 maja 2018 r. wybrali się wraz z z wychowawczynią p. Danutą Kaczmarczyk i p. Sylwią Oberską na wycieczkę do Powiatowej Komendy Straży Pożarnej w Radomsku. W ramach realizowanego projektu „Poznajemy zwody”, zobaczyli ogromne wozy strażackie, którymi jeżdżą strażacy do akcji, ich wyposażenie, np. nożyce do cięcia metalu, specjalny ubiór do gaszenia pożarów, zestaw ratowniczy. Poznali trudną i niebezpieczną pracę strażaka. Niebywałą atrakcją dla dzieci była możliwość wejście do wozu strażackiego. Bardzo dziękujemy za tak życzliwe przyjęcie i cenną lekcję.
Przedstawiciele klasy III - Natalia Gębicz i Kacper Smolarek wzięli udział w Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym pt. "Piękna nasza Polska cała". Odbył się on 23.05 2018 r. w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 w Radomsku. Natalia zdobyła II miejsce, a Kacper III. Gratulujemy!
Dużym sukcesem zakończył się udział naszej drużyny w XVI Ogólnopolskich Mistrzostwach Szkół w Scrabble Kutno'2018 r. Na podium stanęła drużyna z naszej szkoły: Michał Stańczyk i Szymon Ratecki. Uczniowie rywalizowali w najmłodszej kategorii klas I-VI w której startowało 42 uczestników. Cieszymy się z sukcesów naszych uczniów wspólnie z panią Agatą Spałką opiekunem szkolnego Klubu Scrabble, który liczy 12 uczniów. Dużym wsparciem dla szkolnych klubów jest radomszczański MOSiR, który reprezentuje pan Artur Kwiatkowski.
Tajemnice przyrody” pod takim hasłem odbył się już VI, powiatowy Konkurs Ekologiczno-Przyrodniczy dla dzieci z oddziałów przedszkolnych. W tym roku z zadaniami z zakresu wiedzy przyrodniczej oraz świadomości proekologicznej zmagało się 8 drużyn. Zadania dotyczyły znajomości środowiska życia różnych gatunków zwierząt, czynników wpływających na czystość środowiska oraz sposobów segregacji śmieci. W wyniku rywalizacji zwyciężyła drużyna z naszej szkoły, która reprezentowali: Kinga Jończyk, Maja Perczak i Kajetan Ostrosz, II miejsce wywalczyła drużyna z PP nr 9 w Radomsku, III miejsce przypadło PSP nr 8 w Radomsku. Wszyscy uczestnicy wykazali się dużym poziomem wiedzy, za co zostali nagrodzeni roślinami zielonymi, które wzbogacą ogrody szkolne i przedszkolne.
Dziękujemy sponsorom: Centrum Ogrodnicze „Dąbrówka”, PGK w Radomsku, Urząd Miasta Radomska – Wydział Ochrony Środowiska, Gminna Spółdzielnia „SCH” Kodrąb, Nadleśnictwo Lasy Państwowe w Radomsku za wsparcie finansowe i rzeczowe. Wszystkich zawodnikom oraz ich opiekunom gratulujemy! Organizatorki konkursu: P. Danuta Kaczmarczyk i P. Elżbieta Janik dziękują uczniom klasy I za piękne przedstawienie.
17 maja uczniowie klasy pierwszej i dzieci z oddziału przedszkolnego uczestniczyły w wycieczce do Łodzi. Pierwszym punktem programu była wizyta w planetarium, gdzie dzieci obejrzały film pt. "Solaris" oraz poznały położenie Gwiazdy Polarnej, Małej i Wielkiej Niedźwiedzicy oraz położenie planet w naszym Układzie Słonecznym. Odwiedziły popugarnię, gdzie miały okazję obcować z tymi pięknymi, egzotycznymi ptakami. Ostatnim punktem wycieczki był spacer w Ogrodzie Botanicznym wśród egzotycznej roślinności. Wycieczka do Łodzi dostarczyła dzieciom nie tylko wiadomości, ale też wielu wzruszeń i chwil radości. Serdecznie dziękujemy rodzicom za umożliwienie organizacji tej wycieczki.
Piękna wiosenna pogoda sprzyja spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Słoneczną aurę postanowiły wykorzystać przedszkolaki, które wzięły udział w konkursie plastycznym pt. „Wiosenne malowanie”, zorganizowanym jak co roku przez Publiczne Przedszkole nr 9 im. Jasia i Małgosi w Radomsku. W tym roku plener odbył się w Parku Świętojańskim. Przedszkolaki z wszystkich radomszczańskich przedszkoli żywymi wiosennymi kolorami malowały otaczającą je przyrodę. Na rysunkach nie zabrakło więc pięknych kwiatów, zielonych liści na drzewach oraz ptaków, których śpiew towarzyszył plenerowi. Naszą szkołę reprezentowali Jakub Wilk i Kinga Jończyk, która zdobyła nagrodę, obie prace były bardzo oryginalne, zachwycały różnorodnością kształtów, barw i formą. Gratulujemy!
Spotkanie z autorką oraz wizyta w Miejskiej Bibliotece Publicznej.
Ponad 170 lalek przygotowanych przez uczniów 16 placówek i podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej zgłoszono do konkursu na Laleczkę-Poleczkę, ogłoszonego przez Publiczną Szkołę Podstawową nr 7 w ramach Miejskich Obchodów 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. PSP 7 wspierała Fundacja „Promień Radości”. W niedzielę 29 kwietnia, konkurs został rozstrzygnięty w Miejskim Domu Kultury w Radomsku. Naszą szkołę reprezentowały śliczne laleczki wykonane przez uczennice II i V klasy. W grupie wiekowej dzieci do lat 10 , wyróżnienie otrzymała Anna Gaik. Serdecznie gratulujemy i dziękujemy za wspieranie akcji charytatywnej. Laleczki można kupić w szkole nr 7 do 31 maja, w cenie od 5 zł.
Wszystkie laleczki, które zajęły pierwsze miejsca na razie zostają, bo na stronie urzędu miasta odbędzie się głosowanie, która z nich zostanie symbolem Radomska, podczas obchodów odzyskania niepodległości. Lalki zostaną przekazane na cel charytatywny – pomoc niepełnosprawnej radomszczańskiej artystce Justynie Ciupińskiej.
Z inicjatywy Rzecznika Praw Dziecka, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 10. rocznicę śmierci Ireny Sendlerowej oddał hołd Tej, która z największym poświęceniem działała na rzecz ratowania drugiego człowieka i ogłosił rok 2018 Rokiem Ireny Sendlerowej. W związku z tym w naszej szkole podjęliśmy działania zmierzające do upamiętnienia tej wspaniałej postaci i upowszechniania wiedzy o Bohaterce oraz ideach, którymi się kierowała. Przez cały tydzień trwały różne formy aktywności przygotowane przez Zespół ds. wychowawczych: Projekcja filmu pt. "Dzieci Ireny Sendlerowej”, Wystawa poświęcona Irenie Sendlerowej, Zajęcia edukacyjne dla klas IV- VII. Wierzymy, że podjęta inicjatywa pozwoli przybliżyć historię Matki Dzieci Holokaustu, która dała światu najpiękniejszą lekcję miłości i człowieczeństwa.
Jak co roku Poczet Sztandarowy reprezentował naszą szkołę podczas radomszczańskich obchodów Święta Konstytucji 3 Maja. Po mszy świętej w kolegiacie pw. św. Lamberta uroczystości przeniosły się pod obelisk upamiętniający dwusetną rocznicę uchwalenia Konstytucji. Inscenizacja w wykonaniu aktorów Teatru Źródło przypomniała radomszczanom historię pierwszej europejskiej konstytucji, później pod obeliskiem wiązanki kwiatów złożyli m. in. radomszczańscy posłowie, przedstawiciele władz miasta i powiatu, członkowie stowarzyszeń, związków i partii działających w mieście oraz uczniowie i nauczyciele. Opiekę Pocztem sprawowały Panie: A. Spałka i E. Janik.
3 maja - rocznica uchwalenia Konstytucji III Maja. Uroczystość z tej okazji przygotowała (w bieżącym roku szkolnym) klasa III. Uczniowie zaprezentowali część artystyczną opracowaną pod kierunkiem wychowawcy Pani Małgorzaty Olczyk.
26 i 27 kwietnia w Miejskim Domu Kultury w Radomsku odbył się Konkurs Recytatorski adresowany do uczniów wszystkich radomszczańskich szkół. Konkurs przeprowadzony był w czterech kategoriach wiekowych. Każdy z recytatorów zaprezentował dwa dowolne utwory poetyckie. W kategorii klas I–II naszą szkołę reprezentowali: Wiktoria Bogacka z kl. I przygotowana przez p. Annę Rudek oraz Jakub Cichoń z kl. II przygotowany przez  p. Danutę Kaczmarczyk. Komisja konkursowa przyznała Jakubowi Cichoniowi II miejsce. W kategorii klas III –IV, Wiktora Makowskiego (kl. III) przygotowała p. Małgorzata Olczyk, a Martynę Mendeską (kl. IV) p. Jolanta Zasempa. W kategorii klas V–VI wyróżnienie otrzymała Natalia Podawca przygotowana przez p. Jolantę Zasempę. Gratulujemy sukcesów!
Tegoroczne obchody  Święta Ziemi  nawiązywały tematycznie do realizowanego w szkole projektu  "Nie lubimy smogu".  W Dniu Czystego Powietrza w ramach manifestacji naszej walki z brakiem świadomości społeczeństwa na temat szkodliwości niskich emisji, uczniowie  przyszli do szkoły  ubrani w barwy błękitu symbolizujące czyste niebo bez pyłów i trucizn. W tym dniu  uczniowie klas III – VII zapoznali społeczność uczniowską z  przygotowanymi w grupach  prezentacjami edukacyjnymi na następujące tematy: Jak powstaje smog? Jak smog wpływa na zdrowie człowieka? Jak wykorzystuje się alternatywne źródła energii? Energia geotermalna i ogrzewanie naszej szkoły jako przykład zastosowania tej energii. Jaki stan czystości  powietrza obserwujemy w naszym mieście?
Uczniowie monitorowali wyniki pomiarów automatycznych jakości powietrza ze stacji  pomiarów w Radomsku   i własnych badań obecności pyłów i pyłków powietrzu. Wyniki zapisano w postaci graficznej do wiadomości społeczności szkolnej. Prezentacje uzupełnione zostały demonstracją działających modeli: turbiny wiatrowej, ogniwa fotowoltanicznego w postaci żaby fotowoltanicznej, samochodów jonowodorowych. Uczniowie w błękitnych strojach i z białymi balonami uczestniczyli w happeningu  zorganizowanym  na boisku szkolnym i przed szkołą. Zawiesili przygotowane przez siebie wymowne plakaty o szkodliwym zjawisku jakim jest smog na szkolnym ogrodzeniu i na pobliskim przystanku autobusowym. Działania uczniów zostały zapisane na fotografiach.
12.04.2018 r. Uczniowie szkolnego Klubu Scrabble wzięli udział w XVI Regionalnym Turnieju Belgijki w Sosnowcu. Wyjazd na ten turniej możliwy był dzięki MOSiR w Radomsku, a szczególnie koordynatorowi akcji "Scrabble w szkole" panu Arturowi Kwiatkowskiemu. Udział w turnieju zakończył się dużym sukcesem dla naszych uczniów Michał Stańczyk zajął II miejsce a Szymon Ratecki uplasował się na piątym. Opiekunem szkolnego Klubu Scrabble jest pani Agata Spałka. Gratulujemy uczniom tak dobrych wyników.
20.03.2018 r. po raz czternasty uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie dla klas drugich „Poeci dziecięcej radości” organizowanym przez PSP nr 4. Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Jakub Cichoń, Bianka Walczyk i Antonina Zielińska. Uczniowie wykazali się znajomością utworów Joanny Papuzińskiej i Agnieszki Frączek, a nagrodą było zdobycie II miejsca. Uczniów do konkursu przygotowywały panie: Danuta Kaczmarczyk i Agata Spałka. Gratulujemy sukcesu!
Książka - mój przyjaciel.
W naszej szkole odbyła się kolejna lekcja na temat segregacji odpadów, baterii oraz elektroodpadów dla uczniów klas I – III. Pracownicy PGK w Radomsku rozmawiali z uczestnikami spotkania na temat konieczności segregacji oraz korzyści dla środowiska naturalnego związanego z tym działaniem. Od dziś segregacja odpadów to żaden problem, a wszystkie zużyte baterie będą gromadzone w specjalnym pojemniku umieszczonym na szkolnym korytarzu.
Łamaniec językowy.
12 kwietnia 2018 r. w PSP nr 2 w Radomsku odbył się Międzyszkolny Konkurs Recytatorski dla uczniów klas I – III szkoły podstawowej, objętych terapią logopedyczną. Tegoroczna edycja konkursu wpisała się w obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i przyświecało jej hasło „Od Bałtyku do Tatr. Piękny jest nasz kraj.” Naszą szkołę reprezentowało trzech uczniów: Wiktor Chobot (kl. I), Jakub Łyp (kl. I), Sebastian Smurzyński (kl. II), który za swój występ zdobył tytuł wicemistrza pięknej recytacji. Wszyscy uczniowie przedstawili utwory poetyckie opiewające piękno naszej ojczyzny oraz bogate w słowa „ćwiczące język”. Uczniów przygotowała do konkursu logopeda Marlena Dygudaj z pomocą wychowawców i rodziców.
10 kwietnia 2018 r. w PSP nr 5 w Radomsku odbył się I Międzyszkolny Turniej Tańca. Tego dnia po raz pierwszy spotkały się amatorskie zespoły taneczne, które prezentowały swoje układy choreograficzne. Do udziału w imprezie zgłosiły się cztery szkoły podstawowe. Turniej dla zespołów był taneczną rywalizacją wywołującą silne emocje, które udzielały się także kibicującym. Zawodników oceniali: instruktorzy Krzysztof Kubicz i Grzegorz Sztandera oraz dyrektor szkoły Alicja Gaborska. Organizatorkami turnieju były: Katarzyna Makuch-Jachowicz, Sylwia Oberska i Agata Spałka. Wyniki turnieju: I – PSP nr 5, II - PSP Kielin, III - PSP nr 3, Wyróżnienie - PSP 7. Gratulujemy wszystkim uczestnikom i do zobaczenia za rok!
Szacunek to pojęcie, które zawiera w sobie bardzo wiele treści. To istotna wartość, bez której nie zbudujemy kultury zrozumienia, zaufania i tolerancji. Brak poszanowania innych osób, ich prywatności czy odmiennych poglądów skutkuje niepokojącymi zjawiskami, które pojawiają się w internecie m.in. cyberprzemocą, hejtem, sekstingiem, ksenofobią. Od 19 marca do 28 marca 2018 r. w naszej szkole odbyły się konkursy w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu'2018. Tegoroczne hasło brzmiało "Tworzymy kulturę szacunku w sieci" w związku z czym, mottem przewodnim konkursów była tematyka propagowania szacunku i wzajemnej tolerancji w sieci. 28 marca podsumowaliśmy akcję i wręczyliśmy nagrody uczestnikom konkursów.
Zwycięzcy konkursów i quizu w roku szkolnym 2017/2018: "Szanuję siebie i innych w cyberprzestrzeni", "Szacunek w cyberprzestrzeni", quiz "Bezpiecznie w sieci": Julia Gaik - kl. IIJakub Wilk - OP,  Nicola Dudek - kl. IV, Julia Szewczyk i Szymon Marczak z klasy VII. Gratulujemy! Organizacją DBI zajmował się zespół ds. wychowawczych w składzie: Agnieszka Rakowska, Elżbieta Janik, Michał Wolski.
Kinga Jończyk z oddziału przedszkolnego otrzymała wyróżnienie za wykonanie pracy-pisanki w XI edycji Międzyprzedszkolnego Konkursu Plastycznego pt. "Wielkanocna pisanka". Gratulujemy!
XXI Konkurs Recytatorski dla uczniów klas I–III i oddziału przedszkolnego odbywał się pod hasłem "Piękna nasza Polska cała". Konkurs był dwuetapowy. W pierwszym etapie uczniowie wykonywali pracę plastyczną do tematu konkursu, a w drugim etapie wyłonieni reprezentanci klasowi  prezentowali utwory literackie polskich poetów, w których autorzy opisują piękno naszej Ojczyzny. Mali recytatorzy wykazali dobrą znajomość tekstów oraz dykcję i artyzm. Laureatami w kategorii klas O-I zostali: Lena Szwedzik - I miejsce, Wiktor Chobot - II miejsce, Kinga Jończyk - III miejsce. W kategorii klas II-III: I miejsce Antonina Zielińska, II miejsce Wiktor Makowski, III miejsce Felix Krawczyk. 
Nagrodzeni uczniowie otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez Spółdzielnię Uczniowską i dyplomy, pozostali uczestnicy malowanki i dyplomy. Wszystkim nagrodzonym - organizatorki konkursu panie Anna Rudek i Małgorzata Olczyk - serdecznie gratulują i życzą dalszych sukcesów.
21 marca 2018 r. do klasy II przybył specjalny gość - pielęgniarka pani Magda Zielińska - mama Antosi. Opowiedziała nam, na czym polega praca pielęgniarki, jaka jest trudna, a jednocześnie przynosi wiele radości. Pani zaprezentowała dzieciom przedmioty potrzebne lekarzowi i pielęgniarce w codziennej pracy oraz wyjaśniła do czego służą. Pokazała strzykawki, igły, kroplówki, termometr,  ciśnieniomierz, stetoskop, maski tlenowe, glukometr i wiele innych ciekawych rzeczy. Demonstracja stetoskopu i możliwość posłuchania bicia serca wzbudziła ogromne zainteresowanie. Uczniowie wykonywali na manekinie podstawowe czynności przywracające funkcje życiowe. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej i rodzinnej atmosferze. Dziękujemy za bardzo miłe spotkanie oraz profesjonalne przygotowanie i przeprowadzenie zajęć!!!
Wiosna to najpiękniejsza pora roku, dlatego pierwszy dzień wiosny jest bardzo radosny i wyczekiwany przez wszystkich.  Choć za oknem jeszcze zimno i szaro, u nas pełno barw - uczniowie mają na sobie ubrania, we wszystkich kolorach wiosny.
21 marca
w naszej szkole zagościła również kawiarenka przygotowana przez uczniów klasy III, która zadbała o podniebienia miłośników słodkich poczęstunków. Otoczeni wesołymi kolorami, z uśmiechem na twarzach wołamy: - Witaj wiosno! 
Konkurs ortograficzny.
15.03.2018 r. w PSP nr 8 uczniowie naszej szkoły z klas I-III: Wiktoria Bogacka, Jakub Cichoń, Maria Dobosz i oddziału przedszkolnego – Milena Olas  uczestniczyli w XIII edycji Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego Humor w poezji dziecięcej pt. "Dziecięce marzenia". Mali recytatorzy wykazali się dobrą znajomością prezentowanych utworów oraz kunsztem aktorskim. Wiktoria Bogacka i Jakub Cichoń zdobyli wyróżnienie, a Marysia Dobosz zajęła III miejsce. Wszystkim uczestnikom i laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
14 marca "otworzyliśmy w sposób szczególny drzwi naszej szkoły" organizując DZIEŃ OTWARTY, będący okazją - dla wszystkich chętnych rodziców i naszych przyszłych uczniów - na zapoznanie się zarówno z ofertą edukacyjną jak i bogatą bazą wyposażenia naszej placówki.  Zapraszamy do PSP nr 5!

9 marca uczniowie klasy II w ramach realizowanego projektu "Poznajemy zawody" pod opieką wychowawczyni p. Danuty Kaczmarczyk oraz nauczycielki p. Sylwii Oberskiej wybrali się do Biblioteki Pedagogicznej w Radomsku, gdzie bliżej poznali zawód bibliotekarza. Uczestniczyli w warsztatach "Droga książki z księgarni do czytelnika". Dziękujemy pracownikom biblioteki za ciekawą lekcję i miłe przyjęcie!
8 marca uczciliśmy Dzień Kobiet. Dziewczęta przywdziały na tę okazję spódniczki, a chłopcy marynarki. Wszystkim Kobietom - tym dorosłym i tym najmłodszym - w dniu ich święta - najserdeczniejsze życzenia śle nasz Samorząd Uczniowski. 

Poznanie zawodu - adiunkt muzealny; oglądanie wystawy czasowej "Zabawki PRL-u" z Kudowy Zdroju oraz ekspozycji stałych; budzenie poczucia przynależności i szacunku dla tradycji ludowych to cele wycieczki do Muzeum Regionalnego w Radomsku, w której uczestniczyli uczniowie klasy II dnia 27.02.2018 r.

28 lutego 2018 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomsku podsumowano XIII edycję Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Z górki na pazurki – moje ferie”. Na konkurs wpłynęło 409 prac, które oceniane były w trzech kategoriach wiekowych. Z naszej szkoły nagrodzono prace trojga uczniów. W kategorii od 6 do 8 lat III miejsce przyznano Milenie Olas z oddziału przedszkolnego, którego wychowawcą jest Pani Urszula Dyktyńska. W kategorii od 9 do 11 lat III miejsce zajął Oskar Orziński. Wyróżnienie otrzymał Felix Krawczyk. Obaj chłopcy są uczniami klasy II - wychowankami Pani Danuty Kaczmarczyk. Gratulujemy sukcesów!
14 lutego odbył się apel podsumowujący 1. półrocze roku szkolnego 2017/2018. Najlepsi uczniowie zostali - przez Panią Dyrektor - uhonorowani dyplomami za wyniki w nauce.

14 lutego 2018 r. na apelu szkolnym  wręczono nagrody w konkursie SKO pod hasłem "Reklama towaru, który chciałbyś sprzedać". Nagrody trafiły do oszczędzających z klasy II: Jakuba Cichonia, Pawła Parzuchowskiego, Oskara Orzińskiego. Nagrodę szczególną otrzymała Lilianna Bińczyk z klasy III za wykonanie filmiku o wybranym produkcie. Tworząc reklamy dzieci przetwarzały informacje, zachwalały i nakłaniały do zakupu konkretnego towaru. Przekonały się, że reklama to atrakcyjna i skuteczna forma przekazu.  Nagrody rzeczowe w konkursie w postaci ekologicznych piórników wraz z podstawowymi przyborami ufundował ESBANK Bank Spółdzielczy w Radomsku.
Spotkanie z autorką oraz wizyta w muzeum.
W tym półroczu uczniowie naszej szkoły uczestniczą w Projekcie Ekologicznym "Nie lubimy smogu". Jest to projekt edukacyjny mający na celu podniesienie świadomości uczniów i społeczeństwa lokalnego na temat zagrożenia płynącego z niskich emisji dla naszego zdrowia i środowiska. Warsztaty dla uczniów poprzedziło spotkanie z rodzicami w dniu 25 stycznia, na którym rodzice poszerzyli swą wiedzę na temat problemu "niskich emsji". W trakcie prelekcji mogli dowiedzieć się jak wielkie spustoszenie w naszym organizmie sieje zanieczyszczenie powietrza.  Z wykresów i danych przytoczonych w trakcie spotkania zaobserwowaliśmy, w które dni powietrze było najbardziej zanieczyszczone. 
Rodzice wyszli ze spotkania bogatsi o wiedzę i ulotki informacyjne dostarczone przez pracowników PGK Działu Ochrony Środowiska w Radomsku. Uczniowie brali udział w warsztatch prowadzonych przez pracownice PGK Działu Ochrony Środowiska. 13-02 uczniowie uczestniczyli w warsztatach informatycznych pt: "Namierzamy smog w sieci". zapoznali się z terminem "niskie emisje", poznali typy zagrożeń płynące z niewłaściwego sposobu ogrzewania naszych domostw. Dowiedzieliśmy się również gdzie należy szukać informacji o aktualnym stanie jakości powietrza w naszej okolicy. Uczniowie będą mogli poinformować rodziców i dziadków jak i gdzie sprawdzić bieżący poziom zanieczyszczenia powietrza. W dniu 15 lutego odbyło się kolejne spotkanie edukacyjne pt: "Nie lubimy smogu". Uczniowie klas I-III aktywnie brali udział w zajęciach, do których tym razem była potrzebna świeczka, aerozol i płyta meblowa. 26 lutego ponownie spotkaliśmy się z pracownikami PGK na warsztatach pt. „Co jeśli nie węgiel”. Uczniowie dowiedzieli się o rodzajach odnawialnych źródeł energii oraz sposobach ich wykorzystania.
Walentynki to szczególny dzień dla wszystkich, a zwłaszcza dla tych, którzy chcą sprawić miłą niespodziankę tym, których lubią, szanują lub kochają. W związku z dniem Świętego Walentego Samorząd Uczniowski uruchomił Szkolną Pocztę Walentynkową. Każdy miał okazję wrzucić miłe kartki do serduszkowej skrzynki znajdującej się na szkolnym korytarzu. Następnie walentynki zostały odpowiednio rozdzielone i dziś 14 lutego dostarczone do wszystkich adresatów przez naszych walentynkowych listonoszy. Zaskoczenie niektórych adresatów było duże, ale na pewno wszyscy poczuli się wyjątkowo i z uśmiechem czytali otrzymane walentynki.
Nasza uczennica Nikola Bojarska z klasy III zajęła III miejsce w V Powiatowym Konkursie "Mistrz Kaligrafii". Gratulujemy!


26 stycznia odbył się w naszej szkole Bal Karnawałowy, tym razem w japońskiej scenografii. W tym dniu sala gimnastyczna zamieniła się w krainę kwitnącej wiśni, ozdobioną lampionami, gałązkami bambusa, laleczkami origami i innymi elementami kultury Japonii. Zachwycały przepiękne stroje uczniów, stylizowane kimona, charakterystyczny makijaż i fryzury. Atmosfera podczas zabawy była fantastyczna, odbywały się konkursy np. sprawnego posługiwania się pałeczkami, uczniowie mogli nauczyć się tańca japońskiego i bawić się przy największych przebojach. Zabawę umilił poczęstunek dla wszystkich klas, można też było odpocząć w kawiarence przy porcji pysznego ciasta lub zjeść pizzę. Dziękujemy nauczycielom, pracownikom szkoły i rodzicom za zaangażowanie w organizację balu.
22 stycznia 2018 r. dzieci z OP i klas I-II przygotowały niespodziankę dla swoich Dziadków z okazji Dnia Babci i Dziadka. Mogły w szczególny sposób podziękować Im za miłość, dobroć i cierpliwość. Wystąpiły z programem artystycznym, który rozpoczęły krakowiakiem. Potem były wiersze, piosenki i scenki humorystyczne, w których mogli zaprezentować zdolności wokalne, recytatorskie i teatralne. Dziękujemy Babciom i Dziadkom za obecność.
Dzień babci i dziadka (klasa III).
W ślad za Trzema Królami, reprezentanci naszej szkoły, jak co roku 6 stycznia podążali w barwnym korowodzie VI Radomszcańskiego Orszaku Trzech Króli, by powitać Boże Dziecię. Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w kolegiacie św. Lamberta, po której wyruszyliśmy na wspólne kolędowanie ulicami miasta. W kościele pw. NMP Królowej Polski wysłuchaliśmy pięknych kolęd i pastorałek w wykonaniu dzieci i młodzieży szkolnej oraz obejrzeliśmy jasełka przedstawione przez Teatr Źródło. Uroczystości zakończono ogłoszeniem wyników i rozdaniem nagród w konkursach towarzyszących Orszakowi. Jesteśmy dumni z wygranej w konkursie na charakteryzację Królewskiego Orszaku oraz zajęcie III miejsca za najpiękniejszą bożonarodzeniową choinkę. 
Dziękujemy Uczniom i Rodzicom za włączenie się w internetowe głosowanie na naszą choinkę oraz kultywowanie tradycji i poświęcony czas na udział w orszaku. Za charakteryzację Orszaku i opiekę nad uczniami odpowiedzialne były Panie: Danuta Kaczmarczyk, Elżbieta Janik i Anna Krawczykowska.
Dyrekcja, Nauczyciele oraz Uczniowie PSP nr 5 w Radomsku serdecznie dziękują Radzie Rodziców za zaangażowanie włożone w organizację Balu Karnawałowego'2018. Rada Rodziców przy PSP nr 5 pragnie oficjalnie podziękować wszystkim sponsorom tegorocznej imprezy oraz wszystkim innym, którzy przyczynili się do uatrakcyjnienia balu.
W grudniu uczniowe wszystkich klas i oddziału przedszkolnego wzięli udział w konkursie na "Najładniejszą dekorację świąteczną sali lekcyjnej". W styczniu ogłoszono wyniki i wręczono nagrody. I miejsce w kategorii od Oddziału Przedszkolnego do klasy III zajęła klasa I. W kategorii klas IV - VII pierwsze miejsce przypadło klasie V. Gratulujemy!
Dzień "zakręconego loka".
W środę 13 grudnia odbyły się w naszej szkole spotkania z zakresu profilaktyki przemocy i agresji skierowane do dzieci i młodzieży, prowadzone przez psychologa i pedagoga MOPS w ramach realizowanego projektu „Mamy moc, aby pokonać przemoc”. Projekt jest dofinansowany w ramach Programu Osłonowego „Wspieranie Jednostek Terytorialnych w Tworzeniu Systemu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie” Edycja 2017 . Celem projektu jest podniesienie poziomu wiedzy z zakresu radzenia sobie w sytuacjach związanych z przemocą, zdobywanie wiedzy dotyczącej problemu przemocy, podniesienie jakości usług i rozszerzenie oferty dla rodzin i dzieci doświadczających przemocy w rodzinie oraz przełamywanie mitów dotyczących przemocy. W spotkaniach uczestniczyli uczniowie kl. IV, VI i VII.
Jak co roku głosowano na najładniej przystrojoną choinkę przez uczniów radomszczańskich szkół. Głosowanie trwało do 4 stycznia 2017 r. Ogłoszenie wyników miło miejsce 6 stycznia podczas Orszaku Trzech Króli w Kościele M.B.K.P. Dziękujemy wszystkim za oddane głosy. Zajęliśmy w tym roku 3. miejsce.
We czwartek 21 grudnia 2017 r. w naszej szkole odbyły się Jasełka.

III Turniej Mikołajkowy za nami. Tak jak w minionych latach dzień 6 grudnia uczniowie klas I-III i dzieci z oddziału przedszkolnego naszej szkoły uczciły zabawą na sportowo. Sportowa rywalizacja była dla wszystkich uczestników nie tylko sprawdzeniem się jako pomocnik św. Mikołaja, ale także okazją do wspólnej wesołej zabawy. Organizatorki turnieju pani Anna Rudek i Małgorzata Olczyk życzą wszystkim wesołych świąt Bożego Narodzenia oraz wspaniałych prezentów pod choinką.
06.12.2017 r. w MBP w Radomsku uczniowie klasy pierwszej uczestniczyli w spotkaniu z pisarzem Grzegorzem Kasdepke. Była to niezwykła uczta literacka dla dzieci, które miały okazję wysłuchać fragmentów utworów czytanych przez samego autora oraz zadawać pytania. Ciekawość dzieci dotyczyła nie tylko samego pisarza, ale także życia prywatnego. Po spotkaniu dzieci mogły zakupić interesujące je książki. Wszystkim uczestnikom spotkania życzymy miłej lektury.
6 grudnia - Mikołajki.
6 grudnia odwiedził oddział przedszkolny wyjątkowy gość – święty Mikołaj. Dzieci powitały Mikołaja ubrane w czerwone, mikołajkowe czapeczki. Każde z nich otrzymało prezent i zapewniało Mikołaja, że było grzeczne przez cały rok. Spotkanie to sprawiło dzieciom wiele radości i na pewno na długo pozostanie w ich pamięci. Dla większości z nich dzień ten był wielkim przeżyciem.
Jak co roku, tak i tym razem do klasy II zawitał św. Mikołaj. Jest to dobry znak, świadczący o tym, że dzieci były grzeczne i zasłużyły na prezenty. Uczniowie przywitali gościa wierszem i piosenką. Wszyscy otrzymali prezenty. Wśród uczniów panowało zdziwienie, że nikt nie dostał rózgi. Dziękujemy Mikołajowi i mamy nadzieję, że za rok znów nas odwiedzi.
05.12.2017 r., w związku ze zbliżającymi się mikołajkami, odbyła się wycieczka do Teatru Lalek Arlekin w Łodzi na przedstawienie pt. "Krawiec Pan Niteczka". To sceniczna wersja opowieści Kornela Makuszyńskiego okraszona pięknymi piosenkami. Uczniowie z zaciekawieniem oglądali przedstawienie, a podczas przerwy mieli możliwość zapoznać się z wyglądem teatru, sceny, widowni. Kolejnym punktem naszej wycieczki było „Eksperymentarium" w łódzkiej Manufakturze. Uczniów zaciekawiło kilka chemicznych doświadczeń na bazie substancji spożywczo – aptecznych. Najwięcej entuzjazmu wzbudziła „pasta do zębów dla słonia” imitacja wybuchającego wulkanu. W wycieczce brali udział dzieci z oddziału przedszkolnego i klas I–III. Wszyscy zmęczeni, ale bardzo zadowoleni w godzinach wieczornych wrócili do domu. 
W czwartek 30 listopada gościliśmy niezwykłego gościa - Pana Wojciecha Łuszczyńskiego – górnika z Kopalni Węgla Brunatnego w Bełchatowie. Podczas spotkania uczniowie poznali tajniki ciężkiej i niebezpiecznej pracy górnika oraz jej znaczeniu w naszym codziennym życiu. Nasz gość zachwycił wszystkich niezwykłym strojem galowym (czarny mundur i czapka z białym pióropuszem). Uczniowie oglądali surowce oraz film dotyczący pracy w kopalni. Podczas spotkania padło wiele pytań dotyczących pracy górników, na które pan Wojciech starał się odpowiedzieć. Bardzo serdecznie dziękujemy za wizytę w naszej szkole oraz czas poświęcony uczniom.
14 listopada 2017 r. uczniowie klas I-III i oddziału przedszkolnego wzięli udział w wycieczce do fabryki ozdób choinkowych Szkło Dekor w Piotrkowie Trybunalskim. Mieli możliwość zaobserwowania z bliska procesu produkcji szklanych ozdób. Podziwiając ogrom pracy włożony w tworzenie cudownych bombek zwiedzili kolejne hale tj.: "dmuchalnię", gdzie szklana rurka zmieniała się w bombkę odpowiedniego kształtu, np.: szyszki, bałwanka, kuli itp. Następnie w "srebrzalni" zobaczyli jak zasrebrza się szklane ozdoby za pomocą związku azotanu srebra. Potem udały się do najciekawszej sali – "dekoratorni", gdzie powstają prawdziwe dzieła. Wszystkie bombki malowane są w tradycyjny sposób, zachowując ręczny charakter wytwarzania. Praca ta wymaga niezwykłej precyzji, trudu i poświęcenia.
Kiedy już wszyscy poznali tajniki produkcji, mogli sami zasiąść do dekorowania. Pod fachowym okiem pracownika fabryki, uczniowie, według własnego pomysłu, zdobili szklane bombki, które mogli zabrać ze sobą na pamiątkę. Uczniowie wrócili do szkoły zadowoleni i pełni wspaniałych wrażeń.
28 listopada 2017 r. w Przedszkolu Specjalnym w Radomsku rozstrzygnięto Konkurs Plastyczny "Dziecięce marzenia'' pod hasłem "Moja zaczarowana kraina''. Kajetan Ostrosz z oddziału przedszkolnego zajął w nim III miejsce. Pracę konkursową chłopiec wykonał pod kierunkiem p. Urszuli Dyktyńskiej. Gratulujemy sukcesu małemu artyście!
Tegoroczny "Tydzień z pisarzem'' dla dzieci z oddziału przedszkolnego i klas I-III przebiegał pod hasłem "Pippi wśród książek Astrid Lindgren''. Astrid Lindgren to szwedzka pisarka literatury dziecięcej, która obchodziłaby w listopadzie 110. rocznicę urodzin. Napisała serię książek o Pippi Pończoszance – najsilniejszej i najbardziej niesfornej dziewczynce świata. W dniach 21-24 listopada 2017 r. dzieci uczestniczyły w szeregu ciekawych zajęć. We wtorek obejrzały wystawkę książek pisarki i poznały ciekawostki z jej życia, potem wysłuchały czytanej książki o przygodach Pippi Pończoszanki. 
W środę samodzielnie tworzyły portret Pippi oraz oglądały film o jej przygodach. Czwartek był dniem zabaw ruchowych na sali gimnastycznej ( toczenie beczki, biegi małpki Nilsson, strzały z armaty, pływanie na tratwie, przeciąganie liny). Ostatni dzień tygodnia z pisarką był barwny i kolorowy. W klasach i na korytarzu szkolnym spacerowali chłopcy- piraci i dziewczynki przebrane za Pippi. Podsumowaniem projektu były zabawy, podczas których uczniowie odkrywali tajniki wiedzy o Szwecji. Był to tydzień nie tylko wspaniałej zabawy, ale też ciekawej nauki. Dostarczył dzieciom mnóstwo wrażeń . Zadania do wykonania uczyły myśleć, rozwijały wyobraźnię i zainteresowania czytelnicze.
W poniedziałek 27 listopada 2017 r. w sali kameralnej MDK w Radomsku odbył się
III Radomszczański Festiwal Piosenki o Zdrowiu organizowany przez PCK. Informujemy, że nasze uczennice: Magdalena Gębicz oraz Oliwia Jasitczak zajęły I miejsce w tym konkursie, w kategorii wiekowej 10 - 15 lat. Gratulujemy!

22 listopada Dniem Piżamy!
"Reymont na zdrowie" - taki tytuł towarzyszył zakończonemu w czwartek, 16 listopada konkursowi, zorganizowanemu przez Publiczną Szkołę Podstawową nr 4 w Radomsku, w ramach trwającego Roku Reymontowskiego. Celem konkursu adresowanego do uczniów klas IV – VII szkół podstawowych było pogłębianie wiedzy na temat prawidłowego żywienia i zdrowego stylu życia oraz ich znaczenia dla organizmu człowieka. Konkurs został zorganizowany w dwóch etapach. Pierwszy dotyczył przygotowania ulotki informacyjnej, drugim był test na temat wiedzy o racjonalnym żywieniu. Laureatką pierwszego etapu została nasza uczennica Natalia Podawca z kl. V, zajmując III miejsce. (opiekun A. Rakowska) Gratulujemy!
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi w ramach konkursu „Edukacja Ekologiczna w szkołach i przedszkolach na rok szkolny 2017/2018” przyznał naszej szkole dofinansowanie w wysokości 10800,00 zł na realizację Programu Edukacji Ekologicznej pt. "Nie lubimy smogu". W ramach projektu odbędą się m.in. dodatkowe zajęcia, konkursy i wycieczki oraz warsztaty o charakterze ekologicznym. Program napisały Panie Jolanta Ostojska, Małgorzata Olczyk i Anna Krawczykowska.

"Uczniem być to ważna sprawa i otwierać wiedzy drzwi, uczyć się by świat poznawać ślubujemy dziś. Zaprzyjaźnić się z książkami, dumą swojej szkoły być, ze wszystkimi pierwszakami ślubujemy dziś.” Tak 9 listopada śpiewali pierwszoklasiści, którzy zostali przez Panią Dyrektor Alicję Gaborską pasowani na uczniów i przyjęci w szeregi społeczności naszej szkoły. Był to dla nich wyjątkowy i radosny dzień. Po ślubowaniu dzieci zostały obdarzone drobnymi upominkami, które przygotowała Sklepik Szkolny. W klasie czekały na dzieci sztalugi wykonane przez rodziców oraz słodki poczęstunek. Wszystkim pierwszakom 2017 roku życzymy wielu sukcesów i samych dobrych chwil spędzonych w murach naszej szkoły. Nad przygotowaniem uroczystości ślibowania czuwała Pania Anna Rudek wychowawca klasy I.
9 listopada uczniowie i pracownicy naszej szkoły uczestniczyli również w apelu poświęconym 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Z okazji tego radosnego dnia - 11 listopada - wspominaliśmy człowieka, męża stanu i polityka Józefa Piłsudskiego, który pojawił się na arenach historii , stworzył legiony i poprowadził je do walki o wolną Polskę.
Nasza szkoła wzbogaciła się o dwa interaktywne monitory dotykowe o przekątnej ekranu 65 cali. Na zakup monitorów pozyskaliśmy fundusze w ramach programu „Aktywna tablica”. Monitory zostaną zamontowane w sali humanistycznej i klasie I. Na zakup monitorów uzyskaliśmy dofinansowanie z MEN w kwocie 14000,00 zł. Całkowity koszt zadania nie przekroczy 17500,00 zł.

W środę 8 listopada z uczniami klas IV-V naszej placówki spotkała się sierżant. Agnieszka Kropisz z Komendy Powiatowej Policji w Radomsku. Policjantka przekazała słuchaczom wiedzę na temat zasad bezpiecznego korzystania z Internetu, przestrzegała przed nieodpowiedzialnym umieszczaniem w Internecie własnych zdjęć, filmików, czy też komentarzy oraz o zagrożeniach związanych ze spotykaniem się i kontaktowaniem z osobami poznanymi w sieci. Uczniowie obejrzeli również filmy profilaktyczne na temat bezpiecznego korzystania z sieci. To już drugie takie spotkanie z przedstawicielem Policji w tym roku szkolnym. Pierwsze odbyło się w październiku, uczestniczyli w nim uczniowie kl. VI-VII, a dotyczyło czynów karalnych i odpowiedzialności karnej nieletnich w świetle prawa.
Policyjna Akademia Bezpieczeństwa.
16 października w naszej szkole już po raz trzeci zorganizowany został Dzień Pupila. W tym dniu uczniowie wraz z rodzicami przyprowadzili, bądź przynieśli zwierzęta hodowane w domu. Były to psy, koty, świnki morskie, chomiki, papugi, króliki. Wszystkie zadbane, zdrowe, a przede wszystkim kochane przez małych właścicieli, o czym mogli przekonać się oglądający zwierzęta. Dzień ten organizowany z okazji Miesiąca Dobroci dla Zwierząt, pokazał nam, że zwierzęta są ważne w życiu człowieka, ale bardzo od niego zależą. Dlatego już od najmłodszych lat dzieci uczą się odpowiedzialności za zwierzęta hodowane w swych domach.  Organizatorem Dnia pupila jest Pani Jolanta Ostojska.
20 października uczniowie klasy II uczestniczyli w EKO warsztatach z tabletami "Edukacja - segregacja". Spotkanie przeprowadziły panie z PGK w Radomsku. Celem warsztatów było podnoszenie świadomości ekologicznej uczniów dotyczącej segregacji odpadów i recyklingu. Na zakończenie każdy uczeń otrzymał tablet i mógł sprawdzić swoje wiadomości i umiejętności w grze na temat segregacji.
W ramach realizowanego projektu edukacyjnego "Poznajemy zawody" uczniowie klasy II wraz z wychowawczyniami: p. Danutą Kaczmarczyk i p. Sylwią Oberską wybrali się 16 października do Centrum Medycznego "Akademia Uśmiechu" w Nowej Brzeźnicy. Dzięki uprzejmości właścicielki Pani lek. stom. Ewy Grzywny oraz całego personelu mogli zapoznać się ze specyfiką pracy dentysty oraz wyposażeniem gabinetu stomatologicznego. Dowiedzieli się jak dbać o zęby, by były zawsze piękne i zdrowe. Zrozumieli jak niekorzystny wpływ dla naszego zdrowego uśmiechu mają wszechobecne cukry i jakie zamienniki można stosować zamiast słodkich przysmaków. Po prelekcji nastąpiły ćwiczenia, a właściwie zabawa w dentystę.
Każdy uczeń mógł usiąść w fotelu dentystycznym, naśladować proste zabiegi wykonywane przez stomatologa. Największą radość i zainteresowanie wzbudziło plombowanie zębów na modelu szczęki.  Ta nietypowa lekcja została bardzo ciepło przyjęta przez uczniów i miejmy nadzieję, że przyniesie oczekiwane rezultaty, a uczestnicy do stomatologa będą chodzić tylko na wizyty kontrolne. Bardzo dziękujemy za tak życzliwe przyjęcie i liczymy na dalszą, owocną współpracę.
19.10.2017 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się uroczyste podsumowanie ogólnopolskiego konkursu plastycznego „Pocztówka z wakacji”, w którym brali udział nasi uczniowie. Oryginalne, własnoręcznie wykonane kartki inspirowane wakacyjnymi wojażami wykonane zostały przez uczennice kl. III i V. Wyróżnienia otrzymały: kl. III – opiekun p. M. Olczyk: Natalia Gębicz, Nikola Bojarska; kl. V – opiekun A. Rakowska: Magdalena Gębicz. Laureatom serdecznie gratulujemy.
13 października 2017 r. upłynął w naszej szkole pod znakiem Akademii z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

Wybory Samorządu Uczniowskiego.

Klasa 6. na zajęcia techniczne przygotowała (w kilkuosobowych grupach) makiety osiedli mieszkaniowych. Kreatywność oraz jakość wykonanych prac zaskoczyła samych uczniów!

Dnia 29.09.2017 r. odbyła się wycieczka z okazji Dnia Chłopaka do oddziału zoologicznego w sklepie Majster w Radomsku. Wycieczka jest powiązana również z realizowanym w klasie II projektem edukacyjnym "Poznajemy zawody". Dzięki uprzejmości zoologa mogliśmy poznać, a nawet pogłaskać niektóre gatunki zwierząt. Były tam różne okazy ptaków i zwierząt z  krajów egzotycznych. „Zielone lekcje”, bo taki był temat spotkania dostarczyły dzieciom dużo radości i wrażeń.


W tegoroczne wakacje biblioteka szkolna zyskała nowy wystrój. Miejsce wygospodarowane dla najmłodszych czytelników zrobiło się wesołe i bajkowe, a to dzięki naszej absolwentce Zuzannie Kaczmarczyk, która poświęciła ostatni tydzień wypoczynku przed nowym rokiem szkolnym. Bajkowy Kącik przemieniła w "Smerfną krainę". Smerfna kraina przyciąga najmłodszych czytelników i umila pobyt w bibliotece.




W ramach działań prewencyjno-edukacyjnych 26.09.2017 r. odbyło się spotkanie najmłodszych uczniów kl. I i OP z przedstawicielami Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Policji. Na co należy zwrócić uwagę w czasie przechodzenia przez pasy w miejscu gdzie obowiązuje sygnalizacja świetlna i tam gdzie jej nie ma, jakie zasady obowiązują podczas przewożenia dzieci samochodem i jak należy zachować się jeżdżąc rowerem, o tym mogły dowiedzieć się dzieci w czasie rozmowy z policjantkami. Dzieci odpowiadały na zadawane pytania, wykazały się wiedzą z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podawały liczne przykłady niewłaściwego zachowania się. Zwrócono szczególną uwagę na stosowanie elementów odblaskowych, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Pedagog Agnieszka Rakowska.
Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Radomsku wspólnie z uczniami naszej szkoły zorganizowali w dniu 7 września br. akcję prewencyjną ph. "Jabłko czy cytryna?". Celem tych działań było przypomnienie wszystkim użytkownikom dróg zasad mających wpływ na bezpieczeństwo i uwrażliwienie ich na zachowanie ostrożności w okolicach szkół. Uczniowie mogli obserwować zachowanie uczestników ruchu drogowego, funkcjonariusze kontrolowali prędkość, pasy bezpieczeństwa. Kierujących, którzy jechali prawidłowo, a i ich pojazd był sprawny, dzieci nagradzały rumianym jabłkiem. Niestety część kontrolowanych kierowców otrzymała plaster cytryny, który musieli zjeść na miejscu kontroli.
04.09.2017 r. rozpoczął się rok szkolny 2017/2018.  Uczniowie klasy 6., pod kierunkiem wychowawcy Pani Krystyny Krzciuk, przygotowali dowcipną część artystyczną. Wszystkim uczniom życzymy sukcesów w nowym roku szkolnym!
Nasza szkoła zyskała nowe oblicze dzięki realizacji przez Miasto Radomsko projektu pn. „Termomodernizacja budynków Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 oraz Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 w Radomsku”. Został on dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020 – IV oś priorytetowa – Gospodarka niskoemisyjna, działanie IV. 2 - Termomodernizacja budynków, poddziałanie IV. 2. 2 – Termomodernizacja budynków.
Główne cele projektu to:
- ograniczenie zużycia energii grzewczej;
- ograniczenie emisji gazów i pyłów do atmosfery;
- ograniczenie opłat za energię grzewczą;
- dostosowanie budynków do wymogów środowiska;
- poprawa stanu zdrowia społeczeństwa.
W ramach projektu:
- docieplono budynki szkół;
- wymieniono przewody instalacji ciepłej wody użytkowej i cyrkulacji w budynkach
- wymieniono źródło ciepła na gruntowe pompy ciepła.
Całkowity kosz projektu wyniósł 4.270.116,41 zł

Kwota dofinansowania EFRR to 2.753.617,68 zł.
Zadanie było realizowane w okresie od 17.06.2017 r. do 30.09.2017 r.























































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































PSP nr 5 im. Mikołaja Kopernika w Radomsku,  ul. Narutowicza 207, 97-500 Radomsko, tel. (044) 682 63 92, e-mail: psp5r-sko@wp.pl