PUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA nr 5 im. MIKOŁAJA KOPERNIKA w RADOMSKU

Z ŻYCIA SZKOŁY - rok szkolny 2015/2016 - ARCHIWUM -


24 czerwca 2016 r. skończył się rok szkolny, a my pożegnaliśmy klasę VI - wychowanków Pani Jolanty Ostojskiej.





Miło nam poinformować, że w Konkursie dla Szkolnych Kas Oszczędności w roku szkolnym 2015/2016 nasza szkoła zdobyła III miejsce, a tym samym bon upominkowy o wartości 200 zł do zrealizowania w księgarni Matras. Konkurs polegał na aktywnym działaniu SKO w placówce oraz złożeniu sprawozdania z jego działalności. W tym roku szkolnym opiekunem Szkolnego Koła Oszczędności była p. Danuta Kaczmarczyk.





21 czerwca 2016 r. Reprezentacja Polski w piłce nożnej rozegra swój trzeci mecz w Mistrzostwach Europy w Piłce Nożnej "EURO'2016". Naszym przeciwnikiem jest dziś Ukraina. Z inicjatywy naszej Pani Dyrektor, dopingujemy dziś "Biało-Czerwonych" od samego rana. Jesteśmy z Wami!
Opis/komentarz wkrótce.
7 czerwca 2016 r. odbyła się wycieczka dla oddziału przedszkolnego i klasy I. Dzieci spędziły twórczo czas w Akademii Budowania z Klocków Lego, tworząc makietę miasta City Lego. Następnie spacerowały w ogrodzie zoologicznym w Łodzi, gdzie miały okazję oglądać wiele egzotycznych zwierząt. Wycieczka wszystkim bardzo się podobała.
5 czerwca 2016r. w Miejskim Domu Kultury w Radomsku odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu plastycznego "Moja rodzina, mój dom, moje miasto", organizowanego w ramach XVII Radomszczańskich Dni Rodziny. Uczennica klasy III Magdalena Gębicz zajęła I miejsce. Pod kierunkiem p. Danuty Kaczmarczyk ukazała piękno Parku Świętojańskiego w Radomsku.
Dużym sukcesem zakończył się udział uczniów naszej szkoły w XIV Ogólnopolskich Mistrzostwach Szkół w Scrabble w dniu 3.06.2016 r. w Kutnie. O tytuł Mistrza Polski walczyło 118 zawodników. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Martyna Dawidziak i Mateusz Wiśniewski, którzy zajęli wysokie czwarte miejsce. Okazali się najlepszą drużyną województwa łódzkiego. Udział w tym mistrzostwach poprzedzony był miejskimi rozgrywkami Radomszczańskiej Szkolnej Ligi Scrabble, gdzie nasza drużyna zajęła III miejsce. W rankingu indywidualnym Martyna Dawidziak sklasyfikowana zostałana trzecim miejscu. Szkoła uczestniczy w ogólnopolskim projekcie „Scrabble w szkole”. Opiekunem szkolnego Klubu Scrabble jest p. A. Spałka, który prowadzi przy wsparciu instruktora MOSiR-u p. Artura Kwiatkowskiego.
Popołudnie, 2 czerwca 2016 r. to były niezapomniane chwile drugoklasistów z mamą, tatą i rodzeństwem. Tego dnia z okazji Dnia Rodziny, który zatytułowaliśmy "Mama, tata, siostra brat - to mój cały świat", wraz z wychowawczynią przygotowaliśmy i zaprezentowaliśmy wzruszające wiersze i piosenki. Nie zabrakło też modnego tańca Zumby, który dla naszych kochanych rodziców był wielką niespodzianką. Na zakończenie mogliśmy poczęstować bliskich kolorowym deserem owocowym, który samodzielnie przygotowaliśmy i wszystkim bardzo smakował.
1 czerwca 2016 r. nasza szkoła zamieniła się w swoistą arenę sportową. Po raz kolejny odbyła się bowiem impreza sportowa pod hasłem "Kopernikiada". Tego dnia mnóstwo emocji i szansę na udział w sportowej rywalizacji zapewnili uczniom nauczyciele, a wszystko to z okazji Dnia Dziecka. Sportowe zmagania odbywały się w trzech kategoriach wiekowych. Wyniki tegorocznej "Kopernikiady" przedstawia poniższa tabela. Zwycięzcom gratulujemy!

Oddział Przedszkolny
Dziewczęta:
I miejsce - Maja Rączkowska
Chłopcy:
I miejsce - Mateusz Drogosz
Klasy I-III
Dziewczęta:
I miejsce - Martyna Mendelska
II miejsce - Patrycja Teśluk
III miejsce - Hanna Dratwa
Chłopcy:
I miejsce - Dawid Warda
II miejsce - Bartosz Jamrozik
III miejsce - Maciej Pioruński
Klasy IV -VI
Dziewczęta:
I miejsce - Aleksandra Stawiak
II miejsce - Wiktoria Bajorek
III miejsce - Paulina Miler
Chłopcy:
I miejsce - Wojciech Grzywna
II miejsce - Przemysław Sikorski
III miejsce - Wiktor Machura i Jakub Wilk
1 czerwca 2016 r. uczniowie klasy III wybrali się pod opieką pań Danuty Kaczmarczyk i Agaty Spałki na halę sportową w Radomsku. Tam rozwijali swoją sprawność fizyczną na ściance wspinaczkowej. Było to dla nich wielkie wyzwanie, pokonali swój strach. Wszyscy byli bardzo zadowoleni i dumni ze swoich osiągnięć sportowych
W dniu 24.05.2016 r. odbył się w klasie I „Sportowy Dzień Mamy”. Mamy oraz dzieci uczestniczyły w warsztatach Zumby pod okiem instruktorki Moniki Bartnik. Później odbyły się rywalizacje sportowe, w których uczestniczyły mamy ze swoimi dziećmi. Impreza zakończyła się słodkim poczęstunkiem. Ten wyjątkowy dzień dla mam przygotowały M. Olczyk i A. Spałka.
25 maja 2016 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomsku odbyło się rozstrzygnięcie Konkursu Fotograficznego pt. „Przygoda z książką”, zorganizowanego w ramach programu ogłoszonego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej „Książki naszych marzeń”.  Konkurs obejmował 2 kategorie: "Ja i książka", "Książka w mojej rodzinie". Spośród ponad 40. zdjęć konkursowych, nasza uczennica z kl. IV Aleksandra Muskała, zdobyła II miejsce w pierwszej kategorii, III miejsce w drugiej kategorii i nagrodę Dyrektora MBP w Radomsku. Uczestnicy konkursu mogli uczestniczyć w  warsztatach fotograficznych prowadzonych przez profesjonalne studio fotograficzne „Belica & Kercz”. Opiekunem konkursu i jednocześnie jednym ze współorganizatorów była p. Agata Spałka. Serdecznie gratulujemy!
24 maja 2016r. odbyła się VII edycja Międzyszkolnego Konkursu Czytelniczo – Plastycznego „Książki mojego dzieciństwa”.  Do konkursu zgłosiło się 9 radomszczańskich szkół i szkoła z Kietlina. W tym roku minęła 100 rocznica urodzin Seweryny Szmaglewskiej, autorki „Czarnych Stóp”, książki opowiadającej o harcerskich przygodach i to ona, oraz druga część „Nowy ślad Czarnych Stóp”, były przedmiotem konkursowych zmagań. Uczestnicy musieli wykazać się doskonałą znajomością treści książek, a także pomysłowością i wyobraźnią w konkurencjach związanych z tematyką książek. Konkurs zakończyła część  plastyczna, polegająca na wymyśleniu nazwy zastępu i wykonaniu proporca.
Ta konkurencja zawsze budzi dużo emocji, uczestnicy co roku zaskakują jurorów swoją fantazją, kreatywnością i estetyką wykonanych prac. Oto tegoroczni laureaci konkursu: I miejsce – Maja Piotrowska z PSP nr 2 w Radomsku, II miejsce – Aleksandra Wideryńska z PSP nr 1 w Radomsku, III miejsce – Weronika Zarębska z PSP nr 3 w Radomsku. Konkurs przygotowały: p. Agata Spałka i p. Agnieszka Rakowska.
19 maja 2016 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomsku odbyła się I edycja konkursu czytelniczo-plastycznego "Żywa okładka", w ramach programu "Książki naszych marzeń", promującego czytanie. Nasza szkoła przedstawiła okładkę książki Anny Onichimowskiej „Dzień Czekolady”. Prezentacja uczniów kl. IV bardzo podobała się jurorom i publiczności, co pozwoliło nam zająć I miejsce i wzbogacić księgozbiór naszej biblioteki o nowe, ciekawe książki.
W dniu 18.05.2016r. dzieci z oddziału przedszkolnego pod opieką pani Olgi Kowalskiej i pani Marleny Dygudaj udały się do pizzerii Fenix w Radomsku, aby wziąć udział w warsztatach robienia pizzy. Na początku dzieci wysłuchały krótkiej historii związanej z powstaniem pizzy, poznały różne jej rodzaje, dowiedziały się jakie składniki potrzebne są do stworzenia tej potrawy. Następnie dzieci samodzielnie wykonywały swoją ulubioną pizzę. Tak przygotowane pizze trafiły do pieca. Po upieczeniu dzieci smakowały swoją potrawę. Po obfitym, pysznym poczęstunku wszystkie dzieci otrzymały Dyplom DOSKONAŁEGO PIEKARZA – kurs wyrobu i wypieku pizzy.
12 maja 2016 r. odbyła się wycieczka uczniów klasy II z wychowawczynią Panią Anną Rudek. Celem wycieczki było Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Pobyt w Centrum rozpoczęliśmy wizytą w planetarium Niebo Kopernika, gdzie obejrzeliśmy film pt. „Polaris” oraz wystawę „Patrz: Ziemia”, na której mieliśmy okazję popatrzeć na naszą planetę oczami różnych satelitów. Zaglądaliśmy do wnętrza silnika rakietowego, mogliśmy obserwować słońce i najbliższe planety. Na koniec mogliśmy „dotknąć Kosmosu” podziwiając kolekcję meteorytów. Druga cześć wycieczki to pobyt w Centrum, gdzie obejrzeliśmy sztukę w Teatrze Robotycznym i w Teatrze Wysokich Napięć. 
Zwiedzając różne stałe wystawy mogliśmy prowadzić eksperymenty, badać i prowadzić doświadczenia. Wycieczka dostarczyła wszystkim nie tylko dużo niezapomnianych wrażeń, ale też radości i dobrej zabawy. Za opiekę nad wycieczką dziękujemy Paniom: Annie Rudek, Agnieszce Rakowskiej oraz Marlenie Dygudaj.
"Mam wyobraźnię miłosierdzia" to hasło VI Archidiecezjalnego Konkursu Plastycznego zorganizowanego przez Referat Katechetyczny Kurii Metropolitalnej w Częstochowie z okazji obchodów Roku Miłosierdzia. Dwie  prace naszych uczennic z klasy III zyskały uznanie jury. Nikola Pukacz za swoją pracę pt. „Okulary dla Afryki” zdobyła I miejsce, natomiast Oliwia Jasitczak – wyróżnienie za pracę „Promyk słońca na co dzień”. Jest to niewątpliwy sukces naszych dziewcząt, gdyż do konkursu napłynęło 350 prac, a w grupie, obejmującej dzieci z klas I - III szkół podstawowych, zgłoszono 121 prac. 12 maja 2016 roku w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie miało miejsce wręczenie nagród i wyróżnień laureatom. Nagrodzone w konkursie prace zostały wystawione w Muzeum. 
Po części oficjalnej zostaliśmy zaproszeni do częściowego zwiedzenia zasobów Muzeum. Wszystkie prace konkursowe zostały wykonane pod okiem p. Elżbiety Janik podczas zajęć biblijno-plastycznych. Gratuluję zwycięzcom i dziękuję wszystkim uczniom za udział w konkursie i zaangażowanie.  Zachęcam do udziału w kolejnych konkursach religijnych.
11 maja 2016 r. odbyła się kolejna edycja konkursu historycznego dla uczniów klas IV – VI „Czy znasz polskie symbole narodowe”. Jak co roku uczniowie zmierzyli się z pytaniami dotyczącymi polskich barw narodowych, godła i hymnu. Konkurs miał formę turnieju „Jeden z dziesięciu”. Rywalizacja zakończyła się zwycięstwem Julii Szewczyk z kl. V, natomiast trzy uczennice z klasy VI zajęły kolejno miejsca: Martyna Dawidziak – II miejsce, Paulina Miler – III miejsce, Daria Nowakowska – IV miejsce. Konkurs przygotowały i przeprowadziły panie Jolanta Ostojska i Marlena Dygudaj.
Z okazji Światowego Dnia Książki Zespół Szkolno – Gimnazjalny nr 5 w Radomsku ogłosił konkurs logopedyczno – plastyczny „Polskie łamańce językowe”. Uczniowie naszej szkoły licznie przystąpili do konkursu i przygotowali prace plastyczne przedstawiające wybrany „łamaniec językowy”.
10 maja 2016 r. aż 4 uczennice zostały nagrodzone dyplomami i upominkami: Weronika Sikorska (kl. II) i Ola Koch (kl. III) zajęły I miejsce, Aleksandra Poteralska (kl. III) zdobyła III miejsce, natomiast praca Wiktorii Ostrosz (kl. II) została wyróżniona.
Wszystkie prace wyeksponowano na wystawie w Zespole Szkolno – Gimnazjalnym nr 5 w Radomsku.
5 maja 2016 r. w Publicznym Przedszkolu nr 9 w Radomsku odbył się konkurs plastyczny "Wiosenne Malowanie". Temat obecnej edycji brzmiał: "Radomsko wiosną". Uczestnicy, po części artystycznej w przedszkolu, udali się na Plac 3 Maja, gdzie czekały na nich stelaże z farbami. Nasz Oddział Przedszkolny reprezentowali Piotr Parzuchowski i Oskar Orziński. Piotr zdobył jedną z głównych nagród. Opiekunem uczestników była p. Agnieszka Rakowska. Gratulujemy!
Laureaci konkursu „Elektroodpady w dobre ręce” pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Radomska Jarosława Ferenca:

Miejsce I: Zespół Szkolno-Przedszkolny, Szkoła Podstawowa w Gomunicach – 500 kg.
Miejsce II: Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5 w Radomsku – 460 kg.
Miejsce III: Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4 w Radomsku – 400 kg.

Na przełomie kwietnia i maja, uczniowie klasy III uczestniczyli w kolejnej edycji projektu „Zdrowo jem, więcej wiem” organizowanego przez BOŚ Bank i portal www.aktywniepozdrowie.pl. Tym razem uczniowie pracowali nad tworzeniem własnych skeczów i projektów piramidy zdrowia, której kształ został zmieniony w tym roku. Obecnie, to ruch i aktywność fizyczna stanowią podstawę piramidy, a grupa węglowodanów zamieniła się miejscami z grupą reprezentowaną przez warzywa i owoce. 
Skecze promujące zdrowy tryb życia dostępne są na naszym kanale: www.youtube.pl, natomiast jako bardzo wartościową lekcję chcielibyśmy zaproponować Wam i rodzicom obejrzenie fimu przygotowanego przez Pascala Brodnickiego i Instytut Żywności i Żywienia na www.youtube.com/watch?v=e0BI1CSdlDg. W filmie tym Pascal uczy nas 5. prostych zasad jak komponować nasze posiłki, oraz omawia model piramidy żywienia, zachęcając uczniów do zdrowego trybu życia. Lekcję tę odrobili już z nami uczniowie klasy I i III na prelekcji przygotowanej w dniu 11 maja. Omówiliśmy nasze przyzwyczajenia, zdrowe sposoby spędzania czasu, oraz zaproponowaliśmy konkurs na najzdrowszy i najbardziej „kolorowy jadłospis”. Tu chcielibyśmy również podziękować rodzicom klasy trzeciej, którzy bardzo licznie i chętnie odpowiedzieli na  nasze hasło wspólnego tworzenia piramidy żywności. Ich pomoc w projekcie była nieoceniona, a ich  pomysłami i współpracą z dziećmi możemy pochwalić się w galerii zdjęć, oraz na wystawie zorganizowanej na dolnym korytarzu.
Zakończyliśmy realizowanie zadań z 1 bloku wiosennej edycji ogólnopolskiego projektu „Zdrowo jem, więcej wiem”. Zagadnienia dotyczyły aktywności ruchowej, jako ważnego elementu zdrowia i rozwoju dziecka: Przeprowadziliśmy zajęcia „Ruch to zdrowie”. Dzięki ćwiczeniom dzieci uczyły się jak działa ich własne ciało oraz ćwiczyli umiejętność pracy w grupie. Zorganizowaliśmy konkurs na najciekawszą pracę przedstawiającą Order Miłośnika Sportu. W swoich, twórczych pracach uczniowie zaprojektowali order, o jakim marzy każde dziecko. Przygotowaliśmy Klasowy Turniej Sportowy, w którym uczniowie rywalizowali w konkurencja wymyślonych przez nich samych, według swoich zasad i reguł. 
W ramach promocji zdobytej wiedzy: przygotowaliśmy gazetkę i hasła promujące aktywność fizyczną, czteroosobowa grupa reprezentowała klasę w międzyszkolnym konkursie „Razem po zdrowie”, zorganizowaliśmy wystawę orderów, podzieliliśmy się z innymi nauczycielami i uczniami propozycją zabaw, wprowadziliśmy sportowe przerwy, przygotowaliśmy ulotki na temat wpływie aktywności fizycznej na zdrowie, zachęciliśmy nasze rodziny do aktywności  ruchowej. Wszystkie podjęte działania mają pozytywny wpływ na podniesienie świadomości dzieci, ich rodziców oraz społeczności szkolnej na temat prowadzenia zdrowego stylu życia.  Już przystąpiliśmy do realizacji zadań 2 bloku wiosennej edycji projektu. Zachęcamy do obejrzenia naszej bogatej galerii, która jest dowodem pracy uczniów klasy II.
29 kwietnia 2016 r. w świetlicy ZSG nr 5 w Radomsku odbył się IV Międzyszkolny Konkurs o tytuł Mistrza gry w warcaby. Celem konkursu jest popularyzacja gry w warcaby, kształtowanie zasad fair-play i zdrowej rywalizacji. W drodze eliminacji wewnątrzszkolnych - zgodnie z zasadami gry - zostało wyłonionych 3 zawodników z klasy IV: Karol Bajorek, Kamila Gałwiaczek i Maja Modrzejewska. Nasza uczennica Maja Modrzejewska zajęła III miejsce. Opiekunem uczestników była p. Agnieszka Rakowska.  Gratulujemy.
28 kwietnia 2016 r. w sali Miejskiego Domu Kultury odbył się Miejski Konkurs Recytatorski dla klas I-II i III-IV. Naszą szkołę reprezentowali z klas I Maria Dobosz i Wiktor Makowski, a z kl. IV Agnieszka Twardowska i Karol Bajorek. Uczestnikółw przygotowały panie: Małgorzata Olczyk i Jolanta Zasempa. Marysia Dobosz otrzymała w swojej kategorii wyróżnienie. Gratulujemy!
W dniu 27 kwietnia 2016 r. odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji Święta Konstytucji 3 Maja. Apel przygotowali: p. Małgorzata Olczyk, p. Anna Krawczykowska i p. Michał Wolski.
foto 22 kwietnia w Zespole Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska w Radomsku odbyły się XII Radomszczańskie Obchody Dnia Ziemi „Z energią zmieńmy źródła” organizowane dla radomszczańskich szkół podstawowych. Do obchodów przystąpili uczniowie z klasy III naszej szkoły pod opieką wych. P. Danuty Kaczmarczyk. W trakcie obchodów odbył się konkurs na strój „Bioróżnorodność, w którym zajęliśmy I miejsce. Wszyscy, łącznie z nauczycielem zaprezentowali strój (wybranego zwierzątka lub roślin) oraz transparent dotyczący tematu „Dnia Ziemi”.
Następnie z transparentami przemaszerowaliśmy do Miasteczka Ruchu Drogowego w Radomsku gdzie odbyła się: Gra terenowa „Niskie emisje”, w której wywalczyliśmy II miejsce. Sześcioosobowy zespół, w składzie Natalia Podawca, Emilia Simkiewicz, Magdalena Gębicz, Michał Stańczyk, Emil Włudara i Szymon Ratecki wykazali się wiedzą dotyczącą niskich emisji, ich pochodzenia oraz wpływu na zdrowie człowieka, wpływie niskich emisji na bioróżnorodność, na lasy oraz sposobie ich ograniczenia. Na zakończenie uczniowie Szkół Drzewnych udzielili nam lekcji musztry.  Wszyscy bawili się świetnie. Dziękujemy Zespołowi Szkół Drzewnych za zaproszenie do udziału w Radomszczańskich Obchodach Dnia Ziemi 2016.
Mali bohaterowie – czyli dziecko potrafi”- to hasło międzyszkolnego konkursu plastycznego dla  klas III, w którym I miejsce zajęła uczennica naszej szkoły Magdalena Gębicz, a wyróżnienie zdobyła Aleksandra Koch. Jego celem było rozwijanie dziecięcej wyobraźni i świadomości o tym, co może się stać, gdy nie przestrzegane są podstawowe zasady bezpieczeństwa w domu, na ulicy, na wycieczce, w szkole. Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród odbyło się 20 kwietnia w ZSG Nr 4 w Radomsku, w dniu turnieju wiedzowo - sprawnościowego o tej samej nazwie. Uczennice wykonały prace pod kierunkiem wych. Danuty Kaczmarczyk. Gratulujemy!
We czwartek, 21 kwietnia 2016 r. w ZSG Nr 4 w Radomsku odbyła się Powiatowa Olimpiada Matematyczna. Reprezentantami naszej szkoły byli: Piotr Olczyk z kl II, Michał Stańczyk z kl III, Karol Bajorek i Małgorzata Kosela z kl IV oraz Wiktoria Bajorek z klasy VI. W ciągu 60 minut uczniowie rozwiązywali zadania dostosowane do poziomu danej kategorii wiekowej. Wyniki będą dostępne na stronie internetowej www.zsgnr4radomsko.pl w zakładce OLIMPIADA MATEMATYCZNA. Trzymamy mocno kciuki za naszych uczniów i życzymy sukcesu!
foto
Tydzień Ekologiczny przebiegał pod hasłem JAKA WODA - TAKIE ZDROWIE CZŁOWIEKA I ZWIERZĄT. 20 kwietnia 2016 r. odbył się  apel szkolny, na  którym  uczniowie zapoznali się z tematyką Tygodnia ekologicznego na podstawie prezentacji o stanie czystości wód w Polsce, pochodzeniu i rodzajom zanieczyszczeń wód powierzchniowych i podziemnych w Polsce, na podstawie danych z PGK w Radomsku uczniowie dowiedzieli się o ujęciu wody dla Radomska, na podstawie prezentacji uczniowie poznali rzekę Radomkę – jej źródła, bieg przez miasto i  ujście.
Uczniowie wzięli udział w  konkursie fotograficznym „Radomka w obiektywie uczniów naszej szkoły”, w który wyróżnili się uczniowie Julia Szewczyk, Kamila Gałwiaczek i Dawid Warda. Uczniowie wykonywali w klasach doświadczenia o wpływie zanieczyszczeń na organizmy i sposobie oczyszczania wody.  Wyciągali także wnioski! Na chętnych uczniów czekały krzyżówki, quizy, zgadywanki o tematyce związanej z Tygodniem Ekologicznym.Kontynuowana jest zbiórka baterii i zużytego sprzętu elektrycznego! W czerwcu odbędzie się wycieczka do Miejskiej Oczyszczalni Ścieków w Radomsku, aby uzupełnić wiedzę o sposobie zapobiegania zanieczyszczeniu wody.
foto 15 kwietnia 2016 r. w Zespole Szkolno – Gimnazjalnym nr 2 w Radomsku odbył się Międzyszkolny Konkurs Recytatorski dla uczniów klas II i III szkoły podstawowej, objętych terapią logopedyczną „Wierszyki ćwiczące języki”. Tegorocznej edycji konkursu przyświecało hasło: „Mówił szpak do bociana, później była zmiana – wierszowane duety”. Naszą szkołę reprezentowało dwoje uczniów: Magdalena Sowa i Michał Stańczyk, oboje z klasy trzeciej. Uczniowie przedstawili utwory poetyckie bogate w słowa „ćwiczące język” i zostali nagrodzeni pamiątkowymi dyplomami oraz nagrodami książkowymi. Uczniów przygotowała do konkursu logopeda Marlena Dygudaj.
12 kwietnia 2016 r. - Uczniowie klas I-III zmierzyli się  w konkursie piosenki angielskiej pt: „English song competition” zorganizowanym przez PSP Nr 6 w Radomsku. Jak co roku poziom i repertuar zaprezentowany przez „małe śpiewające gwiazdy” zbliża się do poziomu takich konkursów jak „ Must be the Music”, czy „ Mam talent”. W tym roku naszą szkołę zaprezentowały uczennice klasy trzeciej: Magdalena Gębicz, Oliwia Jasitczak i Emilia Simkiewicz, oraz uczennica klasy drugiej – Kinga Lisicka. Gratulacje i uznanie płyną do Oliwii Jasitczak za zajęcie drugiego miejsca w kategorii klas trzecich. Natomiast pozostałym uczestniczkom dziękujemy za reprezentowanie nas w konkursie i życzymy powodzenia w kolejnych konkursach.
Tajemnice przyrody” to tytuł IV Powiatowego Konkursu Ekologiczno-Przyrodniczego, który odbył się 12.05.2016 r. w naszej szkole. W tym roku w konkursie wiedzy i sprawności zmagały się dzieci z oddziałów przedszkolnych z siedmiu placówek oświatowych terenu powiatu radomszczańskiego. Pierwszym punktem konkursu była prezentacja przez przedstawicieli placówek strojów ekologicznych wykonanych z surowców wtórnych. Wszystkie stroje były bardzo pomysłowe i nietuzinkowe. Podczas świetnej zabawy, z nutką rywalizacji, dzieci wykazały się dużą wiedzą na temat świata zwierząt i roślin oraz wpływu człowieka na środowisko naturalne. Na zakończenia uczestnicy kolorowali obrazki zwierząt i roślin i stworzyli piękną, czystą rzekę. 
Zmagania drużyn oceniało jury w składzie: Pani Dyrektor PSP nr 5, przedstawicielka PGK w Radomsku oraz dwie nauczycielki drużyn biorących udział w konkursie. Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
I miejsce – oddział przedszkolny przy PSP Nr 8
II miejsce – dwie równorzędne nagrody: PP nr 9 i PP nr 4
wyróżnienia: PSP nr 5 w Radomsku, ZSG w Kietlinie, ZSG w Płoszowie oraz SP Blok Dobryszyce.

Piękne nagrody w postaci krzewów do przyszkolnych ogrodów, książek i innych upominków oraz poczęstunek zostały przygotowane dzięki wsparciu firm: Urzędu Miasta Radomska, Nadleśnictwa Lasy Polskie w Radomsku, Gminnej Spółdzielni „SCH” Kodrąb, PGK w Radomsku oraz Wydawnictwa Edukacyjnego MAC. Bardzo dziękujemy sponsorom za życzliwość. Wszystkim zawodnikom oraz ich opiekunom gratulujemy! Organizatorki konkursu: P. Danuta Kaczmarczyk oraz P. Elżbieta Janik serdecznie dziękują Pani Dyrektor, nauczycielom i pracownikom szkoły za pomoc w przygotowaniach oraz uczniom klasy III za piękne przedstawienie i prowadzenie konkursu.
W międzyszkolnym konkursie dla klas III „Razem po zdrowie”, który odbył się 12 kwietnia w ZSG Nr 3 w Radomsku, naszą szkołę reprezentowali: Natalia Podawca, Nikola Pukacz, Wiktor Ciastko i Emil Włudara. Uczniowie zmagali się w konkurencjach wiedzowych z elementami pierwszej pomocy oraz sprawnościowych. Wykazali się wiedzą z zakresu zasad zdrowego odżywiania i aktywnego spędzania wolnego czasu.
Spotkanie teatralne "Części mowy odmienne".
Dnia 08.04.2016 r. w naszej szkole odbył się XII Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny. Wzięli w nim udział uczniowie z radomszczańskich szkół podstawowych oraz ze Szkoły Podstawowej w Bloku Dobryszyce. Konkurs składał się z dwóch części, w pierwszej uczniowie zmagali się z dyktandem, a w drugiej z testem ortograficznym. Pierwsze miejsce zdobyła uczennica ze Szkoły Podstawowej w Dobryszycach – Milena Tomalka. Natomiast uczennica naszej szkoły – Daria Nowakowska zajęła drugie miejsce. Na trzecim miejscu uplasowała się uczennica PSP nr 4 – Małgorzata Witkowska. Osoby wyróżnione w w/w konkursie to uczennice Magdalena Gładka PSP nr 6, Wiktoria Bajorek PSP nr 5, oraz Kinga Koniarska PSP nr 6.
Dzień zdrowego śniadania, który obchodziliśmy 23 marca miał na celu zwrócenie uwagi na ważną rolę śniadania w diecie każdego człowieka. W Polsce to ciągle ważny dzień - co czwarte dziecko w wieku 6-11 lat wychodzi z domu bez pierwszego posiłku a śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu mamy energię do pracy. Dzieci lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. Uczniowie wraz z nauczycielami zasiedli do wspólnie przyrządzonego drugiego śniadania obfitującego w zdrowe i smaczne produkty. Świeże warzywa, masło, sery, ciemne pieczywo – żadne zdrowe produkty nie były nam obce. W ten sposób dzieci poznały zasady zdrowego odżywiania i kształtowały prawidłowe nawyki żywieniowe.
Śniadanie wielkanocne w poszczególnych klasach.
21 marca 2016 r. w świetlicy ZSG nr 3 w Radomsku odbył się V Międzyszkolny Konkurs Plastyczny "Wielkanocne Inspiracje". Uczestnicy wykonywali prace pastelami. Temat dotyczył tradycji wielkanocnych. Naszą szkołę reprezentowały trzy uczennice: Weronika Żołdak (kl. I), Magdalena Warda (kl. II) i Aleksandra Poteralska (kl. III). Miło mam poinformować, że uczennice zostały laureatkami konkursu. Magda Warda zajeła III miejsce, a Weronika Żołdak otrzymała wyróżnienie. Opiekunem laureatek była Pani Agnieszka Rakowska. Gratulujemy!
Nagrody dla naszych uczennic w konkursie „Z górki na pazurki – moje ferie.” Ogromnym sukcesem zakończył się udział uczennic klas I-III naszej szkoły, w XI. edycji ogólnopolskiego konkursu plastycznego pt. „Z górki na pazurki – moje ferie” organizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Radomsku. W kategorii 6 – 8 lat wyróżnienie zdobyła Natalia Gębicz uczennica klasy I. W kategorii wiekowej 9 – 11 lat Weronika Poteralska zajęła II miejsce oraz wyróżniono prace 5 uczennic z klasy III: Magdaleny Gębicz, Aleksandry Koch, Aleksandry Poteralskiej, Nikoli Pukacz oraz Emilii Simkiewicz. Warto dodać, że na konkurs napłynęły 452 prace. Gratulujemy dziewczynkom, rodzicom oraz nauczycielom sukcesu.
17 marca 2016 r. odbyła się XIX edycja szkolnego Konkursu Recytatorskiego dla oddziału przedszkolnego i klas I-III pt. "Woda źródłem życia". Wszyscy recytatorzy wykazali się dobrym opanowaniem tekstu literackiego, a także ciekawą interpretacją. Niektórzy uczestnicy dla wzmocnienia wyrazu literackiego przygotowali odpowiednie elementy stroju i rekwizyty. W kategorii oddział przedszkolny - kl. I  nagrody książkowe otrzymali: I miejsce - Wiktor Makowski, II - miejsce Natalia Gębicz, III miejsce - Nicola Ostrosz. W kategorii klas II-III: I miejsce - Michał Stańczyk, II miejsce - Aleksandra Koch, III miejsce - Kinga Lisicka. Pozostali uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy. W trakcie obrad jury obejrzeliśmy przedstawienie pt. "Woda" w wykonaniu dzieci z oddziału przedszkolnego.
W świecie zabawek” to temat tegorocznego międzyszkolnego konkursu recytatorskiego dla klas I-III i oddziału przedszkolnego, który odbył się 10 marca 2016r. w PSP nr 8 w Radomsku. Nasza szkołę reprezentowały uczennice: Maja Rączkowska (OP), Maria Dobosz (kl I), Daria Koper (kl II) i Natalia Podawca (kl III). W kategorii klas II-III Natalia Podawca zajęła I miejsce. Piękną recytacją wiersza Jana Brzechwy pt. „Kłótnia zabawek” zachwyciła jurorów. Maria Dobosz recytując wiersz pt. "O zepsutym misiu Grzesia" zdobyła wyróżnienie. Gratulujemy sukcesu!
Dzień otwarty już na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń szkolnych. W tym roku 10 marca gościliśmy w szkole przyszłych uczniów klasy I i oddziału przedszkolnego oraz rodziców. Szczególnym zainteresowaniem cieszyło się przedstawienie w wykonaniu uczniów klasy III „Żeby zdrowym być”, którzy w ramach realizowanego projektu BOŚ „Zdrowo jem więcej wiem” propagowali zdrowy styl życia. Zachęcali do korzystania z internetowej strony www.aktywniepozdrowie.pl, na której można znaleźć wiele porad jak organizować aktywny wypoczynek z dziećmi oraz sposoby przygotowywania prawidłowo zbilansowanych posiłków. Dzień otwarty był doskonałą okazją do zaprezentowania naszej placówki. Wszystkim zainteresowanym serdecznie dziękujemy za przybycie.
Tegoroczne obchody Dni Patrona Szkoły pod hasłem „Szlakiem Mikołaja Kopernika” odbyły się w dniach 3-12 lutego 2016r. W trakcie realizacji projektu podążaliśmy szlakiem miast związanych z życiem i działalnością Mikołaja Kopernika. Tablice wykonane przez uczniów przedstawiały historię i zabytki miast zachęcając do ich odwiedzenia. Uczniowie klas młodszych wybiegając w przyszłość wykonali prace plastyczne „Czy wśród nas rosną nowi Kopernicy? Czym zasłużę się dla Ojczyzny, gdy będę dorosły?” Starsi uczniowie mogli poczuć się autorami przewodników turystycznych i wykonać prezentację, album lub plakat „Podążając szlakiem Kopernika”.
Pobierz prezentację.
W czwartek 11 lutego odbył się uroczysty apel, na którym przedstawiciele klas prezentowali miasta „Szlaku Kopernikowskiego”. Uczniowie klasy III przygotowali inscenizację „Pomnik Kopernika”. W postać Mikołaja Kopernika wcielił się Michał Stańczyk, który świetnie poradził sobie z tą rolą. Na pochwałę zasługuje Kamila Gałwiaczek z klasy IV, która jako jedyna w kategorii klas IV–VI przygotowała prezentację. W kategorii klas I-III przyznano dwa I miejsca, dla Aleksandry Poteralskiej z kl. III i Bartosza Jamrozika z kl. I, II miejsce zdobyła Natalia Januszewska z kl. II, ponadto wyróżniono dwanaście prac. Oglądając gwiazdy w mobilnym planetarium zakończyliśmy obchody Dni Patrona Mikołaja Kopernika. 
W naszej szkole, jeszcze przed „Walentynkami”, Samorząd Uczniowski przygotował skrzynkę na listy, do której uczniowie wrzucali listy celem obdarowania nimi swoich szkolnych "sympatii". W dniu 12 lutego przedstawiciele SU roznieśli po klasach "Pocztę Walentynkową".
W dniu 10.02.2016 r. dzieci z oddziału przedszkolnego pod opieką p. Olgi Kowalskiej oraz p. Agaty Spałki udały się do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomsku. Celem wycieczki edukacyjnej było rozbudzenie zainteresowań czytelniczych u dzieci, poznanie pracy bibliotekarza, kształtowanie poczucia szacunku dla książek oraz wyrabianie u dzieci nawyku korzystania ze zbiorów bibliotecznych. Dzieci mogły obejrzeć książki, czasopisma oraz wzięły udział w krótkiej lekcji bibliotecznej, podczas której m.in. wysłuchały krótkiego opowiadania. Największą atrakcją dla dzieci było zwiedzanie biblioteki oraz oglądanie jej zbiorów.
W środę 3 lutego 2016 r. pani Dyrektor Alicja Gaborska nagrodziła najlepszych uczniów naszej szkoły. Obok zdjęcie prymusów.
W ostatnią środę karnawału (3 lutego) odbyły się w Radomsku już po raz 10. Radomszczańskie Zapusty, które tradycyjnie upłynęły w wesołej atmosferze, z udziałem dzieci i młodzieży z radomszczańskich szkół oraz władz i mieszkańców. Impreza rozpoczęła się o godz. 1200 przy fontannie na Placu 3 Maja, po czym barwny korowód przebierańców przemaszerował ulicami Radomska do MDK, gdzie uczestnicy obejrzeli przedstawienie ostatkowe w wykonaniu uczniów z PSP nr 7, wziąć udział w konkursach i zabawach, a także skosztować pysznych wypieków i urodzinowego tortu, bo to już 10 lat bawimy się i podtrzymujemy ludową tradycję, uczestnicząc co roku w Zapustach.
31.01.2016 r. w Kolegiacie św. Lamberta w Radomsku odbyło się podsumowanie XIII edycji Otwartego Konkursu Kolęd i Pastorałek „Hej, Panie Jezu!”, któremu - jak co roku – towarzyszył konkurs plastycznyAniołowie się radują”. W kategorii 6-9 lat I miejsce zajęła uczennica naszej szkoły Julia Wiecha z klasy III, a wyróżnienie otrzymała Hanna Basińska z klasy II. Laureatom i opiekunowi – Pani Agnieszce Rakowskiej – GRATULUJEMY!
28.01.2016 r. wyszliśmy ze szkoły, aby z dumą i radością przywitać naszego bohaterskiego radomszczanina Jakuba Kacprzaka, który kilkanaście dni temu wyruszył z Gdańska, aby na piechotę wdrapać się na najwyższy szczyt Polski po to, by wesprzeć dokończenie budowy powstającego Centrum Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych w Radomsku. Mieliśmy okazję porozmawiać chwilę z Kubą, zapytać o samopoczucie i życzyć wytrwałości w dalszej podróży. Na Facebooku Kuba zamieścił dla nas podziękowania. "Bardzo dziękuję uczniom PSP nr 5 i ZSEE, którzy jako pierwsi przywitali mnie zaraz po przekroczeniu granicy miasta. Wspomnienie wsparcia, które mi okazaliście, będzie mnie napędzać jeszcze przez kilkaset kilometrów”. W imieniu Kuby i Stowarzyszenia „Koniczynka” prosimy o finansowe wsparcie budowy Centrum.
Dzień Babci i Dziadka w naszej szkole. Są w styczniu takie dni szczególne, kiedy swoje święto mają babcia i dziadek. To właśnie 22.01.2016r., jak co roku obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Babci i Dziadka. Zaproszeni dziadkowie licznie przybyli aby podziwiać występy swoich wnucząt. Na wstępie Królowa Zima powitała wszystkich i zaprosiła do wspólnej zabawy. Uczniowie z klas I – III i z oddziału przedszkolnego pod kierunkiem wychowawczyń przygotowały program słowno-muzyczny oraz taneczny, na który złożyły się: inscenizacje, skecze, wiersze, piosenki, „krakowiak” oraz układ do ludowej piosenki „Lipka”. Oprócz tradycyjnych występów były też konkursy i zabawy.
Babcie rysowały krajobraz zimowy, dziadkowie toczyli bitwę z wnukami (zamiast śnieżek używali papierowych kul), a następnie w takt muzyki zatańczyli pięknego walca. Na koniec wszyscy odtańczyli taniec woogie-boogie. W ten sposób dzieci mogły wyrazić kochanym babciom i dziadkom swoje podziękowania za trud włożony w ich wychowanie. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze. Dzień Babci i Dziadka to uroczystość, która stała się tradycją naszej szkoły.
IV Radomszczańskiemu Orszakowi Trzech Króli w naszym mieście towarzyszyło szereg konkursów bożonarodzeniowych, m.in. napisanie wiersza pt. „Trzej królowie”.  W tym konkursie swoimi poetyckimi zdolnościami  wykazały się 2 uczennice naszej szkoły: Martyna Dawidziak z kl. VI i Kamila Gałwiaczek z kl. IV. Wiersz Martyny zyskał uznanie Jury konkursowego i zdobył I miejsce w kategorii klas IV-VI. Gratulujemy! Fotki wkrótce.
21.12.2015 r. nasza szkolna sala gimnastyczna zmieniła się w teatr. Młodzi aktorzy, wystawili przedstawienie jasełkowe, kultywując tradycje bożonarodzeniowe.

film z Jasełek'2015:
21 grudnia 2015r. wraz z pięcioma radomszczańskimi szkołami wzięliśmy udział w konkursie  Najładniejsza choinka”, organizowanym w ramach obchodów IV Radomszczańskiego Orszaku Trzech Króli i udekorowaliśmy własnoręcznie wykonanymi ozdobami z materiałów recyklingowych świąteczne drzewko. Wszystkie choinki można podziwiać na placu przy kościele św. Lamberta.

15.12.2015 r. w IX Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym dla uczniów klas III „Najpiękniejsza Kartka Bożonarodzeniowa” naszą szkołę reprezentowały: Aleksandra Koch, Magdalena Gębicz i Nikola Pukacz. Dziewczynki wykonały kartę świąteczną techniką collage, a do konkursu przygotowała je p. Danuta Kaczmarczyk. Wszystkie karty były przepiękne i twórcze. Komisja miała nie lada problem aby wybrać tę najpiękniejszą. Wśród 22 uczestniczek konkursu Ola zajęła II miejsce, a Magda zdobyła wyróżnienie. Dziewczynkom i ich rodzicom gratulujemy sukcesu.

14.12.2015 r. w Galerii Muzeum Regionalnego w Radomsku uczniowie klas I oraz III obejrzeli wystawę przygotowaną przez Muzeum Lalek w Pilźnie pt. „Kopciuszek”. Ekspozycja ma charakter modułowy. Plany lalkowe prezentują scenki, które tworzą kolejne wydarzenia. Wystawa ma na celu wprowadzić w bajkowy świat przeniesiony do rzeczywistości. Uczniowie w trakcie zwiedzania opowiadały bajkę. Wykazały się dużą inwencją twórczą uczestnicząc w warsztatach tworzenia kukiełek.
07.12.2015 r. "Dniem Orszaku Mikołajkowego".

04.12.2015 r. odbył się Sportowy Turniej Mikołajkowy czyli Mali Mistrzowie pomagają św. Mikołajowi. Mali Mistrzowie naszej szkoły potrafią nie tylko ćwiczyć, ale też dobrze się bawić. Dobrą okazją do takiej zabawy jest święto 6 grudnia czyli Mikołajki. Do wspólnej zabawy, którą rozpoczęliśmy tańcem dla św. Mikołaja Mali Mistrzowie zaprosili koleżanki i kolegów z oddziału przedszkolnego i klasy III. Było pakowanie prezentów, jazda saniami, przechodzenie przez komin i wiele innych zadań, które wszyscy pomocnicy św. Mikołaja starali się jak najlepiej wykonać. Na zakończenie zabawy każdy mógł poczęstować się orzeszkiem od św. Mikołaja.

02.12.2015 r. w MDK w Radomsku oddział przedszkolny i klasa I obejrzały spektakl "Władca skarpetek" w wykonaniu Teatru Lalki i Aktora z Wałbrzycha, a następnie wzięły udział w spotkaniu ze Świętym Mikołajem.

27.11.2015 r. uczniowie z klas II i III wraz z wychowawcami wybrali się na wycieczkę do fabryki bombek „Szkło - Dekor” w Piotrkowie Trybunalskim. Podczas zwiedzania dowiedzieli się ciekawych informacji dotyczących wyrobu artystycznych ozdób choinkowych. Tego, że każdy produkt jest wykonywany ręcznie wg tradycyjnych metod. Proces produkcji bombki jest długi, pracochłonny i wymagający ogromnej fachowości. Uczniowie mogli zobaczyć to wszystko z bliska. Na zakończenie każdy mógł własnoręcznie ozdobić bombkę i zabrać ze sobą na pamiątkę. Wycieczka była bardzo udana, dzieci wróciły zadowolone i uśmiechnięte.
25.11.2015 r. uczennica klasy 3. naszej szkoły Magdalena Gębicz zajęła III miejsce w Festiwalu Piosenki o Zdrowiu, organizowanym przez radomszczański oddział PCK. Konkurs miał miejsce w sali  kameralnej MDK w Radomsku. Magdalena śpiewała piosenkę pt. Moja planeta z rep. Majki Jeżowskiej. Gratulujemy!
Na rowery już czas!!! Jesteśmy uczniami klasy I Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 w Radomsku. Przystąpiliśmy do programu "Mały Mistrz" we wrześniu 2015r. Za nami już sprawdzian sprawności. Nawet ci najmłodsi poradzili sobie znakomicie! Jakież było zdziwienie mam, które obserwowały marszobieg, że potrafimy tak szybko biegać! Za nami również zdobycie pierwszej sprawności – rowerzysty. Jazda na rowerze poprzedzona była zajęciami na temat bezpieczeństwa oraz spotkaniem z panią policjantką. Większość z nas doskonale jeździ na rowerze. Niektórzy troszkę się na początku bali, ale później świetnie dawali sobie radę. Było wiele radości i uśmiechów.
18.11.2015r. odbyła się prelekcja połączona z prezentacja pt. "Stop niskiej emisji". Uczniowie klasy IV przedstawili groźne zjawisko niskiej emisji, czyli emisji pyłów i szkodliwych gazów pochodzących z domowych palenisk i pieców grzewczych oraz lokalnych kotłowni węglowych, w których spalanie odbywa się w wysoce nieefektywny sposób. Ten problem występuje zarówno w dużych, jak i małych miastach, a nawet miejscowościach uzdrowiskowych, gdzie dominuje ogrzewanie węglem. Palimy węglem przeważnie niskiej jakości i „przy okazji” dorzucamy do ognia rozmaite odpady domowe, które bardzo często przy spalaniu zamieniają się w toksyczne gazy. Każdy chce oddychać świeżym powietrzem, każdy – kiedy się go zapyta – odpowie, że nie ma nic cenniejszego niż zdrowie.  Nie narażajmy siebie i innych na wdychanie trującego powietrza!!!!
Reagujmy, gdy widzimy, że ktoś emituje szkodliwe substancje, paląc śmieci. Warto zadzwonić na Policję i mieć czyste sumienie. Niska emisja jest problemem, z którym w prosty sposób można walczyć na własnym podwórku!
"Pierwsza Pomoc - to dziecinnie proste". 18 listopada 2015 r. na dworcu PKP w Radomsku mali ratownicy z naszej szkoły (klasa III) uczyli podróżnych pierwszej pomocy . Akcja odbyła się w ramach programu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy „Ratujemy i uczymy ratować”. W tym dniu każdy przechodzeń mógł być przeszkolony z podstawowych czynności ratujących życie. Ich pracę wspierali wykwalifikowani instruktorzy Fundacji WOŚP oraz nauczycielki: p. Danuta Kaczmarczyk i p. Elżbieta Janik. W tym dniu taka akcja odbyła się na 10 dworcach PKP w Polsce. Należy wspomnieć, że „Pierwsza Pomoc – to dziecinnie proste” jest kolejną naszą akcją po biciu rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej przez jak największą liczbę osób.
W czasie tych przedsięwzięć Jurek Owsiak i instruktorzy Fundacji WOŚP chcą namówić wszystkich Polaków do tego, żeby nauczyli się pierwszej pomocy i nie bali się jej później udzielać.
11.11.2015 r. szkolny Poczet Sztandarowy uczestniczył w miejskich obchodach Narodowego Święta Niepodległości, które uczczono uroczystą mszą św. w Kolegiacie pw. świętego Lamberta. Później tradycyjnie złożono kwiaty pod tablicą Marszałka Józefa Piłsudskiego znajdującą się na murze Muzeum Regionalnego. Uroczystościom towarzyszyła parada Kawalerii Konnej, harcerzy i pojazdów militarnych. Opiekę nad Pocztem Sztandarowym sprawowały Panie: Agata Spałka i Elżbieta Janik.
10.11.2015 r. odbyła się w naszej szkole uroczystość ślubowania klasy pierwszej, połączona z obchodami 97. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. W tym roku do grona uczniów PSP nr 5 w Radomsku przystępują wychowankowie Pani Małgorzaty Olczyk.
10.11.2015 r. był w naszej szkole "Dniem Kotyliona" . W tym dniu uczniowie i nauczyciele przyozdobili swoje stroje biało-czerwonymi kotylionami. W ten sposób wszyscy uczciliśmy Dzień Niepodległości.
06.11.2015r. uczniowie klas VI i IV uczestniczyli w podsumowaniu konkursu Ekobajka, organizowanego przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Radomsku w Miejskim Domu Kultury. Uczennica klasy VI  Martyna Dawidziak zdobyła III miejsce, a Jakub Broszkowski z klasy IV – wyróżnienie. Więcej na stronie www.pgk-radomsko.pl Później uczniowie odwiedzili Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt i podarowali zebraną w szkole karmę w ramach obchodów Miesiąca Dobroci dla Zwierząt.
06.11.2015 r. w naszej szkole ponownie gościli przedstawiciele Esbanku Banku Spółdzielczego w Radomsku. Tym razem zaproszeni goście przeprowadzili lekcje z zakresu edukacji ekonomicznej w klasie II i III. Tematem zajęć było poszerzenie wiedzy uczniów dotyczącej: funkcjonowania i przydatności banków polskich, historii polskiego pieniądza, walucie obowiązującej w Polsce oraz w Europie. Pracownicy banku w ciekawy i przystępny sposób zapoznali uczniów z różnymi środkami płatniczymi oraz sposobami dokonywania zapłaty. Przygotowali również dla najmłodszych niespodziankę, spotkanie z misiem "Esbankusiem", który rozdawał dzieciom długopisy i chętnie "przybijał piątki". 
Zainteresowanie nie tylko dzieci, ale również misia "Esbankusia" wzbudziły liczarka pieniędzy oraz przyrząd do sprawdzania autentyczności polskich banknotów. Musimy pamiętać, że właściwa postawa wobec oszczędzania i racjonalne gospodarowanie środkami pieniężnymi powinny być kształtowane już od najmłodszych lat. To była bardzo ciekawa i potrzebna lekcja. Bardzo dziękujemy przedstawicielom banku za ciekawą prezentację i profesjonalnie przygotowaną lekcję.
Uczennica klasy III Magdalena Gębicz zdobyła wyróżnienie w tegorocznej, XII już edycji ogólnopolskiego konkursu plastycznego „Pocztówka z wakacji” organizowanego corocznie przez MBP w Radomsku. Na konkurs napłynęło ponad 660 prac w trzech kategoriach wiekowych. Magda wykonała swoją pracę pod opieką p. Danuty Kaczmarczyk. Malując wspomnienia z wakacji ukazała piękno polskich gór Tatr. Gratulacje dla Magdy oraz opiekunki Pani Danuty Kaczmarczyk!
XV Dzień Papieski obchodziliśmy pod hasłem Jan Paweł II patron rodziny. Wystawka zorganizowana na korytarzu szkolnym przypomniała uczniom i rodzicom jak wielką troską otaczał Ojciec Święty każdą rodzinę. Zamieszczone informacje oraz publikacje książkowe pozwoliły sięgnąć pamięcią do najważniejszych wydarzeń z Jego pontyfikatu. Temat tegorocznego Dnia Papieskiego został omówiony w trakcie lekcji religii we wszystkich klasach.
Konkurs na "Najpiękniejszy Różaniec" rozstrzygnięty! Październik to miesiąc w szczególny sposób poświęcony Matce Boskiej Różańcowej, a także modlitwie zwanej Różańcem. Dlatego w ostatnim tygodniu września został ogłoszony w naszej szkole konkurs na wykonanie "Najpiękniejszego Różańca". Do 5 października uczniowie wszystkich klas mogli przynosić wykonane przez siebie sznury różańcowe. Na konkurs wpłynęło 36 prac! Uczestnicy konkursu do wykonania rózańca wykorzystali najróżniejsze materiały. Były różańce z żołędzi, kasztanów, orzechów, jarzębiny, drewnianych koralików, makaronu, guzików itp.  Ze względu na to, ze pomysłowość i oryginalność okazała się wielka, oceniający mieli nie lada problem z wyłonieniem zwycięzców...
W związku z powyższym w 4 listopada podczas apelu szkolnego dyplomy i nagrody otrzymali wszyscy uczestnicy konkursu. Dodatkowym wyróżnieniem dla autorów było wystawienie prac konkursowych w kościele parafialnym. W ostatnim tygodniu października wystawa została przeniesiona na korytarz szkolny. Organizatorką konkursu była Pani katechetka Elżbieta Janik.
28.10.2015 r. odbył się Międzyszkolny konkurs „Jak chronimy zwierzęta w Polsce? W I części uczestnicy odpowiadali pisemnie na pytania. II część to odpowiedzi ustne uczestników drużyn biorących udział w konkursie. III część to zgadywanki dla drużyn. Zgromadzona publiczność też uczestniczyła w  imprezie – dla nich przygotowane były tematyczne zabawy. 1 miejsce zdobyła drużyna z Publicznej Szkoły Podstawowej w Dobryszycach, 2  miejsce – Publiczna szkoła Podstawowa Nr 5 w Radomsku,  3   miejsce – Publiczna Szkoła Podstawowa w Strzałkowie. Uczniowie wzięli udział w konkursie plastycznym „Jak opiekuję się swoim pupilem?”W tym konkursie uczeń ze PSP w Strzałkowie zdobył 1 miejsce, 2 – z Dobryszyc, a 3- Uczeń naszej szkoły – Oskar Gruczyński z kl. V. Wyróżnienie otrzymała Natalia Podawca z kl. III.Szkoły zebrały karmę dla zwierząt ze schroniska w Radomsku.
"Zdrowo jem, więcej wiem!” to temat konkursu do którego przystąpili uczniowie klasy III pod opieką wychowawczyni p. Danuty Kaczmarczyk i nauczyciela języka angielskiego p. Anny Krawczykowskiej. Organizatorem konkursu jest Fundacja Banku Ochrony Środowiska. Patronat honorowy nad konkursem objęli: MEN, Minister Sportu i Turystyki oraz Rzecznik Praw Dziecka. Konkurs jest częścią projektu edukacyjnego „Aktywnie po zdrowie”i składa się z trzech części odpowiadających porom roku.
W ramach realizacji I etapu (jesiennego) uczniowie rozpoznają owoce i warzywa zmysłami smaku, dotyku, rozumieją ich wartość odżywczą oraz wpływ na organizm człowieka.

Jak widać, wszystko kręci się wokół zdrowia – uczniowie od najmłodszych lat poznają tajniki zdrowego stylu życia, w myśl zasady „czym skorupka za młodu nasiąknie...”  Spożywanie owoców i warzyw, planowanie posiłków to nie tylko samo zdrowie, ale prawdziwa przyjemność. Wszystko jest takie pachnące, kolorowe i smaczne, że aż ślinka cieknie... To dopiero początek zdrowego szaleństwa. Etap jesienny potrwa do grudnia 2015r. Pozostały do zrealizowania konkursy, zabawy, promocja, forum dla rodziców oraz zajęcia wokół tematu „W białej krainie – ostrożnie z solą i cukrem”.
Esbankuś wśród pierwszoklasistów! 21 października uczniowie klasy I wzięli udział w spotkaniu z przedstawicielami Esbanku Banku Spółdzielczego w Radomsku. Goście przyjechali przypomnieć głoszone hasło: „Październik miesiącem oszczędzania”, zachęcić pierwszaków do zakładania książeczek SKO i gromadzenia na nich swoich oszczędności. Podczas spotkania uczniowie obejrzeli prezentację o banku, pieniądzach i oszczędzaniu, dowiedzieli się jak oszczędzać w SKO. Z zainteresowaniem obejrzeli pokaz rozpoznawania fałszywych banknotów. Dzieci spróbowały swoich sił w posługiwaniu się liczarką pieniędzy. Wiele radości sprawił miś "Esbankuś", który rozdał wszystkim gadżety. Mamy nadzieję, że dzięki spotkaniu w szkole przybędzie SKO-wiczów, którzy wyedukowani finansowo w dorosłym życiu, łatwiej będą podejmować racjonalne decyzje finansowe.
21.10.2015 r. - Dzień pupila w naszej szkole. W ramach Miesiąca Dobroci dla Zwierząt uczniowie chwalili się zwierzętami, którymi opiekują się w domu. Niektórzy przynieśli je do szkoły. Odwiedziły nas: chomiki, świnki morskie, papuga, koty, pieski. Dzieci opowiadały o potrzebach swoich pupili i jak wywiązują się z obowiązku opieki nad nimi. Zwierzęta były zadbane i ufne w stosunku do swoich właścicieli. Były przykładem właściwego zachowania się ludzi wobec zwierząt!
Nasi absolwenci uhonorowani stypendiami przez Panią Prezydent Annę Milczanowską.
Tegoroczna edycja szkolnych obchodów Red Nose Day przeniosła chętynych uczniów klas II – VI w czasie do kowbojskiego miasteczka westernowego Twinpigs, do miasta Żory. Uczniowie, wraz z organizatorkami: Anną Krawczykowską, Małgorzatą Olczyk, Marleną Dygudaj oraz Jolantą Ostojską, w dniu 16 października 2015 r. wzięli udział w projekcie edukacyjnym mającym na celu przybliżenie wiedzy na temat zjawiska ognia, motywów ognia w sztuce w religii i literaturze. W Muzeum Ognia poznali historię pożarnictwa w mieście Żory, zapoznali się z metodami gaszenia różnych materiałów, oraz historią największych pożarów w losach świata.  Ponadto, mieli możliwość uczestniczenia w doświadczeniach, oraz obserwacji rozwoju społecznego i techniki, dzięki rozwojowi świadomości człowieka na temat ognia na przełomie czasów.
Po tak wyczerpującej lekcji, którą udało nam się przedłużyć nieco ;), udaliśmy się do miejsca docelowego, gdzie po posiłku daliśmy upust zabawie w kinach 5D, karuzelach i innych atrakcjach, ale przede wszystkim, zagłębialismy się w historię Dzikiego zachodu, życia kowbojów, poławiania złota; uczyliśmy się tańca '4 Wall Line dancing', łapaliśmy rumaki na lasso i poskramialiśmy przestępców. Skorzystaliśmy również z oferty tamtejszego planetarium i obejrzeliśmy projekt NASA związany z badaniami Księżyca i jego atmosfery. Było fajnie, aż żal było wracać. Niektórzy dobrowolnie zakuwali się w dyby, żeby tylko zostać tam dłużej. Gdzie teraz? Czekam na Wasze sugestie ;) - postaram się sprostać.
Program Edukacyjny „Ratujemy i Uczymy Ratować” dotarł już do wszystkich szkół podstawowych w Polsce, również i do naszej. Dzięki  Fundacji WOŚP (przeszkolenie nauczycieli oraz przekazanie fantomów i innych materiałów) uczniowie naszej szkoły mają szansę uczyć się pierwszej pomocy. 16 października 2015 r. podczas “Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca”, punktualnie o godzinie 12, uczniowie naszej szkoły wraz z panią Dyrektor i nauczycielami, przystąpili do półgodzinnej resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Była to fantastyczna zabawa i ciekawe przeżycie dla  wszystkich uczestników, a jednocześnie nieoceniona praktyka w przywracaniu czynności życiowych. Mamy nadzieję, że nasze wysiłki przyczynią się do pobicia rekordu.
15.10.2015 r. w naszej szkole królowały barwy jesieni. W ramach obchodzonego Dnia Tematycznego uczniowie założyli piękne stroje, którymi zachwyciłaby się Pani Jesień.
14.10.2015 r. z okazji Dnia Nauczyciela uczniowie naszej szkoły, pod kierunkiem nauczycieli, przygotowali akademię na tę okazję. Montaż słowno-muzyczny przedstawili uczniowie klas 1-6 oraz oddziału przedszkolnego.
Wesoły wagon”, a w nim uczniowie klasy III na wycieczce do Częstochowy z okazji Dnia Chłopaka. Przejażdżka pociągiem, kino, spacer - było super!!! 
Dnia 29.09.2015 r. uczennica klasy VI Wiktoria Bajorek zajęła II miejsce w czwartej edycji Festiwalu Pięknego Czytania. Została wicemistrzem pięknego czytania w kategorii klas IV-VI, otrzymała puchar oraz dyplom. W konkursie wzięła również udział Julia Szewczyk z klasy V. Dziewczynki do udziału w konkursie przygotowywała Pani Jolanta Zasempa. Gratulacje!  
Dnia 23.09.2015 r. odbyły się wybory do Samorządu Szkolnego.
Były one poprzedzone kampanią wyborczą. Kandydaci do Samorządu przygotowali bardzo ciekawe i oryginalne plakaty przedstawiające najważniejsze punkty swojego programu. Po przeliczeniu wszystkich oddanych głosów wyłoniono następujące osoby:
Przewodniczący: Julia Szewczyk (V); Zastępca przewodniczącego: Aleksandra Kaczmarek (V); Członkowie: Małgorzata Kosela (IV), Aleksandra Broszkowska (VI).  Wszystkim kandydatom dziękujemy za udział. Głosującym za wysoką frekwencję, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy owocnej pracy.
Opiekunowie SU Agnieszka Rakowska, Elżbieta Janik.
20.09.2015 r. w naszej szkole odbył się piknik "Pożegnanie lata". Sponsorami imprezy była Rada Rodziców przy PSP nr 5 w Radomsku oraz pracownicy szkoły.

18 września 2015 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomsku uczniowie klasy III uczestniczyli w spotkaniu z pisarką i autorką książek dla dzieci Roksaną Jędrzejewską-Wróbel. Historia Florka, bohatera jednej z książek dla dzieci zaciekawiła wszystkich słuchaczy. Ponad dwadzieścia książek autorstwa tej pisarki to prawdziwe skarby wszystkich bibliotek. Zaświadczają o tym, wpisy na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej oraz na Złotą Listę Fundacji ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom. Jej bajki i opowiadania publikowały Miś i Świerszczyk.  Pani Roksana Jędrzejewska-Wróbel jest m.in. laureatką Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego oraz nagrody „BESTSELLER-ka”. Otrzymała też medal „Zasłużeni dla kultury – Gloria Artis”.
16.09.2015 r. uczciliśmy kolejną rocznicę agresji ZSRR na Polskę.

01.09.2015 r. zaczął się nowy rok szkolny. Tradycyjnie, w naszej szkole odbyła się Akademia z tej okazji, w tym roku przygotowywana przez uczniów klasy VI, wychowanków Pani Jolanty Ostojskiej.
































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































PSP nr 5 im. Mikołaja Kopernika w Radomsku,  ul. Narutowicza 207, 97-500 Radomsko, tel. (044) 682 63 92, e-mail: psp5r-sko@wp.pl