PUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA nr 5 im. MIKOŁAJA KOPERNIKA w RADOMSKU

Z ŻYCIA SZKOŁY - rok szkolny 2013/2014 - ARCHIWUM -


27 czerwca 2014 roku zakończyliśmy rok szkolny 2013/2014. W tym roku żegnaliśmy wychowanków Pani mgr Agnieszki Rakowskiej. Z tej okazji uczniowie klasy VI przygotowali - pod kierunkiem wychowawcy - program artystyczny. Pani Dyrektor Alicja Gaborska wręczyła nagrody książkowe prymusom, a listy gratulacyjne rodzicom najlepszych uczniów oraz rodzicom najbardziej zaangażowanym w pracę szkoły.  Zapraszamy do galerii.

 
W dniu 10 czerwca 2014r. uczniowie z klasy pierwszej i oddziału przedszkolnego wyjechali na  jednodniową wycieczkę autokarową do Pacanowa, do Europejskiego Centrum Kultury Dziecięcej.
Odwiedzili również  Muzeum Zabawek w Kielcach. Opiekunami wycieczki były panie Anna Rudek, Danuta Kaczmarczyk i Anna Krawczykowska.
 Zapraszamy do galerii.


W tym roku, w dniu 23.05.2014r. odbyła się druga edycja dnia charytatywnego RED NOSE DAY. Tegoroczna zabawa poświęcona była krótkiemu zrelacjonowaniu historii Stanów Zjednoczonych Ameryki i nosiła tytuł 'America in a nutshell'. Program trzydniowych obchodów przygotowały panie Małgorzata Olczyk, Anna Krawczykowska i Marlena Dygudaj. Dzięki pomocy Wydawnictwa Macmillan, z którym jesteśmy w programie partnerskim, uczniowie mieli okazję zdobyć w  konkursach wiedzowych i sprawnościowych wiele ciekawych i pouczających nagród. W dniu 20.05.2014r. odbył się konkurs 'I'm the spelling Master', natomiast w dniu 22.05.2014r. uczniowie klas IV-VI sprawdzili ile zapamiętali na temat USA, podziału administracyjnego oraz jego atrakcji turystycznych. Uczniowie startowali w grupach trzyosobowych.  Konkurs okazał się dość popularny, gdyż mieliśmy aż osiem grup. Grupą z największą liczbą punktów była reprezentacja klasy V w składzie: Marta Trajdos, Alicja Soczyńska oraz Karolina Koper. Drugie - równie zaszczytne miejsce - otrzymała grupa z klasy IV: Dominik Krawczyk, Paulina Miler i Wiktoria Bajorek. Trzecie miejsce zajęli chłopcy z klasy VI w składzie Oskar Kowalczyk, Kacper Spałka oraz Michał Życiński.
        Ponadto w dniu 23-05-2014r. uczniowie brali również udział w konkursach strzelania z łuku do bizona, poławianiu złota na czas, a także w konkursie na najlepszego sobowtóra sławnych ludzi Ameryki. Pokusa możliwości przebrania się nie ominęła też części naszego personelu szkolnego i pani dyrektor.  Tak jak w zeszłym roku, można było w dniu Red Nose Day zakupić różnego rodzaju pamiątki, ciasto i kotylion – w kolorach flagi USA. Ponadto, uczniowie oddziału przedszkolnego mogli skorzystać z malowania twarzy. Tematem przewodnim dnia  byli Indianie i kowboje, co znalazło odzwierciedlenie też w malunkach, jakie pojawiły się na twarzach naszych maluchów. Jednym z konkursów był konkurs na 'totem indiański' dla całej klasy. Najlepsza okazała się klasa III, natomiast wyróżnieni zostali również uczniowie oddziału przedszkolnego. Sięgając do tradycji amerykańkiego 'line dancing' uczniowie wzięli udział w bardzo przyśpieszonym kursie tańca w typie 'three-wall dancing'. Zeszłoroczna edycja i tegoroczne obchody Red Nose Day zostały bardzo ciepło przyjęte przez uczniów oraz nauczycieli, którzy chętnie nam pomagali, tak więc mamy już nadzieję na przeprowadzenie kolejnego Red Nose Day w temacie krajów z Antypodów, czyli Australii i Nowej Zelandii.
W tym momencie chciałabym również serdecznie podziękować uczniom obecnej klasy VI, oraz ich rodzicom, bez których pomocy pewnie by nam się nie udało. Będzie nam smutno bez Was w przyszłym roku, ale serdecznie Was zapraszamy jeśli uda Wam się znaleźć czas, żeby nas odwiedzić.
 Zapraszamy do galerii.opracowanie: Anna Krawczykowska
W dniu 21.05.2014r. w Publicznej Szkole Podstawowej nr 5 im. Mikołaja Kopernika w Radomsku odbył się II POWIATOWY KONKURS EKOLOGICZNO - PRZYRODNICZY „TAJEMNICE PRZYRODY”. Dzieci z oddziałów przedszkolnych z terenu powiatu radomszczańskiego dzieliły się swoją wiedzą i obserwacjami dotyczącymi świata zwierząt i roślin. Wykazywały się znajomością wpływu działalności człowieka na środowisko naturalne. Celami przewodnimi konkursu były:
- rozwijanie zainteresowań przyrodniczych,
- kształtowanie ciekawości poznawczej,
- wyrabianie postawy opiekuńczej wobec przyrody i odpowiedzialności za jej stan,
- wyrabianie nawyku dbania o środowisko naturalne.

W konkursie wzięło udział 7 drużyn z oddziałów przedszkolnych (PSP nr 5, PSP nr 7, PSP nr 8, PSP nr 9, PSP w Kietlinie, PSP w Płoszowie i SP w Bloku Dobryszyce). Zmaganiom drużyn z zainteresowaniem przyglądała się Pani Katarzyna Machura - przedstawicielka jednego ze sponsorów – PGK Sp. z o.o. w Radomsku.
Zwycięzcami konkursu zostali:
I miejsce – PSP nr 9 w Radomsku;
II miejsce – PSP w Kietlinie;
III miejsce – SP w Bloku Dobryszyce.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy! Opiekunom dziękujemy za przygotowanie zawodników!
Piękne nagrody w postaci książek, gier i roślin do szkolnego ogrodu zostały ufundowane przez Wydział Ochrony Środowiska przy Urzędzie Miasta Radomsko, Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Radomsku, ESBANK Bank Spółdzielczy w Radomsku, Lasy Polskie - Nadleśnictwo Radomsko, GS Sch Kodrąb, Wydawnictwo Edukacyjne MAC. Organizacją konkursu zajęły się mgr Danuta Kaczmarczyk i mgr Elżbieta Janik. Dziękujemy sponsorom, wszystkim uczestnikom oraz ich opiekunom.  Zapraszamy do galerii.opracowanie: Elżbieta Janik, Danuta Kaczmarczyk
W czasie drugiej edycji Red Nose Day, w dniu 20-05-2014 roku, uczniowie klas I-III po raz pierwszy zmagali się z trudną sztuką literowania po angielsku w konkursie 'I'm the spelling master'.  Uczniowie poddani zostali również testowi na znajomość słówek, które literowali. W klasie pierwszej najlepszym w literowaniu  był Wiktor Perczak, później Patryk Olczyk i Magdalena Gębicz. W klasach II i III mistrzem literowania i znajomości słówek jest Pola Nawrocka, drugie miejsce zajął Karol Bajorek, a trzecie miejsce zajęła Małgorzata Kosela.  Oboje, Karol i Gosia, uczą się w klasie drugiej, tak więc w przyszłym roku będziemy mogli sprawdzić czy uda im się utrzymać ten wspaniały poziom. Gratulacje dla wszystkich uczestników!!!   Zapraszamy do galerii.


opracowanie: Anna Krawczykowska
W dniach 13-16 maja 2014r. realizowany był projekt ekologiczny „Woda bogactwem Ziemi”.
13.05- zajęcia w pracowni przyrodniczej: doświadczenia z wodą, obserwacje mikroskopowe organizmów żyjących w wodzie, poznanie wody jako odnawialnego źródła energii – elektrownia wodna, działanie autka na wodę i inne.
14.05. „Życie rafy koralowej”- wystawa organizmów żyjących w morzach i zajęcia dydaktyczne,
15.05 – Najbliższe rzeki – poznanie życia w rzekach, filmy o Pilicy i Warcie. Prezentacja o Radomce. Wykonanie plakatów o tematyce związanej z rzeką przez uczniów klasy IV-VI, a klasy I-III wykonały makiety o czystej i zanieczyszczonej rzece.
16.05. Uczniowie przygotowywali ilustracje symbolizujące walkę z marnotrawstwem wody.
 Zapraszamy do galerii.


opracowanie: Jolanta Ostojska
W dniu 13.05.2014r. odbyła się w naszej szkole V edysja Konkursu Czytelniczo - Plastycznego
"Książka Mojego Dzieciństwa". Organizatorami konkursu były: nauczyciel bilbiotekarz Pani Agata Spałka i nauczyciel plastyki Pani Agnieszka Rakowska. Adresaci konkursu to uczniowie klas IV-VI, którzy w tym roku mieli możliwość poznać twórczość Edmunda Niziurskiego i jego dwie wybitne książki "Adelo, zrozum mnie" i "Przygody Bąbla i Syfona". Do konkursu zgłosiło się 16 uczniów z 8 szkół (PSP1, PSP2, PSP3, PSP4, PSP5, PSP6, PSP7 i PSP8).
Cele konkursu:
- aktywizacja czytelnictwa dzieci,
- inspirowanie zainteresowań literackich,
- rozwijanie wyobrażni,
- wyzwolenie twórczej aktywności dzieci i inicjatyw czytelniczych
- rozwijanie ekspresji literackiej, plastycznej.
Komisja konkursowa, po ocenie znajomości treści książek i prac plastycznych, podjęła werdykt:
I miejsce - Katarzyna Nalepa z PSP7,
II miejsce - Marta Pluta z PSP2,
II miejsce Hanna Andrysiak z PSP3,
III miejsce - Pola Raczek z PSP3.

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!
Nagrody zostały ufundowane przez Księgarnię i Hurtownię Taniej Książki Mariusza Napierały, firmę Luxbud oraz firmę Zbyszko. Dziękujemy sponsorom za wsparcie!
6 maja 2014r. w naszej szkole odbyła się akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji III Maja. Akademię upamiętniającą to ważne wydarzenie w historii Polski przygotowali uczniowie klasy IV, pod kierunkiem Pani Jolanty Ostojskiej.  Zapraszamy do galerii.


Konkurs piosenki angielskiej dla klas I-III.
Nasi uczniowie z klas I-III, w dniu 29-04-2014 wzięli udział w konkursie piosenki angielskiej 'English song competition', który organizowała Publiczna Szkoła Podstawowa nr 6  w Radomsku. W kategorii klas pierwszych reprezentowały nas dwie uczennice: Magdalena Gębicz oraz Aleksandra Koch. Obydwie podbiły serca jury swoim wykonaniem i profesjonalnym podejściem do konkursu. Magdalena zdobyła III miejsce w tej kategorii, natomiast Aleksandra otrzymała wyróżnienie, jest więc nadzieja na kontynuacje dobrej passy w przyszłym roku. W klasach II i III reprezentowali nas Kamila Gałwiaczek i Jakub Nitecki. Jakub zaprezentował się z dość trudną piosenką, pod tytułem 'Impossible', ale podołał i zdobył II miejsce w kategorii klasy III. Jakubowi pozostaje nam życzyć powodzenia w klasie IV na konkursie piosenki europejskiej, Good Luck Jacob;-). Uczestników do konkursu przygotowała Pani Anna Krawczykowska. 
 Zapraszamy do galerii.opracowanie: Anna Krawczykowska
Międzyszkolny Konkurs Plastyczny dla uczniów klas III pt. "Bohaterowie wierszy Juliana Tuwima" odbył się dnia 29 kwietnia 2014 r. w ZSG nr 2. Wzięły w nim udział dwie uczennice naszej szkoły: Pola Nawrocka i Joanna Dzierżanowska. Wyróżnienie zdobyła Pola Nawrocka za malarskie przedstawienie murzynka Bambo. Gratulujemy!

25 kwietnia 2014r. - obchody Dnia Ziemi.
Z tej okazji odbył się apel o tematyce ekologicznej. Uczniowie klasy czwartej przygotowali inscenizację Nasza Ziemia. Następnie uczniowie wystąpili w konkursie piosenki ekologicznej. Pierwsze miejsce zajęła Aleksandra Broszkowska z klasy IV, a wśród młodszych Kamila Gałwiaczek i Maja Modrzejewska z klasy II. Kolejnym konkursem dla uczniów był „ekociuszek”, czyli przebranie z recyklingu. Uczniowie zaprezentowali pomysłowe stroje. Pierwsze miejsce zajęła Aleksandra Kaczmarek z klasy III, a wśród starszych Alicja Soczyńska z klasy V. Nagrody sponsorowane były przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Spółka z o. o. w Radomsku
Wkróce więcej informacji.  Zapraszamy do galerii.Dnia 15 kwietnia 2014r. w naszej szkole odbyła się XVII edycja konkursu recytatorskiego dla oddziału przedszkolnego i klas I-III pt. "Kwiecień-plecień, bo przeplata, trochę zimy, trochę lata". Głównym celem konkursu było zachęcanie dzieci do kształtowania zainteresowań czytelniczych oraz wrażliwości literacko-językowej i kultury żywego słowa. Tegoroczny konkurs był dwuetapowy:
I etap- uczniowie wykonywali prace plastyczne do tematu konkursu.
II etap- recytacja utworów przygotowanych przez reprezentantów klas.

Kategoria odzdział przedszkolny i klasa I:

I miejsce zajęła Martyna Mendelska  z oddziału przedszkolnego,
II miejsce Emilia Simkiewicz z kl. I,
III miejsce Aleksandra Koch z kl. I.

Kategoria kl. II-III
:
I miejsce zajęła Maja Cichuta z kl. III,
II miejsce Szymon Woźniak z kl. II,
III miejsce Marta Nocuń z k. III.
Zwycięzcy nagrodzeni zostali książkami, a uczestnicy drobnymi upominkami. Organizatorki to mgr Anna Rudek i mgr Małgorzata Olczyk. Serdecznie dziękujemy wychowawcom za przygotowanie uczniów oraz Spółdzielni Uczniowskiej za sponsorowanie konkursu.   Zapraszamy do galerii.


Dnia 14 kwietnia 2014r. troje uczniów naszej szkoły wzięło udział w III Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim dla dzieci z klas II i III objętych terapią logopedyczną. Kinga Karasek (kl. II), Wiktoria Żołdak (kl. II) i Jakub Broszkowski (kl. II) pięknie zaprezentowali przygotowane wiersze o tematyce wiosennej, bogate w słowa trudne do wyrecytowania. Jakub Broszkowski został laureatem nagrody głównej. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i pamiątkowe upominki. Uczniów przygotowała pani Marlena Dygudaj. Konkurs „Wierszyki ćwiczące języki”, w tym roku - pod hasłem „Graj w zielone” - odbył się w Zespole Szkolno–Gimnazjalnym nr 2 w Radomsku.
10.04.2014r.  - Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny dla uczniów klas IV-VI. Wkrótce więcej informacji.


04.04.2014r. odbył się w naszej szkole Konkurs Recytatorski dla uczniów klas IV-VI. Konkurs przygotowała Pani Jolanta Zasempa. Laureatami konkursu zostali: Alicja Soczyńska, Karolina Tazbir, Weronika Musiał, Miłosz Nawrocki.


3 kwietnia 2014 r. w Publicznym Zespole Szkolno-Gimnazjalnym w Strzałkowie w ramach Dni Papieskich uczniowie naszej szkoły brali udział w trzech międzyszkolnych konkursach: Wiedzy o Błogosławionym Janie Pawle II - Ewelina Pabich, Oskar Kowalczyk; recytatorskim „Z potrzeby serca" - Wiktoria Bajorek, Karolina Tazbir oraz plastycznym „Śladami Jana Pawła II” - Aleksandra Broszkowska, Zuzanna Kaczmarczyk i Wiktoria Stępień.
Konkursy stały na bardzo wysokim poziomie. 9 kwietnia 2014r. miało miejsce uroczyste podsumowanie Dni Papieskich. Z tej okazji uczniowie PZSH w Strzałkowie przygotowali wzruszającą akademię o życiu i działalności Jana Pawła II, następnie w obecności władz Gminy Radomsko, sponsorów, uczniów, nauczycieli i rodziców główny organizator imprezy ks. Szczepan Sowa wręczył nagrody laureatom międzyszkolnych konkursów. Wyniki naszych uczniów przedstawiały się następująco: Ewelina Pabich – I miejsce; Wiktoria Stępień – I miejsce, Zuzanna Kaczmarczyk – II miejsce, Aleksandra Broszkowska – I wyróżnienie. Wszystkim laureatom i uczestnikom gratulujemy! Do konkursów uczniów przygotowała p. Elżbieta Janik.   Zapraszamy do galerii:03.04.2014r. w PSP nr 8 w Radomsku odbył się międzyszkolny Konkurs Recytatorski dla klas 0-III pt. "Grunt to dobre wychowanie". Naszą szkołę reprezentowali Zuzanna Karasek (oddział przedszkolny), Natalia Podawca (klasa I), Patrycja Pukacz (klasa II), Aleksandra Kaczmarek (klasa III). Nagrodzone zostały Natalia Podawca i Aleksandra Kaczmarek, które zajęły III miejsca. Młodzi artyści zostali przygotowani przez wychowawców: Annę Rudek, Danutę Kaczmarczyk, Małgorzatę Olczyk i Urszulę Dyktyńską.   Zapraszamy do galerii:27.03.2014r. w klasie II (Wych. Małgorzata Olczyk) odbył się "Wieczór baśni" w związku z omawianiem lektury "Baśnie Ch. Perrault". Dzieci przebrane w różne postacie z baśni opowiadały kolegom ich treść.21 marca 2014r. dniem otwartym w naszej szkole.W niedzielę, 23 marca 2014r. w MDK W Radomsku odbyło się wręczenie nagród oraz koncert laureatów konkursu wokalnego Mikrofon'2014. Naszą szkołę reprezentowali: Wiktoria Bajorek, Aleksandra Broszkowska, Karolina Drogosz, Miłosz Nawrocki, Maja Płomińska, Alicja Soczyńska. W tej kategorii wiekowej klas IV-VI startowało ponad 30 uczestników, reprezentując wysoki poziom umiejętności wokalnych, jednak pierwsze miejsce przypadło w tym roku naszemu uczniowi Miłoszowi Nawrockiemu (piosenka Uczucia te). Wyróżnienie w tej samej kategorii otrzymała Alicja Soczyńska, która wykonała piosenkę pt. Mam tę moc. Wszystkim uczestnikom, a szczególnie laureatom GRATULUJEMY!14 marca obchodzimy Dzień Liczby Pi. Tego dnia w naszej szkole odbył się finał Szkolnego Konkursu Matematycznego rozegrany między klasami IV-VI. Każdą z klas reprezentowali trzej uczniowie. Klasę IV: Jacek Gębicz, Dominik Krawczyk i Wiktoria Bajorek; klasę V: Karolina Koper, Weronika Tkacz i Marta Wójcik; klasę VI: Kacper Spałka, Dominik Nocuń i Nina Bartnik. Po 4 konkurencjach najlepsza okazała się klasa VI. Kolejnym etapem gry była rywalizacja pomiędzy uczniami klasy VI, w celu wybrania najlepszego szkolnego matematyka. Zwycięzcą konkursu został Kacper Spałka. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni.  Organizatorem Konkursu była Pani Anna Kuśmierz.

W dniach 10.03 – 14.03.2014r. odbył się Tydzień z Pisarzem poświęcony zmarłemu w 2013r. Edmundowi Niziurskiemu, znanemu pisarzowi, autorowi książek dla młodzieży. Cele projektu to:
  • przybliżenie sylwetki i poznanie dorobku literackiego E. Niziurskiego
  • rozwijanie zainteresowań i kształtowanie nawyków czytelniczych
  • uwrażliwienie na dziedzictwo kulturowe oraz piękno języka ojczystego
  • wdrażanie do samokształcenia poprzez umiejętność korzystania z różnych źródeł informacji.
Program tygodnia:
  1. Prezentacje przybliżające sylwetkę Edmunda Niziurskiego przygotowane przez uczniów klas IV-VI.
  2. Wystawa Życie i twórczość E. Niziurskiego oraz książek pisarza.
  3. Oglądanie filmu „Spona”, ekranizacji „Sposobu na Alcybiadesa”.
  4. Sąd nad szkołą .
  5. Konkurs „ Kto najpiękniej przeczyta fragment wybranej powieści pisarza?”
W projekcie wzięli udział uczniowie klas IV-VI.
Organizatorem projektu był zespół humanistyczny w składzie:
lider – J. Zasempa, M. Dygudaj, A. Krawczykowska, A. Spałka

W dniu 4.04.2014r. odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski dla klas IV-VI pt. Zielono mi…
Uczniowie prezentowali wybrane przez siebie utwory
I miejsce zajęła Alicja Soczyńska kl. V,
II miejsce jury przyznało Karolinie Tazbir z kl. VI,
III miejsce zdobyła Weronika Musiał kl. IV,
Wyróżniono recytację Miłosza Nawrockiego z klasy V.
W lutym obchodziliśmy Dni Patrona naszej szkoły. Uczniowie obejrzeli film pt. Gwiazda Kopernika i uczestniczyli w konkursach:
- plastycznym dla klas 0-III pt. Scena z filmu Gwiazda Kopernika;
- literackim dla klas IV-VI pt. Czy chciałbyś zaostać przyjacielem M. Kopernika? Uzasadnij swą wypowiedź.
Na poczatku marca wyłoniono laureatów. Oto oni:
Oddział przedszkolny: Piotr Olczyk, Martyna Mendelska, Emilia Krawczykowska;
Klasa I: Emilia Simkiewicz, Magda Gębicz, Nikola Pukacz;
Klasa II: Wiktoria Żołdak, Maja Modrzejewska, Agnieszka Twardowska;
Klasa III: Julia Szewczyk, Pola Nawrocka, Jakub Wójcik.
Marta Wójcik - kl. V - konkurs literacki.
Organizatorami były Panie: Urszula Dyktyńska. Anna Krawczykowska, Małgorzata Olczyk.11 marca 2014 roku w MBP w Radomsku odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatkom ogólnopolskiego konkursu plastycznego „Z górki na pazurki – moje ferie”. Uczennice naszej szkoły: Aleksandra Poteralska (kl. I) zajęła III miejsce w kategorii wiekowej 6-8 lat, w tej samej kategorii wyróżnienie zdobyły prace dziewczynek z oddziału przedszkolnego: Weroniki Poteralskiej i Julii Wiechy. III miejsce zajęła Zuzanna Kaczmarczyk (kl. VI) w kategorii 12-13 lat. Gratulujemy!

III MIĘDZYSZKOLNY TURNIEJ ,,MALI BOHATEROWIE - CZYLI DZIECKO POTRAFI” dla klas III zorganizowany pod patronatem Prezydenta Miasta Radomska odbył się dnia 12 marca 2014 r. w hali sportowej przy ZSG nr 4. Reprezentantki naszej szkoły w składzie: Pola Nawrocka, Marta Nocuń i Julia Szewczyk zajęły I miejsce. Wykazały się znakomitą wiedzą dotyczącą znajomości zasad ruchu drogowego, udzielania I pomocy przedmedycznej oraz bezpiecznego zachowania się w różnych sytuacjach zagrożenia.Już po raz ósmy uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Radomszczańskich Zapustach. Barwny korowód zapustników przeszedł ulicami miasta do Miejskiego Domu Kultury, gdzie na wszystkich uczestników czekał spektakl przygotowany przez uczniów ZSG nr 4 oraz stoły zastawione ostatkowymi smakołykami. Ekipa zapustników naszej szkoły prezentowała się bardzo głośno i kolorowo, a uczennica Alicja Soczyńska wygrała konkurs na najciekawszy strój diabła.


14 lutego w naszej szkole działała poczta walentynkowa. Na zdjęciu: Kacper Spałka i Roksana Mendelska (kl. VI).

GRATULUJEMY!
We czwartek, 6 lutego 2014 Pani Dyrektor Alicja Gaborska nagrodziła najlepszych uczniów naszej szkoły. Do nagrodzonych dyplomami uczniów należą:
Natalia Podawca, Magdalena Gębicz, Wiktor Perczak, Patryk Olczyk, Emil Włudara, Michał Stańczyk, Szymon Ratecki, Kosela Małgorzata, Twardowska Agnieszka, Gałwiaczek Kamila, Pukacz Nikola, Bajorek Karol, Pukacz Patrycja, Warda Aleksandra, Aleksandra Kaczmarek, Pola Nawrocka, Łukasz Nems, Marta Nocuń, Julia Szewczyk, Wiktoria Bajorek, Karolina Drogosz, Aleksandra Broszkowska, Paulina Miler, Daria Nowakowska,
Koper Karolina, Soczyńska Alicja, Tkacz Weronika, Trajdos Marta, Wójcik Marta, Nawrocki Miłosz, Bartnik Nina, Kaczmarczyk Zuzanna, Pabich Ewelina, Spałka Kacper, Stępień Wiktoria, Placzyńska Julia.

W środę, 8 stycznia 2014r., w Miejskim Domu Kultury w Radomsku odbyły się przesłuchania w ramach Otwartego Konkursu Kolęd, Pastorałek i Piosenek Bożonarodzeniowych "Hej, Panie Jezu!". Konkurs organizuje ZSG nr 1. Rozdanie nagród i koncert laureatów odbył się w niedzielę, 12 stycznia w kolegiacie św. Lamberta. Naszą szkołę reprezentowało  4 uczniów: Wiktoria Bajorek, Miłosz Nawrocki, Maja Płomińska i Alicja Soczyńska. (Miłosz Nawrocki wystąpił z ramienia zespołu wokalnego działającego przy MDK w Radomsku.) Opiekunem uczestników był Pan Michał Wolski. Wszystkim uczestnikom gratulujemy udanego występu, a w szczególności gratulujemy Miłoszowi - zdobywcy II miejsca oraz Alicji, która zajęła III miejsce.


fot. Klaudia Nita
W niedzielę 6 grudnia ulicami naszego Miasta przemaszerował Orszak Trzech Króli. Uczniowie naszej szkoły pod opieką Pani Elżbiety Janik i Danuty Kaczmarczyk podążyli w ślad za Trzema Królami zdążającymi do stajenki, by powitać Nowonarodzone Dziecię Boże. Uroczystość zakończyła się mszą świętą w Kolegiacie Świętego Lamberta. Po mszy nagrodzono najładniej prezentujące się orszaki. Przedstawiciele naszej szkoły zajęli III miejsce. Uczniom i opiekunom gratulujemy!
19 grudnia 2013 roku sala gimnastyczna naszej szkoły zamieniła się w mały teatr. Pojawiła się wspaniała dekoracja, szopka bożonarodzeniowa, ale na szczególną uwagę zasługują występujący na scenie uczniowie. To właśnie oni brawurowo wcielili się w postacie Józefa, Maryi, Heroda, Trzech Króli, pasterzy, aniołów, diabłów. Za swoje aktorskie, wokalne i muzyczne popisy zostali nagrodzeni wielkimi owacjami na koniec przedstawienia.  Wystawiane w naszej szkole co roku Jasełka, cieszą się bardzo dużą popularnością wśród szkolnej społeczności. Rozpoczynają się zawsze porą wieczorową, co daje całym rodzinom okazję do odwiedzin naszej szkoły, sprzyja integracji oraz zapewnia możliwość podziwiania uzdolnień naszych uczniów. W organizację przedstawienia włącza się Pani Dyrektor oraz większość nauczycieli. 
Turniej Mikołajkowy klas IV o Puchar Prezydenta Miasta Radomska. Reprezentacja naszej szkoły, pod kierunkiem Pana Damana Proszowskiego zajęła 4 miejsce w tym turnieju.W niedzielę 15 grudnia w świetlicy środowiskowej przy Parafii NMP Matki Kościoła w Radomsku zorganizowaliśmy kiermasz ozdób świątecznych i ciast. Piękne prace uczniów i rodziców kupowali mieszkańcy naszej dzielnicy. Kiermasz cieszył się dużym powodzeniem. Do kupna świątecznych bibelotów zachęcał wszystkich Mikołaj. Zarobione pieniądze zostaną przeznaczone na fundusz Rady Rodziców. Dyrektor szkoły - Pani Alicja Gaborska - składa serdeczne podziękowania Radzie Rodziców oraz księdzu proboszczowi.

Mistrzostwa Radomska w piłce ręcznej były bardzo udane dla reprezentantów naszej szkoły. Dziewczęta po zwycięstwie w finale z PSP nr 9 zajęły pierwsze miejsce, chłopcy - pokonując PSP nr 1 - zajęli trzecie miejsce. Obie drużyny wywalczyły awans do mistrzostw powiatu. Reprezentacja chłopców po zwycięstwach 2:0 z PSP Gomunice, 3:0 z PSP Ciężkowice i w finale po dogrywce 1:0 z PSP Kodrąb zajęła pierwsze miejsce w mistrzostwach powiatu w unihokeju. Dzięki temu awansowaliśmy do mistrzostw rejonowych, które odbyły się 5 grudnia w Działoszynie.


W listopadzie 2013r. Szkolna Kasa Oszczędności, której opiekunem jest Pani Urszula Dyktyńska, zorganizowała konkurs literacki pt. "Układamy rymowanki o oszczędzaniu”.
Nagrodzono rymowanki Wiktorii Stępień, Kamili Gałwiaczek, Marty Nocuń, Poli Nawrockiej i Mai Cichuty.
Wyróżniono rymowanki Roksany Mendelskiej i Eweliny Pabich.


W dniach 25-28.11.2013r. w klasach I – III i oddziale przedszkolnym realizowany był projekt edukacyjny Tydzień z pisarzem pt. „Cztery pory roku w utworach dla dzieci” przygotowane przez nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej i bibliotekarza szkolnego. Celem projektu było poznanie wierszy o tematyce przyrodniczej, rozbudzenie zainteresowań czytelniczych u dzieci. W trakcie czterech dni realizacji projektu:  
1. Uczniowie poznali pisarzy, którzy w swoich utworach opisywali przyrodę i jej charakterystyczne
0. cechy w poszczególnych porach roku.

2. Zilustrowali treści wybranych wierszy.
3. Zaprezentowali wiersze w formie inscenizacji.
4. Przedstawili ubiory na każdą porę roku (pokaz mody) oraz uczestniczyli w zabawach przy muzyce.

Od 23 października do 31 października w naszej szkole trwały obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Z tej okazji przygotowano wiele konkursów i niespodzianek dla uczniów, między innymi:
- konkursy plastyczne „Książka przyjaciel prawdziwy’, „Zakładka do mojej książki”
- układanie haseł, rymowanek na temat biblioteki, czytania , książek,
- na wypożyczających czekała zdrowa niespodzianka,
- warsztaty plastyczne,
- literacki detektyw,
- akcja „Podaruj książkę bibliotece, a unikniesz pytania,
Tydzień pod znakiem spotkań z biblioteką szkolną przygotowały Panie: Agata Spałka, Anna Rudek, Agnieszka Rakowska, Urszula Dyktyńska.


7 listopada 2013r. w naszej szkole odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów klasy I połączone z obchodami Dnia Niepodległości. Imprezę przygotowały Panie: Danuta Kaczmarczyk, Agata Spałka, Agnieszka Rakowska, Marlena Dygudaj.

Tegoroczny Dzień Papieski obchodziliśmy pod hasłem "Jan Paweł II - Papież Dialogu". W naszej szkole uczciliśmy ten dzień apelem, w czasie którego przybliżyliśmy postać Papieża - mistrza dialogu. W trakcie krótkich scenek uczniowie ukazali normy właściwego zachowania wobec innych ludzi, z którymi spotykają się na codzień. Apel przygotowały panie: Elżbieta Janik i Danuta Kaczmarczyk.
18 października w naszej szkole odbyły się powiatowe eliminacje Policyjnej Akademii Bezpieczeństwa 2013. Eliminacje zostały przygotowane przez Panią Anetę Komorowską i Krzysztofa Spałkę  z Komendy Powiatowej Policji w Radomsku oraz Panią Agatę Spałkę i Małgorzatę Olczyk z naszej szkoły. Najlepszą szkołą okazała się Szkoła Podstawowa z Chrzanowic i to ona będzie reprezentować Powiat Radomszczański w finale wojewódzkim.
Mistrzostwa Radomska w Unihokeju okazały się szczęśliwe dla naszej szkolnej drużyny chłopców, którzy to pod kierunkiem Pana Damiana Proszowskiego, zajęli 1 miejsce w tych zawodach, pokonując w finale 4:0 drużynę z PSP nr 10. Dziewczęta z naszej szkoły zajęły 4 lokatę, ulegając w meczu o 3. miejsce - drużynie z PSP nr 7 - dopiero w rzutach karnych. Gratulujemy!18 października 2013r. odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego pt. "Pocztówka z wakacji". Uczennice naszej szkoły: Aleksandra Poteralska (kl. I) i Weronika Poteralska (oddział przedszkolny) zajęły równorzędne II miejsca w kategorii 6-8 lat. Gratulujemy dziewczynkom, ich rodzicom oraz wychowawczyniom - paniom: D. Kaczmarczyk i A. Rudek.

11 października 2013r. uczniowie klasy V, pod kierunkiem Pań Jolanty Zasempy i Anny Krawczykowskiej zaprezentowali program artystyczny z okazji Dnia Edukacji Narodowej.W piątek, 13 września  odbyła się wycieczka rowerowa kl. VI do Resortu Malutkie. Uczniowie brali udział w warsztatach pieczenia chleba, sami wyrabiali ciasto  i poznawali proces jego wypieku według tradycyjnej receptury. Nie lada wyzwaniem okazała się wspinaczka w parku linowym, zwieńczeniem zmagań  był zjazd na linie nad całym kompleksem i jazda na gokartach. Na wszystkich czekały gorące, upieczone w piecu bułeczki i kiełbasa. Nie straszny był nam nawet deszcz, który zmoczył nas w drodze powrotnej do szkoły.


26 września w rejonie naszej szkoły, policjanci  przeprowadzili działania pod nazwą „Jabłko – Cytryna”. Wzorem lat ubiegłych, zaangażowani w akcję byli również uczniowie PSP nr 5, którzy kierowców właściwie zachowujących się na drodze częstowali jabłkiem. Natomiast plaster cytryny musieli zjeść kierowcy, którzy naruszyli przepisy ruchu drogowego. Wszyscy zgodnie twierdzili, że lepiej zjeść całą cytrynę niż być ukaranym mandatem. Uczniowie przypominali kierowcom, że jadąc zgodnie z przepisami dbają nie tylko o swoje bezpieczeństwo, ale również o bezpieczeństwo innych uczestników ruchu, a szczególną ostrożność powinni zachować w okolicach szkół.

2 września 2013 roku rozpoczął się nowy rok szkolny. Uroczystą akademię z tej okazji przygotowały Panie Agnieszka Rakowska i Agata Spałka wraz z klasą VI.

PSP nr 5 im. Mikołaja Kopernika w Radomsku,  ul. Narutowicza 207, 97-500 Radomsko, tel. (044) 682 63 92, e-mail: psp5r-sko@wp.pl