PUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA nr 5 im. MIKOŁAJA KOPERNIKA w RADOMSKU

- Z ŻYCIA SZKOŁY 2011/2012 - ARCHIWUM -
29 czerwca 2012 roku zakończyliśmy rok szkolny 2011/2012. Pożegnaliśmy tegorocznych  absolwentów naszej szkoły, najlepsi uczniowie otrzymali świadectwa z wyróżnieniem oraz nagrody za wyniki w nauce i zaangażowanie w pracę szkoły.  Listy gratulacyjne i listy uznania otrzymali również wyróżnieni rodzice. Wszystkim Uczniom i Rodzicom, a szczególnie tym nagrodzonym, gorąco gratulujemy!

21 czerwca naszą szkołę odwiedzili ratownicy z radomszczańskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (WOPR). Przeprowadzili warsztaty dla uczniów naszej szkoły. Poruszono tematykę pierwszej pomocy oraz zagadnienia z zakresu bezpieczeństwa podczas korzystania z kąpielisk podczas wakacyjnego wypoczynku.Dnia 15 czerwca 2012 r. w Miejskim Domu Kultury odbyło się podsumowanie tegorocznej akcji SKO prowadzonej przez ESBANK Bank Spółdzielczy w Radomsku. Z naszej szkoły opiekun SKO i pięcioro najsystematyczniej oszczędzających uczniów wzięło udział w tej uroczystości.
Byli to: Jakub Wójcik z kl. I, Marta Wójcik i Mateusz Włudara z kl. III, Zuzanna Kaczmarczyk i Adrian Muskała z kl. IV. Wybrano Mistrza i Arcymistrza Oszczędzania. Drobne upominki otrzymali wszyscy uczestnicy imprezy. Fotografie z uroczystości dostępne są pod adresem:


10 czerwca 2012r. zorganizowaliśmy X Piknik Szkolny. W programie pikniku: przedstawienie "Wioska Smerfów", zagadki matematyczne,  popisy wokalno-artystyczne uczniów, turniej piłki nożnej, licytacja pamiątek czołowych klubów Ekstraklasy, wystawa "Futbol - moje hobby" , zawody strzeleckie, kiermasz prac uczniów,  minibarek, kawiarenka. Dziękujemy Sponsorom czyli osobom prywatnym oraz firmom, które przyczyniły się do realizacji naszego przedsięwzięcia!

1 czerwca 2012 r. w naszej szkole zagościł Pan Jacek Krzynówek! Uczniowie naszej szkoły zaaranżowali konferencję prasową z udziałem słynnego piłkarza, pochodzącego z naszych stron. Obejrzeliśmy prezentację osiągnięć piłkarza, przygotowaną przez naszą uczennicę Zuzannę Kaczmarczyk. Pan Krzynówek odpowiadał na pytania uczniów, podpisywał koszulki, piłki itp. Serdecznie dziękujemy Panu Jackowi Krzynówkowi za wizytę w naszej szkole!
Z okazji Dnia Samorządowca w szkole zagościł Przewodniczący Rady Miejskiej w Radomsku - Pan Jacek Gębicz. Tematem spotkania była praca samorządowca i jego działalność na rzecz społeczności lokalnej dzielnicy Bartodzieje.
Już po raz trzeci, w Publicznej Szkole Podstawowej nr 5 w Radomsku, podczas III MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU CZYTELNICZO-PLASTYCZNEGO „KSIĄŻKA MOJEGO DZIECIŃSTWA”, spotkali się młodzi entuzjaści czytania książek. Tym razem uczniowie popisywali się znajomością dwóch powieści Adama Bahdaja:  „Wakacje z duchami”  i  „Podróż za jeden uśmiech”. Konkurs był przeznaczony dla uczniów klas IV-VI. Konkurs miał na celu kształtowanie i rozwijanie zainteresowań czytelniczych młodzieży, rozwijanie wyobraźni i wrażliwości estetycznej inspirowanej przeczytanymi książkami, popularyzację twórczości polskich pisarzy, doskonalenie umiejętności czytania ze zrozumieniem oraz prezentację dziecięcej twórczości artystycznej. W konkursie wzięło udział  16 uczniów z 8 szkół (PSP nr 1, PSP nr 2, PSP nr 3, PSP nr4,  PSP nr 5, PSP nr 6, PSP nr 7, PSP nr 9). Ocenie podlegała znajomość treści książek i praca plastyczna. Komisja konkursowa, w skład której weszli nauczyciele przygotowujący uczniów do konkursu przyznała następujące miejsca:
I Miejsce – Agata Klimczyk z PSP nr 7
II Miejsce – Dominik Skrzyński z PSP nr 2
III Miejsce – Bartłomiej Śliwakowski z PSP nr 4
IV Miejsce – Barbara Ciosk PSP nr 1, Natalia Lewandowska PSP nr 1, Katarzyna Nalepa PSP nr 7.
Nagrody zostały ufundowane przez Urząd Miasta - Wydział Edukacji i Wychowania, a także przez Księgarnię i Hurtownię Taniej Książki Mariusza Napierały. Organizatorkami konkursu były Panie: nauczyciel bibliotekarz Agata Spałka i nauczyciel plastyki Agnieszka Rakowska.
30 kwietnia 2012r. Panie Agnieszka Rakowska, Anna Rudek  i Agata Spałka zorganizowały wraz z uczniami naszej szkoły Akademię z okazji Rocznicy Uchwalenia Konstytucji III Maja.

Dnia 27 kwietnia 2012r. odbył się MIĘDZYSZKOLNY KONKURS ORTOGRAFICZNY dla uczniów kl. V-VI. Udział  w konkursie wzięli uczniowie ze wszystkich szkół podstawowych w Radomsku. Konkurs składał się  z 2 etapów:
I-Dyktando,  II-Test ortograficzny (ze znajomości zasad ortograficznych).
Wyniki konkursu:
I miejsce - Dominika Szałowska - PSP nr 5;
II miejsce - Aneta Grzywacz - PSP nr 5;
III miejsce - Kamila Leśniak - PSP nr 2;
I wyróżnienie - Barbara Ciosk - PSP nr 1;
II wyróżnienie - Patrycja Wilk - PSP nr 3.
Gratulujemy!20 kwietnia 2012r. w Publicznym Przedszkolu nr 4 w Radomsku odbyła się XIV edycja Ekologicznego Konkursu Recytatorskiego pod hasłem "SOS dla Ziemi - ukazanie piękna przyrody".  Oddział Przedszkolny przy PSP nr 5 reprezentowali Nikola Pukacz i Hubert Dębski. Nikola Pukacz otrzymała Wyróżnienie. Opiekunką naszych przedszkolaków była Pani Małgorzata Olczyk:Rok 2012 - rokiem Janusza Korczaka Janusz Korczak - przyjaciel dzieci.
,,Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat ''
Cele projektu: Czerpanie pozytywnych wzorów z postaci znanych Polaków.
Popularyzacja twórczości Janusza Korczaka.
Kształtowanie pozytywnych cech charakteru.
Organizatorzy
: Jolanta Zasempa, Anna Rudek, Małgorzata Olczyk,
Agata Spałka.
W dniach 12.04 – 17.04.2012r. uczniowie naszej szkoły poznawali życie i twórczość wielkiego człowieka jakim był Janusz Korczak.
Dzień I

Uczniowie zapoznali się z wystawą poświęconą postaci Janusza Korczaka, a następnie obejrzeli prezentację multimedialną: Janusz Korczak – życie i twórczość, przygotowaną przez uczniów klasy szóstej.
Dzień II
Drugiego dnia uczniowie klas V – VI obejrzeli film Andrzeja Wajdy pt."Korcza", a uczniowie oddziału przedszkolnego i klas I-VI zapoznali się z książką.
Dzień III
Trzeciego dnia uczniowie obejrzeli przedstawienie pt. "Król Maciuś I" w wykonaniu koleżanek i kolegów z klasy czwartej.
Dzień IV
Ostatniego dnia uczniowie edukacji wczesnoszkolnej wzięli udział w konkursie recytatorskim pt. "Dziecko i jego świat", a uczniowie klas IV-VI w quizie "Co wiem o Januszu Korczaku".
17 kwietnia 2012r. w MDK w Radomsku odbył się Konkurs Recytatorski. Przedstawicielami naszej szkoły byli uczniowie: Pola Nawrocka, Aleksandra Kaczmarek, Mateusz Włudara i Karolina Tazbir. Uczniowie wykazali się  wysokim poziomem kultury słowa. Pola Nawrocka zajęła 3 miejsce w kategorii klas I-II, Mateusz Włudara 2 miejsce w kategorii klas III-IV. Gratulujemy uczniom i opiekunom!23 marca 2012r. w naszej szkole zorganizowaliśmy Dzień otwarty.
Na początku spotkania Pani Dyrektor zapoznała gości z historią szkoły oraz z ofertą edukacyjną naszej placówki. Uczniowie klas starszych przygotowali dla przyszłych kolegów przedstawienie pt. "Wilk i zając". Piękne kostiumy i gra aktorska zrobiły na widzach duże wrażenie. Dzieci miały możliwość udziału w zabawach w języku angielskim, zajęciach komputerowych, plastycznych i ruchowych. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem, ufundowanym przez Spółdzielnię Uczniowską.


 
W VII edycji powiatowego konkursu plastycznego zorganizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Radomsku pt.   "Z górki na pazurki - moje ferie", uczniowie klasy III: Hubert Bareła i Marta Wójcik zdobyli wyróżnienia w kategorii wiekowej od 9 do 11 lat.  Uczniowie przygotowali prace pod kierunkiem Pani Danuty Kaczmarczyk. Konkurs ten cieszy się dużym powodzeniem, a świadczy o tym liczba nadesłanych prac. W tym roku w trzech kategoriach wiekowych napłynęło około 600 prac.

W dniach 21 – 27. 02.2012r. obchodziliśmy Dni Patrona naszej szkoły Mikołaja Kopernika. W trakcie realizacji tego projektu uczniowie mieli możliwość bliższego poznania postaci Mikołaja Kopernika – wielkiego polskiego astronoma. Obchody rozpoczęły się przedstawieniem w wykonaniu uczniów oddziału przedszkolnego oraz klas I i III.  

W kolejnym dniu uczniowie klas I – VI rywalizowali w zabawach dydaktyczno-sportowych, w których łączyli sprawność ruchową z wiadomościami dotyczącymi Mikołaja Kopernika oraz astronomii.
 

Konkurs wiedzy o życiu i twórczości polskiego astronoma Mikołaja Kopernika, Układzie Słonecznym, podbojach kosmosu oraz znajomości hymnu szkoły był kolejnym etapem realizacji projektu. W konkursie wzięło udział 19 uczniów klas I – VI, którzy wykazali się wiedzą i odwagą.
Laureatami zostali uczniowie:
Karolina Drogosz – kl. II
Karolina Koper – kl. III
Kacper Spałka – kl. IV
Aneta Grzywacz – kl. VI.
 

W ostatnim dniu obchodów Dni Patrona nastąpiło podsumowanie projektu oraz wręczenie nagród uczniom wyróżnionym w konkursie plastyczno – technicznym dla oddziału przedszkolnego oraz klas I – III, a także w konkursie na prezentację o patronie szkoły dla klas IV - VI .
Uczniowie wyróżnieni w konkursie „Rakieta moich marzeń”:
Marcin Jamrozik – kl. III
Karolina Drogosz – kl. II
Patrycja i Nikola Pukacz – oddział przedszkolny
Emilia Simkiewicz - oddział przedszkolny
Joanna Dzierżanowska – kl. I

Uczniowie wyróżnieni „Mikołaj Kopernik – wielki astronom”
Aneta Grzywacz – kl. VI
Zuzanna Kaczmarczyk – kl.IV
Wiktoria Stępień – kl. IV

Celami realizowanego projektu były:
  • Poznanie życia Mikołaja Kopernika
  • Rozwijanie postaw patriotycznych i prospołecznych związanych z dziedzictwem kulturowym
  • Rozbudzanie zainteresowań astronomią i odkryciami w tej dziedzinie
  • Kształtowanie postawy szacunku dla polskiego dziedzictwa kulturowego, historycznego oraz tradycji narodowych.
Obchody Dni Patrona zorganizowane zostały przez nauczycieli: Urszulę Dyktyńską, Danutę Kaczmarczyk, Małgorzatę Olczyk, Annę Krawczykowską, Jolantę Ostojską, Damiana Proszowskiego i cieszyły się wśród uczniów i ich rodziców dużym zainteresowaniem.

7 i 8 marca uczniowie szkoły mieli możliwość obejrzenia, w Muzeum Regionalnym w Radomsku, wystawy pt. „Z Torunia do gwiazd”  W ten sposób utrwalili i podsumowali wiedzę dotyczącą  Mikołaja Kopernika.


27 lutego 2012r. nagrodziliśmy najlepszych uczniów w I semestrze roku szkolnego 2011/2012. Oto oni:
W dniach od 13 do 17 lutego 2012r. odbył się w naszej szkole "Tydzień z Noblistami". Wiodącym tematem było życie i twórczość Wisławy Szymborskiej. Projekt miał na celu przybliżenie uczniom wiedzy o polskich laureatach nagrody Nobla. 15 lutego 2012r. wystawiliśmy w MDK w Radomsku przedstawienie pt. Zapusty. Wzięliśmy tym samym udział w Miejskich Zapustach 2012:14 lutego działała w naszej szkole poczta walentynkowa:

19 grudnia 2012r. wystawiliśmy Jasełka dla całej społeczności szkolnej.  Zaproszono również przedstawicieli władz Miasta Radomska. Kliknij tu, aby zobaczyć więcej fotek z tej imprezy.W dniu 10 listopada 2011 roku w Publicznej Szkole Podstawowej nr 5 w Radomsku odbyła się uroczystość ślubowania klasy pierwszej połączona z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Dla pierwszaków był to szczególny dzień, w którym zostali oficjalnie włączeni do grona społeczności szkolnej. Było to dla nich wielkie przeżycie, bo występowali w obecności rodziców, nauczycieli, pracowników szkoły i uczniów pozostałych klas. Odbyło się ślubowanie przy sztandarze szkoły. Ślubowały nie tylko dzieci, ale również ich rodzice. Dyrektor szkoły - Pani Alicja Gaborska - dokonała aktu pasowania na ucznia, a potem wręczyła każdemu dziecku tarczę i legitymację szkoły. Spółdzielnia Uczniowska ufundowała dla pierwszaków drobne upominki. Na zakończenie uroczystości najmłodsi uczniowie zaprezentowali program artystyczny. Potem dzieci, rodzice, dyrekcja szkoły i wychowawca klasy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek.

8 listopada 2011r. podsumowaliśmy ogólnopolską akcję "Śniadanie daje moc".
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10
18 października 2011r.  w powiatowym konkursie plastycznym pt. "Pocztówka z wakacji", zorganizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Radomsku, uczennice klasy III naszej szkoły - Weronika Tkacz - zajęła II miejsce, a  Marta Trajdos zdobyła wyróżnienie. Do konkursu dziewczynki przygotowane zostały przez Panią Danutę Kaczmarczyk.

   
W dniu 13 października uczciliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Uroczystość przygotowały Panie: Marlena Dygudaj, Danuta Kaczmarczyk, Małgorzata Olczyk i Anna Rudek. Oprawę muzyczną zapewnił chór szkolny.Uczennice naszej szkoły:
1.  Soczyńska Alicja (kl. III)
2.  Tazbir Beata (kl. III)
3.  Kaczmarczyk Zuzanna (kl. IV)
4.  Szataniak Ida (kl. V)
5.  Drogosz Paulina (kl. VI)
6.  Gębicz Aleksandra (kl. VI)
brały udział w diecezjalnym konkursie plastycznym o błogosławionym Janie Pawle II pod hasłem „Modlić się, wzywać, dać odpowiedź”.  W dniu 08.10.2011r. w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie podczas Sympozjum z okazji XI Dnia Papieskiego uroczyście  ogłoszono i nagrodzono laureatów konkursu. Na wystawę nagrodzonych i wyróżnionych prac zakwalifikowana została praca  Zuzanny Kaczmarczyk z klasy IV.
Na fotografiach prezentujemy pracę naszej laureatki oraz kilka prac zwycięzców. Wśród wyróżnionych znalazła się praca naszego absolwenta Adama Rudka. Opiekę nad naszymi uczniami sprawowała Pani Elżbieta Janik.

6 października Panie Elżbieta Janik i Anna Krawczykowska oraz uczniowie przygotowali inscenizację z okazji obchodów XI Dnia Papieskiego. Na uroczystość zawitał też ksiądz Stanisław Wolny, entuzjastycznie witany przez uczniów:


30 września w klasie III odbył się Dzień Chłopaka. Dziewczynki przygotowały dla swoich kolegów wiele śmiesznych zabaw, m.in. chodzenie na obcasach, pokaz mody, taniec łabędzi i wiele innych atrakcji:


W czwartek, 1 września 2011r. o godzinie 1000 rozpoczął się nowy rok szkolny. Uczniowie klasy VI pod kierunkiem Pań Jolanty Zasempy oraz Agaty Spałki przygotowali część artystyczną:
PSP nr 5 im. Mikołaja Kopernika w Radomsku,  ul. Narutowicza 207, 97-500 Radomsko, tel. (044) 682 63 92, e-mail: psp5r-sko@wp.pl